kızım uyannıkken emmiyor yardım!!!!!!!

river soruyor: 5

5 haftalık kızım var..son iki haftadır uyannıkken emmiyor.sadece uyuyorken emiyor.uyanıkken emmiyor dedğim de emmek istiyor deli gbi meme arıyor ama bi iki çekince kızıyo ve ağlamaya başlıyo..sürekli uğraşıyorum tekrar tekrar..diğer göğsümü veriyorum olmuyor..ve ememedği için çok kızıp içini çeke çeke ağlıyor..sürekli em bırak em bırak hava yutuyo ve çok gaz yapıyor..sonra bide gazı için uğraşıyorum saatlerce.çnk bu seferde hep bi ıkınma halinde oluyo..fakat uyuyorsa gayet normal emiyor.ne yapcağmı şaşırdım.uyanıcak die ödüm kopuyo çnkü kabus gbi oluyo saatlerce..mama aldım onu veriyorum ya da anne sütünü sağıyorum. el pompası var ve sütü sağmak çok zamanımı alıyo ve çok zor oluyo.başına böyle bişi gelen var mı?? artık psikolojim bozuldu anneliğin güzel yanını yaşayamıyorum..sinirlerim bozuk hep,mutsuzum...:(((

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


gunesligunler

Şu anda aynı sorunu ben de yaşıyorum, her gün en az birkaç kez bu sorunu yaşıyorum. Az önce yine boğuştuk bir saate yakın ve o sonunda emmeden katnı aç bir şekilde  yorgunluktan uyuyakaldı yalancı emzikle. Yalancı emziği vermek istemiyorum ama baişa türlü de ağlama krizini durduramıyorum. Çok üzülüyorum sorun ne acaba?


fistikcik

Aynı sorunu bir kaç gündür biz de yaşıyoruz.
Emzirme konusunda uzman La Leche Leage makaleleri ve bebek bakımıyla ilgili diğer pek çok kaynaktan sorunun ne olabileceğini araştırdım. Emerken ağlayan, memeden bir iki yudum aldıktan sonra sinirlenerek başını geriye atan ve bu yüzden gündüz neredeyse hiç emmek istemeyen (ancak uykulu halde gece iyi emen) bebeklerin sorunları çeşitli sebeplere bağlı olabilirmiş. Ama sütünüz eğer yeterli olmanın da ötesinde, fazla fazla geliyor, emzirme aralarında göğüslerinizden taşıyorsa eğer, bu sorunun sebebi tam da bu "süt fazlalığı" imiş. Daha doğrusu, "Çok fazla süt, çok hızlı ve çok kuvvetli" akarak bebeğin boğulmasına, bu fazla akışın tamamını yutamayıp sinirlenmesine sebep olurmuş.
(La leche Leage'in tam da bu ismi taşıyan bir makalesi var. Fransızca okuyanlar için : http://www.lllfrance.org/Allaiter-Aujourd-hui/AA-78-Trop-de-lait-trop-vite-trop-fort.html )

Daha da kötüsü, (daha yağlı ve besleyici olan "son sütü" almak yerine) bu hızlı akan "ilk sütü" fazla fazla aldığı için gazı da çok oluyormuş bu durumdaki bebişlerin. Hem istedikleri gibi ememiyorlar, hem de gazdan huzursuz oluyorlarmış. Anlayacağınız, sütü yeterli olmamak bir dert, sütü fazla olmak ayrı bir dert !

Bu durumda anne ne yapacağını şaşırıp önce sütünün yetmediğini sanabilirmiş. Bu yanılgıya düşmeyin diyor La Leche League. Önerdikleri her emzirmede sadece bir memeyi vermek, eğer süt akmaya başladığında çok geliyorsa bu fazla akışı biraz sağarak yavaşlatmak, daha sonra emzirmek. Daha ciddi durumlarda 3 saat boyunca tek meme verilebilirmiş (diğer memenin fazla dolup rahatsız olmaması için çok az sağım ile rahatlatılması öneriliyor). Ancak bu tavsiyeyi sadece emzirmeniz bir düzene girdikten sonra yapabileceğinizi belirtiyor La Leche League. Yani ilk haftalarda değil...

Diğer önerller emzirirken sürekli gazını çıkarmak, sakinleştirmek, tekrar emzirmeye dönmek. Ya da emzirme pozisyonu değiştirmek : yerçekiminin etkisiyle sütün daha fazla akmasının önüne geçmek için yatarak emzirmek gibi örneğin...

Daha detaylı bilgiler de ingilizce okuyanlar için Kellymom'un şu makalelerinde mevcut :
- My baby fusses or cries during nursing
http://www.kellymom.com/bf/concerns/baby/fussy-while-nursing.html
- Forceful Let-down (Milk Ejection Reflex) & Oversupply
http://www.kellymom.com/bf/supply/fast-letdown.html

Bu makalelerde bebein bu davranışı için olası diğer sebeplerden de bahsediliyor. Dolayısıyla yukarıdaki tavsiyeyi sadece ve sadece aşağıdaki diğer seçenekleri elediyseniz ve emzirmeniz düzene girdiyse uygulamanız mümkün :
- Gaz
- Büyüme atağı
- Dikkati dağılan bebek
- Sütün yavaş ya da az gelmesi
- Bebeğin tek memeyi tercih etmesi
- Akşam huzursuzluğu
- Diş çıkarma
- Pamukçuk
- Burun tıkanıklığı
- Besin alerjisi
- Reflü

Bu konuda detaylı makaleler okumanızı tavsiye ederim.

Bizde durum ise şu şekilde : tek memeyi verince sorunumuz gerçekten hafifledi, sık sık gaz çıkarmak ta işe yarıyor. Ancak henüz yine de tam anlamıyla çözemedik. Memede ağladığı zaman ayakta ve sallayarak emzirmek bazen işe yarıyor. Yatarak emzirmek ise kesin çözüm oluyor neredeyse. Umarım hepimiz üstesinden gelebiliriz bu durumun çünkü gerçekten çok yıpratıcı.gunesligunler

Malesef cevabınızı yeni gördüm, ilginize çok teşekkürler. Sorunumuz aynen devam ediyor, ben de artık sütün hızlı gelmesine bağlıyorum, tavsiyelerinizi dikkate alacağım, umarım çözeriz.


ciren

Merhaba, oglum 3 aylik ve biz de ayni sorunu yasiyoruz. Ama benim surum fazla degil hatta sanirim az. Ne yaptiysam artmadi. En onemli arttiran sey bebegin emmesi zaten, oda olmuyor. Miral bizmayayim stres yspmayayim diyorum ama engel olamiyorum kendime. Bir de eve gelen gidenler ay bu cocuk ac demez mu. Aglama krizi gecirdim dun. Devam sutu mu baslasam diye doktorumuzu aradim, memeyi birakma egilimi olabilir dedi. Pzt saglik ocaginda kilosuna baktircam egwr problwm yoksa savasmaya devam. Ama kilo almamissa ya da zayiflamissa devam sutunw basliycam mecburen. Kendimi cok yetersiz ve basarisiz hissediyorum:(

Oglum dogdugundan beri tekmemeyi aliyordu bu yuzden bir gogsumde hepdaha az sut oldu zaten. Bu konuyu da tartismistik baska bir baslik altinda ama olmuyor ne yaptiysam. Dun emzirdikten sonra sagdim, makinem kraft ve sutu cekemiyor ama 90cc cikti sut. Buzdolabina koydum bugun emmedigi arada kasikla vercem. Olmadi duzgun bir pompa alip kasikla veririm sutumu :(

Ben varken tamamda ise baslayinca ne olacak. Bakici ugrasacakmi bakalim benim gibi. Offf kizlarcok bunaldim cooooook


fistikcik

Ciren, sanırım daha önce de yazıştık, ama lütfen kendinizi yetersiz falan görmeyin. Sütünüz az değil ki ! (Ki az olsaydı da yetersiz görmeniz yanlış olurdu). "Emzirdikten sonra sağdım 90 cc çıktı demişsiniz. Daha ne olsun ? Bu çok çok iyi bir rakam, üstelik emzirmeden sonra. Doktorumuz bana sormuştu, "sağdığında ne kadar çıkıyor, 20 cc mi" diye (pek çok annenin sağım makinalarıyla arasının iyi olmadığından sanırım böyle dedi). Ben de "Yok canım, 70 cc çıkıyor" deyince "Oo, çok iyi" demişti.
Hiçbir pompa bebek kadar kuvvetli çekemez. Siz 90 cc sağdıysanız bebek onun 2 katına yakın bir rakam içiyordur. kaldı ki emzirmeden sonra sağmışsınız, demek ki bu sadece memede kalan miktar, çok daha fazlası emzirmeden önce varmış.

Sorun sütünüzün azlığı değil. bebeğin memeyi reddetmesinde çok fazla faktör rol oynuyor, ama en çok görülenler süt akışının fazla hızlı ya da yavaş olması. Sütünüzün bol olması bana süt akışınızın hızlı olduğunu düşündürttü. (Eğer biberona alışma gibi fazladan bir faktör yoksa Çünkü biberona alışan bebek te memeyi reddeder).
Öncelikle süt arttırma çalışmalarına son verin (çünkü süt akış hızı fazlalığı sorununu daha da arttırır). Sonra da şu cevapta yazdığım yöntemleri izleyin. Bebeğinizin memeye dönmesi zaman alırsa elbette düzenli sağmaya devam edin, bebeğe sağdığınız sütü kaşıkla verin.

http://www.nurturia.com.tr/questions/fcf147a0-e7a8-48ff-b99d-a08d0114119f/3/milupa-aptamil-mama-kullanlar-

(Bu cevap mama kullanımıyla ilgili bölümler de içeriyor ama süt akış hızının fazlalığına karşı ne yapmak gerekli, bunlar da yazılı)

Başka sorularınız olursa haberleşiriz. Size sütün yok diyenlere de bir güzel "Saçmalama !" deyin lütfen :)
Sevgiler
Cevaplamak için Üye ol