gecede ortalama 8-10 kez ağlayarak uyanması normal mi?

mertuzumcugil soruyor: 10

Oğlum 11 aylıkken emmeyi bıraktı. Ama uykusu hala düzene girmedi. Nadiren 3-4 kez kalktığı, mamasını emerek hemen daldığı geceler oluyor ama bu tip geceleri ayda ancak bir ya da iki kez yaşıyoruz ve tekrar kötülüyor. Bunun yanısıra 15 kez falan uyandığı geceler de oluyor.  Ağlayarak sanki korkuyor gibi  uyanıyor ve kolay kolay sakinleşmiyor. Geceleri acayip terliyor. Uyku problemi buna mı bağlı diye de düşünüyorum.
Benzer problem yaşayan ya da bir çözüm önerisi olan var mı? Elimden birşey gelmiyor ve çok üzülüyorum.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


lopikcim

merhaba, benim kızım da 1-2 ay öncesinde nerdeyse yarım saatte bir kalkıyordu, dr umuzu değiştirdik( bu uyku problemi dolayısıyla oldukça dr değiştirdik ya neyse), herşeyden olabilir dedi, dişler, çalışan annneye özlem vs vs..illaki bundandır denemez dedi,bir de idrar yolu enfeksiyonu vardı çok hafif onu hallettik o ara..dr dan çıktığımda artık böyle çocuğum var ne yapayım dedim, boynumu büktüm, kabullendim yani..ama dr un tavsiyesi ile her kalktığında mama vermemeye başladım, gecede en fazla 2 kere verdim devam sütüünü, azaltarak hem de.180 cc veriyorken 120 ye 2.sinde 90 cc ye indirdim..geçtiğimiz ay gecede 2 kez en fazla 3 kez kalkar oldu, bu günlerden yine hafif huzursuz ama asla eskisi gibi değil..çok yedirmek belki de hazım problemi yapıyordur bebeklerimizde..benim yorumum tabi..insan ne olduğunu bilemeyince acaba neyi yanlış yapıyorum, çocuğumun derdi nedir , bir hastalığı mı var diye kendini yiyor hep..


selencem

Benim oglum da cok mizildiyor. Aglamiyor cogunda ama 7-8 kez kalkmak gerekiyor. Bir kez mama iciyor. Digerlerinde su, emzik, yastikla geri daliyor. Doktor da normal deyip duruyor! Sanirim 1 sene daha disler cikana kadar durym bu. Umarim o arada delirmem :)


kem

 ''mamayla beslenen çocukların 3 aylıkken gece beslenmeleri 1 e düşürülmeli 6. aylarında da gece 12 den sonra mama verilmemeli.uyandığında da mama yerine su verilmeli böylece hem gece uykuları düzene girer hem de gece beslenme alışkanlığı edinmez ''diye yazmıştı doktorumuz.bu sorunu yaşayan pek çok anne gördüm burda belki bir yararı dokunur.


cicibici

Merhabalar,hernekadar çocuklar konusunda pek tecrübe yaşamamış olsamda...araştırmalarım sonucunda ,gece  kısa süreli çok kalkan bebekler  ya gündüz az uyuduklarından ya gündüz az beslendikleri için,ya da geceyle gündüzü karıştırdıkları için  kalkarmış...bir ihtimalde  şu bebek her agladıgında gık dese yanına koşuyorsanız bebeginiz  her gözünü açtıgında size alıştıgı için sizi istiyor olabilir..gündüz uyuyorsa uykularını 3 saaten fazla tutmamak gerekiyormuş... ona yatakta biraz zaman tanımak gerekirmiş .bildiklerim şimdilik bunlar..


mertuzumcugil

Cevaplarınız için teşekkür ederim. Hazımsızlık, reflü gibi bir problem olabilir gerçekten ya da köpek dişleri geliyo olabilir sıra onlarda. Bugün itibarı ile gece 12den sonra mama vermeyeceğim.Sadece su ile idare etmeye çalışacağım. Umarım bu sefer de açlıktan ağlamaz:) Hepinize deliksiz uykulu geceler dilerim.hulyabural

Merhaba, kısa bir süre önce aynı sorunu ben de sizlerle paylaşmıştım. Geceleri defalarca uyanıyor, bazen uyanınca uyumakta güçlük çekiyordu. Önceleri gece yeyip yatmasına rağmen acıkıyor herhalde deyip devam sütü veriyordum. Bu bebeğimde hazımsızlık yapıyordu ve sabahara kadar kıvranarak uyanıyordu ve sabahda mışıl mışıl uyuyordu. Doktorumuz gece beslenmeyi keselim artık hazımsızlık yapıyor, biz bile fazla yediğimiz zaman rahatsız oluyoruz düşünsene sürekli sütünü içip yatıyor dolayısı ile rahatsız oluyr dedi. Hal böyle olunca uyandığında sadece su vererek uyuttum. Şimdi bu duruma çok güzel alıştı biberonunu karşıdan gördüğünde saldırıyor ve kucağımda su içerken uyuyuveriyor tekrar. Bence denemenizde fayda var.


lopikcim

ne güzel çocuğunuz su içiyormuş, ben kaç kez en azından dişleri temizlensin diye biberonla su vermeyi denedim , tadını alır almaz kıyameti koparıyor, atıyor biberonu ağzından:-((( o yüzden de sanırım gece uyanmalarımız devam edecek:-(


lopikcim

 evet oblomov bir sürü sebep sayılabilir, acaba hangisi diye düşünmek de insanı oldukça yıpratıyor,bir de çalışan anneyseniz ve uykusuzluk ve stresten benim gibi 45 kilolara inersiniz:-(hulyabural

Gündüz kaşıkla oyun yaparak ya da bardakla vererek suyun tadına alıştırabilirsiniz. Bardağa dişlerini vurmak en büyük eğlenceleri çünkü. Böylelikle hem su tüketmiş oluyor, hem de suyun tadına varmış oluyor. Bir de su dolu biberonunu ben yerde yada onun erişebileceği bir yerde bırakıyorum onu kendi alıp içince büyük keyif alıyor.bunu da denemenizi tavsiye ederim.


lopikcim

hulyabural kızım uzun zamandır gündüzleri bardaktan su içiyor, sorun gece biberondan içmemesi, devam sütü olmadığını anlayınca sinirlenip ağlıyorCevaplamak için Üye ol