normal doğum

p_nar soruyor: 7

Merhaba,

Normal doğum yapan anneler,
İkinci doğum birinciden kolay oluyor diyorlar ama birisi kendisininkinde ikincinin daha zor olduğunu söyledi, korktum.. 
Birincinin travmasını tam atlatamadım ama hâlâ herşey yolunda giderse ikinciyi de sezaryen istemiyorum... 
İkinci doğum deneyiminiz nasıl? 

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


asna

her dogum cok özeldir ve sahsina göre farklilik arzedebilir, genellemek elbet mümkün olamaz ama kendi tecrübelerimden bahsedecek olursam, ikinci dogumum ilkinden cok cok daha kolay oldu, ücünsü ise ikincisinden de kolaydi :)

dogumlarim 'kolay' degildi ama birbirlerinden kolaylardi en azindan :)


sevgiler :)


p_nar

teşekkürler..

simge resminize de bayıldım... sizinkiler galiba...


asna

kizlarin uyku arkadaslari :)


pratikanne

Ilk dogumunuz ne acidan zordu tam bilemedigim icin kendi dogumlarima gore cevap vereyim.

Sanci kismi asagi yukari ayni gibiydi ama ikinma kismi kesinlikle daha kolay ve kisaydi. Ilk dogumumun ikinmasi da kisa ve kolay olmustu. Hatta hemsire doktora o gelene ikinmaya baslayalim mi diye sormustu. Doktor da, sakin ha, bacaklarini kapayip beni beklesin demisti. Ki hakikaten hatun (2.) resmen kayarak cikmisti.

Ikinma/itme kisminin nispeten kolay olacagini tahmin ederim.


jildando

bende ikiside kolay olmuştu, ancak ikincide sancı kısmı yok denecek kadar azdı, nitekimde epidural vermediler. Dogum sancılarımın arası 8 dakikaya indiginde hala otoparktaydım, doktora doğru yuruyordum. Eşimle yururken yaşadığım durum şu oldu. " bir dakka dur sancı geldi, hmmm, tamam gecti 8 dakikamız var çabuk olalım" :)

Her cocuğun gelişi bence de farklı fakat ikinicide daha once yaşamış oldugunuz tecrubeden yola cıkarak aşamaları biliyorsunuz ve cok daha sakin oluyorsunuz, bence panik duygusuda doğum sancısı hissini arttıran bir unsur.

Kızım doğarken doğum odasında tam bir telaş vardı, gerci kakasını yapıp strese girmişti ve nabzı cok dusmustu, bir yandan birileri hadi diyordu, bir yandan basımda biri elinde maskeyle gerekirse diye beni bayıltmaya hazır duruyordu, ortam oldukca kalabalıktı. Bebek dogdu bir sure hersey durdu, hepimiz cocuk doktorundan sorun yok demesini bekledik, yok tu bir sey neyseki.
İkincisinde ise sadece 4 kişiydiler, cok sakindi herkes, bebekte bembeyaz, hiç ağlamadan geldi.

Bu arada özet dogum hikayesi anlatmış oldum:)
p_nar

"panik duygusuda doğum sancısı hissini arttıran bir unsur"

evet bu önemli bir nokta sanırım...


semak77

Ben doğum fotoğrafçısıyım hatta dün üçüncü doğumunu yapan bir anneyi çektim. http://www.semakorkmaz.com/inci-aydin-dogum-fotograflari/

Kesinlikle hic bir sunni sancı vs. vermeden  gayet normal bir doğum yaptı. Annemiz sadece "artık yaşlanmışım o yüzden biraz zorlandım" dedi. Ikinci doğumda genellikle açılma çok daha hızlı ilerler. Doğum daha hızli gerçekleşir. Tabiki bunlar genellemeler ve katıldığım doğumlardaki deneyimlerim. Bence ikinci bebeğinizi de normal doğum yöntemiyle yapmayı düşünün. Elbette buna doktorunuzla karar vermelisiniz. Sağlıklı bir doğum dilerim :).Cevaplamak için Üye ol