Emme sırasında ağlama,memeyi bırakma

dersess soruyor: 5

benim sorum şu; sütüm yeterli değil ama bırakmadım da hem mama hem anne sütü alıyor oğlum.2 3 gündür sürekli emerken ya da mama sırasında bırakıp ağlamaya başlıyor.sakinleştirip beslenmeye devam edemiyoruz.Dr. reflü olabilir demişti bunu neye dayanarak söyledi bilmiyorum ama uzman dr. sonuçta.
Neler yapabiliriz reflülü bebek için?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


seres_esra

sütüm az demişsiniz yeter kadar gelmiyor diye sinirlenip ağlıyor olabilir benim kızımda da vrdı reflü kusuyordu emzirirken biraz dik pozisyonda tutmaya çalışın


fistikcik

Sadece emerken değil, mama alma sırasında da ağlıyorsa bunun sütünüzün miktarıyla ilgisi olmadığı açıktır. Reflü bu durumda ciddi bir ihtimaldir. Bebeği yatay pozisyonda değil, hafif dik tutarak beslemeye çalışın (dik tutarak emzirmeniz de mümkün). Ancak tek başına bu yeterli olmayabilir. Doktorunuza danışın, bazı reflü vakaları ilaçla çözülebiliyor. Elbette herhangi bir ilaç kullanma konusunda kararı doktorunuz vermeli.

Sütünüzün yeterli olmadığından da o kadar emin olmayın. Belki bebeğiniz ağladığı için bu kanıya kapıldınız. Ya da reflüsü yüzünden kilo alımı az oldu ve sütünüz yetmiyor sandınız. Sonra da mama vermeye başladığınız için bebek göğüslerinizi eskisi kadar iyi boşaltamadı ve sütünüz bu sefer gerçekten azaldı. Belki de en başından beri bebek göğsü hatalı kavrıyordu, etkin ememiyordu, göğüsleriniz tam boşaltılmıyordu, bu da sütün azalmasına yol açtı. Tüm bu olasılıklar mümkün. Her durumda sütü arttıracak en önemli şey gögüslerin düzenli ve sık bir şekilde boşaltılmaları. Bebeğin göğsü doğru kavraması önemli.
Bebek tüm kahverengi halkayı (sadece meme ucunu değil) ağzına almalı. Bebeğin üst dudağından kahverengi halka hafifçe görünür, ancak alt dudağından hiç görünmeyecek şekilde olmalı.

İyi bir elektrikli sağma makinesi edinir ve her emzirmeden sonra (maksimum 2,5 saat arayla) her göğüs en az 20 dakika sağarsanız çok kısa sürede sütünüz artar.
Bunun dışında hiçbir besin ya da içecek tam anlamıyla işe yaramaz. Onlar sadece yardımcıdır, esas yapılması gereken göğüslerin boşaltılmasıdır.


dersess

fistikcik  


ben daha önceki çocuklarımı da emziremedim biri tam 29 gün boyunca emdi.kendisi bıraktı tüm zorlamalarıma rağmen diğeri de 6 ay boyunca hem emdi hem mama takviyeli büyüdü maalesef...
bunu da çok istedim emzireyim ama olmadı.hatta artık memeyi de istemiyor.sadece sütü sağıp verebiliyorum :(
gaz sancısı için çok dikkat ediyorum,yan yatırıyorum,çok ince bir yastık kullanıyorum.Ama huysuz da huysuz.ağzı bazen köpük köpük oluyor uyurken de hırıltı var.Burundan değil ama


firis

bence de sütün yeterlidir ne kadar emzirirsen o kadar sütün gelir yerinde olsam mamayı bırakır emzirmeye devam ederdim ilk bebeğimde sütüm neredeyse hiç yoktu bebek ağlıyordu emmek istemiyordu ama ben inatla emzirdim hiç mama vermedim 2 ayda oturdu herşey 2.bebeğimde 7 haftalık ama sorun yok dediğin gibi bebeğim bazen memeyi bırakıp bağırıyor kusması da var ama ben bunu gaza bağlıyorum


Kozzy

oglumda aynı durum soz konusuydu, gecen hafta kontrole gıttık ve agzında pamukcuk olusmus, en buyuk memeyı reddetme sebeplerındendır dedı dr.

agıza damlatabılecegımız surup tarzında bır ılac verdı.Cevaplamak için Üye ol