uyku eğitimi

cananesin soruyor: 6

uyku eğitimi uygulayan, uygulamış ve başlamayı düşünen annelerin deneyimlerini paylaşmaları bizi çok memnun edecek kızımla :)))

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


Sanemm

Uyku meselesi sanırım her bebeğe göre değişiyor. Evet sonuç veren klişeleşmiş yöntemler var ancak bu yöntemleri savunanların belirttiği gibi bebeğinizi gözlemlemeniz ve bu yöntemleri ona göre yumuşatmanız daha uygun.

Burada uzun uzun anlatmak yerine Bebek Bakım Sorunlarına Mucize Çözümler kitabını ve Çocuklarda Uyku Sorunları ve Çözümleri kitabını öneririm.

Ayrıca konuyla ilgili yazılmış yazı ve deneyimi de blogcu annenin http://blogcuanne.com/tag/uyku/ sitesinde bulabilirsiniz.


omereren

uyku egitiminde bebegi dogdugu gunden itibaren kendi odasında kendi yatagında yatırmak.. her zaman yatagında uyumaya teşwik etmek.. önr. sallayarak yada emzirerek uyutmak yerine uyuymaya yakın yatagına bırakmak ..ki her zaman yatagında uykuya başlasın .. annelerin her zaman her konuda istikrarlı we sabırlı olması gerekiyor ilk şart ..yılmamak..


gokalpileseyrialem

Ben de uyku konusunda annenin kararlılığının bebeğin inadını yeneceğini düşünüyorum. Çocuğa uyku düzenini öğretmek ilk verilmesi gereken eğitimdir diye düşünüyorum. Hem annenin dinlenebilmesi kendine ait bir zamanı olması hemde neyin ardından ne geleceğini bilen çocuğun düzenli hayata alışabilmesi için.
Hamilelik annelik ve bebek bakımı ile ilgili tecrübelerimi yazdığım bir blogum var. İşte benim uyku düzeni kurma yazım
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/11/bebeklere-uyku-duzenini-ogretme.html


cananesin

teşekkürler cevaplarınız için ... :)cananesin

cevap ve link için teşekkürler.

öncelikle şunu paylaşayım; geceleri emzirmeye kalkıyorum halen 2 saatte bir, gündüz de kızımı ne zaman isterse uyutuyorum, ki çok şükür düzenli sayılabilecek bir rutinimiz de var. bu soruyu sormamın nedeni geceleri kalkmaktan yorulmuş olmak ya da kızımı ağlatarak uyutacak olmak değil. aynen de yukarıdaki linkte olduğu gibi annelerin nasıl deneyimler edindiğini öğrenebilmek.

bırak ağlasın uygulaması ile uyku eğitiminin ileri dönemlerde ne gibi etkilerinin olacağı öngörülemez. bu metodu duyduğumdan beri inanamıyorum zaten mantığına.

yukarıda geçen bir çok isim gibi; Kim West de uyku konusunda sözü geçen kitaplardan birinin yazarı ve Türkiye'de de Seride Kamurkaş'a eğitim vermiş kişi ki Seride Kamurkaş ülkemizde yukarıda anılan uyku eğitimi konusunda danışmanlık veriyor ve seminerler düzenliyor.

"Ağla bırak - Cry it out" metodu benim asla benimseyemeceğim bir uygulama. Kim West kendi uygulamasında bebeği ağlamaya bırakmakmanın asla yararlı olmayacağını belirtiyor zaten.

Önemli olan; bebeğinizin ihtiyaçlarını süreklilikle karşılamak tabii ki, bu sırada anneden başkasının yorulduğu kadar kimse yorulamaz hem fiziksel hem de ruhsal olarak(endişelenebiliyorsunuz, meraklanıyorsunuz, herkesin farkedemeiği şeyleri farkedip rahatlayana kadar sorup soruşturuyorsunuz vb.) Bu ihtiyaçları karşılarken, annenin ve de tabii ki babanın gece uykusunun ortalama 4-5 saat sürebilmesi ruhsal ve fiziksel sağlığın da anahtarı hiç süphesiz:)

Bebeklerin; kendi sosyalliklerini, kendilerinin belirlediği çevrelerde kazandıkları sağlıklı bir nesil için dilerim hepimiz aynı özeni gösterebilelim.

 Cevaplamak için Üye ol