sehpadan eşya kaldırMAMA

NihanUgun soruyor: 4

Merhaba,
Düne kadar oyun halısında uslu uslu oynayan 5,5 aylık oğlum artık ciddi şekilde emekleyerek firar etmeye başladı. Evde çok basit güvenlik önemleri aldık, sehpanın kenarlarına koruyucu takmak, banyo ve mutfakta kimyasalların olduğu dolaplara kilit takmak gibi. Bunun dışında evdeki hiçbir objenin yerini değiştirMEME veya çekmeceleri kilitleMEME kararı aldık.
Annem beni öyle büyütmüş, eski nesilde bunu çok duyuyorum. Şimdilerde bunu yapıp da başaran var mı? Bu işin sırrı nedir?Başaramayanlar ne tavsiye eder?
Merak duygusunu gidermesi için oğluma salonda ve mutfakta birer çekmece tahsis etmeli ve açmak istedikçe oraya mı yönlendirmeliyim? Bu çekmece senin diğerleri bizim şeklinde sınırlı özgürlük mü tanımalıyım yoksa buralar oyun alanı değildir mesajı mı vermeliyim?
Tecrübelerinizi anlatırsanız sevinirim.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


Zelal_

Yaşam alanınızda çocuğa da yer açmak bence çok olumlu bir davranış, bende aynı şekilde mutfakta bir dolap, salonda bir köşe vs ayırıyorum Loran'a...

Sehpa üzerindeki eşyalarla ilgili ise, benim önceliğim güvenli bir çevrenin hazırlanmasıydı... Ve hem güvenliği, hem de "hayır" kelimesini az ve öz kullanmak için ben sehpanın üstündekileri kaldırmıştım, hatta sehpaya vs tutunarak ayakta durma denemeleri yaptığı dönemde sehpaya onun birkaç şeyini koymuştum; hani kalın tellerden tahta objelerin bi taraftan diğer tarafa geçirildiği şeylerden, küçük bi tren, iç içe geçen kaplar gibi, yürümeye başlayınca onlarda kalktı, sehpa da, çünkü daha geniş alana ihtiyaç duymaya başladı... Şuan yazlıktayız, eve dönünce sehpanın akibeti ne olacak bende bilmiyorum... Ama tahminim (umudum) salondaki kendine ait olan kısmı daha bi benimseyecek olması ve sehpanın kendi yerine teşrif etmesidir :)
 
Zaten emeklemeye başladıkları, ya da yürümeye başladıkları dönemlerde, henüz oldukça küçükler, bak ellersen kırılır, kırılırsa canın acırı anlayabilecek durumda olmuyorlar, bana o dönemde bunları öğretmek ancak, "hayır, cıss, yasak, ellemiyoruz" vs vs şeklinde olacak gibi geldiğinden ve çocuk sürekli bir keşfetme içgüdüyle davranacağından bunlar çok sık tekrarlanacaktır bence, bu bana sıcak gelmemişti...

Çekmece konusunda ben de kilitlemedim hiç, çekmeceleri ona göre az çok düzenledik tabi, tehlikeli olabilecek, akacak, dökülecek, kesici olabilecek şeyler ulaşamayacağı üst çekmecelere/dolaplara gitti... Çekmecelerin hepsini karıştırdı, bizim odada aynı çekmeceyi günde 3-4 kez döktü, kiminde birlikte topladık, kiminde de ben topladım o izledi, ama hiç dağınık bırakmadık. Odasına da bir çekmeceli komidin koydum, eşyalarını koydu çıkarttı, bizim odadakilere daha az dadanır oldu...

Biz o dönemleri böyle geçirdik işte :)) Acaba geçti mi, ondan da emin değilim ya neyse :))


elfide

Tamamen çocuğun kendisiyle alakalı diye düşünüyorum. Benim oğlumada ablamın kızınada annem bakıyor. Benim oğlum hem anneannesinde hemde bizim evde çekmeceleri yere dökmekten objeleri yere atmaktan çok hoşlanıyor. Ablamın kızı ise anneannesinde dağıtıp dökerken kendi evlerinde hiçbiryeri dökmeyi bırakın, çekmece dahi açmıyor.

Bu arada annemde 4 çocuk yetiştirdi ve bizlerde hiçbir nesnenin yeri değişmedi. 


NihanUgun

 Elifde çok haklısın galiba çocuğun kendisi ile ilgili bu durum bekleyip eğiimini görüp ona göre hareket etmeliyim sanırım.çok teşekkür ederim cevaplarınız için.


ekim_

Zerropoint,sana katılıyorum.Ben de özellikle salonu oğlumun oyun alanı haline getirdim desem doğru olacak.Kendine ait bir kitaplığı,çadırı,oyuncak sepeti ve masası salonda.Tehlikeli olabilecek şeyleri kaldırdım,onun dışındakileri ise olduğu yerde bıraktım.Çekmeceleri birlikte açtık,karıştırdık,döktük.Bu konuda hiç engellemedim.Cevaplamak için Üye ol