çalışan anneye işyerinde mobbing

eberguc soruyor: 10

Merhaba,

Öncelikle sizlerle başıma gelenleri paylaşmak istiyorum. Sanırım bir çoğumuz işyerinde mobbing ile karşılaşıyoruz. Annelik zaten çok zor üstüne bir de mobbing gelince omuzlarımız aşağı çöküveriyor ( en azından benim için ) 6 ay evvel ikinci çocuğumu dünyaya getirdim. Uluslarası kurumsal bir firmada çalışıyordum. İlk çocuğumda bu firmada çalışırken dünyaya gelmişti. 1,5 sene önce müdürüm değişti ve mobbing başladı.31 haftalık hamile iken aynı şirkette çalışan eşim bir sinirle yeni bir iş bile bulmadan istifa edip isten ayrılmışken bu yeni müdür yavaş yavaş beni işten çıkarmak istediği sinyallerini vermeye başladı. İlk sözler " doğumdan sonraki planlarımın ne olduğu idi.Ona kocamın işsiz olduğu bu durumda tabiki işe dönüp aynı pozisyonda çalışmaya devam etmeyi planladığımı söyledim. Sonra performans görüşmelerinde daha önceden kariyer hedefime farklı bir posizyonda devam etme isteğimi direk aleyhime kullanıp bana " Ama bir de benim açımdan düşün Bölümümde bu işi severek yapmayan biri var dedi" Hiçbirzaman işimi sevmediğimi söylemediğim sadece kariyerimde yükselmek için başka bölüme geçmek istediğimi söylediğim halde. Sonra aylar geçti ve kızım dünyaya geldi. Doğum iznimin sonlarına doğru tekrar müdürümden bir telefon aldım. Bana " insan kaynaklarının yenieleman almak için onay vermediğini başka bazı ürünlere bakacak elemana ihtiyacı olduğunu , benim de iki çocukla bu ürünle ilgilenmemin zor olduğunu vesaire söyledi ve dolaylı olarak gene beni işten çıkarmak isteğini yineledi. sebep olarak performas vesaire diye gevelemeye başlamışken ona benim tek başıma yaptığım işi şu an 3,5 kişi yaptıklşarını söyleyip lafı ağzına tıktım. bu konunun telefonda değil yüzyüze konuşulması gerektiğini söyledim. Dönüşte konuşalım dedi. İşe 27 gün önce 1 agustosta başladım. Müdür 13 gün sonra tatilden döndü. bu arada project managervari bir pozisyondaki arkadaş benim müdürle konuşana kadar iş yapmamamı istedi. anlayacağınız 27 günü kızakta geçirdim ve dün itibari ile işten çıkarıldım. Mobbing konusunda dava açmak istesemde Türk ceza kanununun bu konuda yeterli olmadığı ve bu konuda dava açsamda sonuç alamayacağımı öğrendim. Bunları paylaşmaktaki amacım teselli edilmek değil, çalışma hayatında mobbing ne durumda benden başka çalışan annelerde bu tarz sıkıntılar yaşıyorlar mı diye merak ediyorum. Eğer sizlerde benzer durumlar yaşıyorsanız benimle paylaşırsanız çok sevinirim. Teşekkürler

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


GOGO05

3 yıl özel sektörde çok zorlandım çok ağır şartlarda çalıştım ama sonra anladım ki bu ülkede devlet memuru olmak gerekiyr biraz çabayla başardım çok rahatım hem madden hemde manen  beni yüz kızartıcı suç işlemediğim sürece kimse işten çıkartamaz sizde bence öyle yapın özel şirketler hep böyle umarım eşiniz işe girmiştir


tulay_defne

Ben de merak ettim gerekçe olarak ne gösterdiler?


umutarzu

Mobbing konusu bildiğim kadarı ile TTK da açıkca geçmiyor lafzen ama doğum yapmanız sebebiyle işten atılamazsınız, bu durumda tazminatınızı ödemeleri gerekir. Dava açarsanız mahkeme işe yeniden alınmanıza hüküm de verebilir, tabi bunu siz ister misiniz bilmem. Ayrıca bu dava ile tazminatınız dışında uğradığınız başkaca zararlar varsa onların da tazminini isteyebilirsiniz, ancak işten bu sebeple çıkarıldığınızı ispatlamanız gerekir. İşveren bu sebepten değil de performans düşüklüğü, verilen işin yapılmaması vs vs gibi sebeplerle çıkarıldığınızı iddia eder ve ispatlarsa durum değişir.

Uğraşmaya karar verirseniz iyi bir iş kanunu avukatı ile lehinize sonuç alabilirsiniz.


zeynepvedemir

Gecmis olsun oncelikle, anladigim sizin yasadiginiz ilk baslarda mobbing olsa bile, sonrasinda direk isten cikarma ile sonuclandigindan rahatlikla dava acabilrsiniz, sebep gostermeden isten cikarildiginiz icin. Tum haklarinizi talep etmelisiniz. Umarim kolaylikla atlatrisiniz bu donemi, annelere bu sekilde davranilmasi cok uzucu gercekten.


ilknurarda

ben de doguma giderken işten çıkarıldım dogum izni süresince yerimi idare edecek kimse yoktu çünkü. tazminatımı ve kıdemimi aldım. ama üzülmüştüm o dönemde. tek tesellim ogluma kendim bakacak olmamdı. aradan yıllar geçti  oglum 3,5 yaşındayken geri çagırıldım. oko

Oncelikle gecmis olsun demek isterim. Ayni sey basina gelen bir kac kisi taniyorum, hakkinizi mahkemede aramanizi siddetle tavsiye ederim. İsverenin sizi hakli sebeb gostermeden isten cikarmasi nedeniyle "ise iade davasi" acabilirsiniz diye biliyorum. Bir avukata danisarak daha detayli bilgi alabilirsiniz. Kolay gelsin.


kapibara

Mobingden dava açmak istemiyorsan işe dönüş davası aç,kaybetmen çok zor,hamilelik döneminde ve doğum izininde işten çıkartamadıkları için bu yolu seçmişler ve izin dönüşü hayata geçirmişler,hakkını aramalısın çünkü eminim ellerinde sağlam bir gerekçeleri yoktur.


sunkey

Geçmiş olsun.Kuzenim mobbingden dava açtı eski patronuna. Bildiğim kadarıyla kanıtlayabilmek için şirkette çalışan&çalışmış 3 şahide ihtiyacınız var. Umarım birşeyler yapabilirsiniz.sunny

burada önemli olan işten çıkartırlarken hakkınızı verdiler mi ? işe iade davası açabilirsiniz, hakkınızı vermedilerse ve haksız işten çıkarma varsa çok dah fazla tazminat alabilirsiniz.

malesef artık kadınlar doğum yapmaya korkar oldu, dönüşte işten çıkarılan kadın çok fazla. erkek egmen bir toplumda yaşıyoruz, çok yazık gerçekten emektar kadınlara. hem çalışıyoruz hem ev kadınlığı yapıyoruz bir erkeğin 2misli çalışıyoruz kimse takdir etmiyor bir de işten çıkartıyorlar anlayışsız insanlar.


eberguc

İlginiz için hepinize çok teşekkür eder. geçen hafta işe dönme davası açtım. Bu arada fesih ihbarnamesinde performans düşüklüğünü sebep göstermişlerdi. Avukat benden savunma adı altında herhangibir belge almadıkları takdirde bu sebeple beni işten çıkaramayacaklarını söyledi.Davayı açmadan önce performansınızın düşük olmadığına dair sahitlik edecek birilerini bulmanız gerekiyor. Bu bile çok zormuş. insanlar o işyerinden ayrılmış olsalar bile o firma ile hala iş yapmaları ihtimalleri olması veya böyle bir davaya bulaşmış olmalarının diğer firmalarca da hoş karşılanmaması gibi sebepler sundular.  Hatta benimle  benzer şeyleri yaşayan bir arkadaş kendisine böyle bir dava açması durumunda iş bulamama problemi yaşayacağı söylendiği için dava açmaktan vazgeçmiş. Firmalar bu tarz dava açtığı bilinen kişileri işe almıyorlarmış.

Bu arada mobbing davası açmak istemiyorum.İnsanlar böyle dava gibi durumlarda çok çirkinleşebiliyorlar. Konuştuğum bazı kişiler mobbing davalarında çok azının kazanılabildiğini söyledi.Sinirlerimin daha fazla yıpranmasını istemiyorum. Dava nın sonuçlanması 1 seneyi bulur dedi avukat.Umarım 1 sene sonra davayı kazanmış olarak sizinle buradan tecrübelerimi paylaşırım.


Cevaplamak için Üye ol