gecede ortalama 8-10 kez ağlayarak uyanması normal mi?

mertuzumcugil soruyor: 2

Oğlum 11 aylıkken emmeyi bıraktı. Ama uykusu hala düzene girmedi. Nadiren 3-4 kez kalktığı, mamasını emerek hemen daldığı geceler oluyor ama bu tip geceleri ayda ancak bir ya da iki kez yaşıyoruz ve tekrar kötülüyor. Bunun yanısıra 15 kez falan uyandığı geceler de oluyor.  Ağlayarak sanki korkuyor gibi  uyanıyor ve kolay kolay sakinleşmiyor. Geceleri acayip terliyor. Uyku problemi buna mı bağlı diye de düşünüyorum.
Benzer problem yaşayan ya da bir çözüm önerisi olan var mı? Elimden birşey gelmiyor ve çok üzülüyorum.

Bu soruyu cevapla


12 Cevap


hulyabural

Tahmin edebiliyorum lopikcim, başlarda biz de öyleydik adeta devam sütünün müptelası olmuştu, ben durumu bu şekilde aşabildim..


UykuMelegi

Merhaba,

Bebeklerde ve çocuklarda diş çıkarma uykuya %10 etki eder. Bebekler ve çocuklar tek başlarına uykuya dalmayı öğrenmemişlerse uyku döngüleri arasında uyanırlar ve uykuya dalanbilmek için ihtiyaç duydukları aracı ararlar. Bu sırada dişin onlara vermiş olduğu rahatsızlığı hissederler. Yani dişin verdiği rahatsızlıktan uyanmazlar, uyandıkları için dişin rahatsızlık vermekte olduğunu fark ederler.

Tıbbi bir gereklilik olmadığı ve gelişimi normal olduğu sürece 6. ayın bitiminden itibaren bebekler gece beslenmeden 11 saat kesintisiz uyuyabilirler. Geceleri süt isteyen bebekler, alışkanlıkları olduğu için süt isterler ihtiyaç duydukları için değil. Her gün saat 23:00'de yemek yerseniz, üçüncü günün sonunda siz de 23:00'de acıkırsınız.

Reflu, yapılan araştırmalara göre dördüncü ayda en tepe noktasına çıkar ve onikinci aya kadar sıfırlanmış olur. Bunun nedenlerinden biri de sıvı gıdadan katı gıdaya geçiştir.

Gece terlemesi dediğiniz zaman miktarı önemlidir. Çünkü terlemenin yanında birkaç belirti daha varsa çocuk uyku apnesi konusunda bir uzmanla görüşmek gerekebilir.

Bahsetmiş olduğunuz gece uyanmalarının büyük bir sebebi uykusuzluğa bağlı yorgunluktur. Gece boyu 11 saat uyanarak uyumak kaliteli bir uyku değildir. Yeterli ve zamanında gerçekleşmeyen uyku gerek gece uyanmalarına, gerekse gündüz uykularının kısa olmasına sebep olur.

Kesintisiz, gece boyu uykular dilerim

Uyku Meleği - Seride Samurkaş Karaç
Cevaplamak için Üye ol