1 ayda 500 gram almış, çok üzüldüm:(

gesnur soruyor: 10

kızım aslında çok güzel emiyor, sütüm de öyle böyle değil yani, akıyor resmen, ememediğini sağıp sağıp dolaba koyuyorum, yer kalmadı. neden böyle oldu anlamadım, doktor sütün yaramıyordur dedi üzüldüm. tek amacı bebeğimi beslemek olan ve şu anda koccaman olan şu göğüslerim bu işi de beceremiyorsa ben neye yarıyorum ki dedim?:(

ek gıdaya başlayalım dedi, günde iki kez mama verdi. bir gündüz bir de gece yatmadan.

gündüz tahıllı sütlü-gece sütlü pirinçli.

gün aralarında da önce 1 hafta elma, sonraki hafta havuç- sonraki hafta yoğurt- sonra da sebze çorbası..

kızımın kakası normal günde 1-2 kez kaka yapar gelişimi gayet iyi tepkileri ayıyla uyumlu.

yani hal böyle iken, sütüm resmen akarken, elma- havuç-yoğurt filan tamam da mama olayı pek içime sinmedi.

var mı benimle aynı şeyleri yaşayan?tavsiyesi olan anneler?

 

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


gesnur

boy:64 cm

baş çevresi:43 cm

ağırlık 6 kilo

normal değil mi?


fatmaank

Ben de Ankara'dayım, benim kızım da ilk aylarda 1 kg alırken, 5.ay kontrolümüzde 500 gram almıştı. Aynı şekilde sütüm bol olduğu halde neden böyle diye moralim bozulunca beni teselli eden doktorumuz oldu, mamaya gerek yok, anne sütüne devam, artık hareketlendiği için önceki kadar kilo almaması normal dedi, ek gıdaya yeni başladık biz. Bence hiç telaş etmeyin, ek gıdaya başlasanız bile mama yerine cam rendede püre haline getirilmiş mevsim meyvelerinden başlayın, ve evet posalı pütürlü kısmı, sadece suyu değil:)


tiara

bebeğin kilo takibinde önemli olan nokta şu, diyelim doğduğunda 75 persantilde, öyle gitti gitti, bir ayda 75'ten 25 persantile düştü, o zaman beslenmeyi değerlendirmek lazım. ama bir çocuk hep 25 p'de gidebilir, ufak tefek erişkinler olduğu gibi ufak tefek bebeler de olacak elbet..

boy konusunda da eğer 5 persantilin altındaysa anne-babaya bakılıyor, anne-baba boylu posluysa o zaman neden araştırılıyor, yoksa o da normal kabul ediliyor. yani gidişatı değerlendirmek lazım aslen. sizin bebeğiniz şu anda 10-25 persantil arasında bir yerlerde, daha önce de böyle gidiyorsa alınan 500gram sorun teşkil etmez.
diyelim kilo alımı yetersiz, persantilde düşme var, bu sizin sütünüzün yaramaması(!)ndan değil, çocuğun kalorik ihtiyacı arttığından olan bir şey. anne sütünün yaramadığı bir şey var mı şu dünyada? yaraya sür iyileşsin, göze damlat düzelsin. ek gıdaya geçecekseniz de bu mamayla olmak zorunda değil, meyve, sebze püreleriyle başlanabilir, internette bu konuyla ilgili bir çok kaynak bulabilirsiniz zaten.


asyanin_annesi

Keske bizde daha az alabilsek:( rejim yapiyoruz ama yine kilomuz cok fazla.

Ayrica 5. Ay icin 500 gr iyi bence dr degistir


Damla

Bebeğiniz 5 aylık olmuş, 1 aya çok takılmayın. Sütün miktarı ile ilgili bir milat değil, daha çok bebeğin sindirim sisteminin gelişiminin verdiği bir sinyal diye düşünüyorum.  Daha önce bir yazımda yazdığım paragrafı aynen kopyalıyorum:


"6 ay ifadesi jenerik tabi. Bazı şeylerin kulaktan kulağa yayılması için yuvarlak ifadeler kullanılır. Örneğin 6 ay yerine benim uygulamada gözlemlediğim gibi, bebeğin kilo alımında sorun olmadığı sürece başlarda anne sütü, eğer yeterli kilo almıyorsa belirli bir aya kadar anne sütü + formül, belirli bir aydan sonra her iki durumda da ek besin+anne sütü (kimi doktora göre 6 aydan sonra esas olan ek besin, takviye anne sütüdür, kimi doktora göre 1 yaşına kadar aslolan anne sütüdür), sadece anne sütü ile beslenebilmişse bile aşağı yukarı 4-6 ay arasında bir yaşta kilo alımı zayıflarsa bu ek besinlere başlanması anlamına gelir, 6 aylık olduğunda her durumda ek besinlere geçilir ama reddediyorsa ya da bir sorun varsa ve anne sütü ile kilo alıyorsa daha uzun süre bile anne sütü ile devam edilir desek, paragrafı geri dönüp baştan okumamız gerekir değil mi? Demek istediğim şu, ilk 6 ay doktorunuz aksini söylemedikçe sadece emzirin, şüphe duymak her zaman iyidir ama doktorunuzun yaklaşımı güven verici ise o ne diyorsa onu yapın ve kendinizi eksik hissetmeyin. Bardağa her zaman dolu tarafından bakmaya çalışın. Doktorunuz 5 ay kontrolünde bebeğinizin kilo alımı az diye ek besin önerdiyse, bu ille sizin sütünüz yetmiyor diye midir? Belki de bebeğinizin barsak sistemi ortalamadan daha çabuk geliştiği için normal insan gibi beslenmeye daha erken başlamak üzere çevresine vermeye çalıştığı bir işarettir. "

Doktorun verdiği mamayı da muhallebi gibi düşünün, ilk yıl inek sütü verilmediğinden süt içeriğinden ve tahıllarının bebeğe uygunluğundan bunları öneriyorlar diye düşünüyorum, bizim doktorumuz da önermişti ama öyle mamacı bir doktor değildi, sadece sütlü mamaları önermişti kaşık mamalarını önermemişti. İsterseniz telefon açın, hazırların içinize sinmediğini söyleyin ve evde yapabileceğiniz bir tarif olup olmadığını sorun. Madem sütünüz bol anne sütü sağılarak yapılacak çok güzel alternatifler olabilir.

Bence olumsuz bir durum yok, boşuna kendinizi üzmeyin :)gesnur

benim de kızım asya, asyalar arası böyle bir tezat hoş olmuş:)

damla hanım teşekkür ederim:)


gesnur

herkese çok teşekkürler, moralim düzeldi biraz:)


mariposita

gesnur o doktor anteplilere alışkın olduğu için antep kafasına bürünmüş:)
orda aşırı kilolu bebk sağlıklıdır her zman.normal sınırlar içinde seyrediyorsa kilosu"vah vahhh sütün yaramıyor"dur. doğduğu andan itibaren aşureler,tuzlu çorbalar,şerbetler falan verilmeye başlanır.ola ki anne karşı çıkıyorsa bir de üstüne ayıplanır. gaz sancısı çekerse eğer nane yağı,evet yanlış duymadın nane yağı verilmeye çalışılır. el kadar bebek koca adam gibi düşünülüp anne sütü ikinci plana atılır.ha bir de tuzlama olayı var ki tam bi kabus. kaç bebek kaybedilmiş o şekilde...
sürekli bu kafaya sahip insanları göre göre doktor da yakmış contayı garibim.
sıkma canını. az önce aşıdan geldim ben de 2 haftada 200 gr almış 1ayda 400 oluyor bu. e bakınca kilosu normal,maşallah capcanlı sürekli emen bi bebek. bir de her hafta farklılık gösterebilir.normaldir. içinden gelen sesi.gesnur

sanırım haklısın.kzımın gelişiminin gayet normal olduğu kanaatindeyim. zaten minyon bir bebek. ankaradaki doktorumuz öyle demişti hiç bir zaman tombik bi insan olmayacak demişti.

bi de şu var haftasonu antep deli gibi sıcaktı hayvanat bahçesine gittik doktoru da orda gördük. dün dedim ki haftasonu siz de hayvanay bahçesindeydiniz sanırım uzaktan gördüm sizi dedim, şaşırdı ne kadar cesursunuz bu soğukta bebeği dışarı mı çıkardınız dedi. şimdi bütün parçaları birleştirince gıcıklığım iyice arttı:)


ozgeoyku

öyle ıyı anladım kı sıkıntınızı 5. ayda sadece anne sutuyle beslenen bebegım 200 gr aldı dıye apar topar ek gıdaya gectık sutlu pırınclı mama ıle... ıstemedı kızım ne meyvelerını ne mamalarını ne de sebze corbalarını 6. ayda 120 gr aldı yıne zorladım bebegımı mamalara sutum yaramıyor dıye tabı moral bozuklugumu kelımelerle tarıf edemem ... 6.ayın sonunda herseyı bırakıp tekrar sadece emzırdım 7.ayda 600 gr 8.ayda 800 gr aldı  suan 10 kılo kızım yasımıza 15 gun kaldı ve 3 kılo dogmustu...yanı kısaca emzırmeye devam edın kı sutunuz azalmasın drun onerdıgı mamaları teklıf edın yerse ne ala ama yemez ıse zorlamayın cunku kılo alımı donemsel bır olay bazen az alıyor bebekler bazen cok kolaylıklar dılerım ve lutfen canınızı sıkmayın ...ANNE SUTU HERSEYDEN DEGERLI:))Cevaplamak için Üye ol