tuvalet alıskanlıgı kazandıramıyoruz..

eminebilgin soruyor: 5

 arkadaslar benım bır yegenım var. ucyasını doldurdu.. koca kız oldu artık herseyı konusabılıyo anlatabılıyo ama gel gor kı bı turlu tuvalet alıskanlıgı kazandıramıyo annesı.. bez baglamadıgı zaman bı koseye gıdıp tuvaletını yapıo gızlıce.. bı cok yol denedı annesı ama sımdı oda sıkıldı galıba ugrasmıyo. bez baglıyo .. gecen konustum neden boyle yapıyosun dedım.. yapıcam ıste dıyo.. bı gorsenız sankı ınadına yapıo.. annesıne bezını bıle cıkarttırmak ıstemıyo.. bırak pıserse pıssın popom dıyo.. basından boyle tecrube gecen varm ı... ne yapmak lazım ??? tavsıyesı olan??

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


senayc

Biz de çok sorun yaşadık,aylarca evin heryeri çiş kaka oldu. Bizim kreşin psikoloğu şu kitabı önerdi:Çocuğunuza Sınır koyma Robert  J. Mackenzei
sizin wc sorununuz değil, oğlunuzun kurallara uymama sorunu var. Bu kitabı okuyun, davranışlarınızı değiştirin. 1 ayda çözüleceğine eminim demişti, cidden öyle oldu. 1 aya kalmadı,15 günde aylardır sürüncemede olan çiş olayı çözüldü.
Yiğit canı nereye isterse oraya yapıyordu,bazen de tuvalete,perde arkalarına,dolap köşelerine vs vs. Ben kitabı okuduktan sonra farkettim ki, Yiğit için çişi tuvalete yapma kuralı da diğer uygulamasını istediğimiz kurallar gibi kesin,net ve tutarlılık içermiyordu,o nun gözünde.
umarım faydası olur.


Ulku

gecmis olsun senay. ne kadar oluyor cozuleli?
ilginc bir konuymus, hic bu yonden bakmamistim.
nurhayat hanim mi onerdi acaba?


senayc

evet ülkü cüm,nurhayat hanım önerdi.
1,5 ay oldu,çözdük,net bir şekilde hemde.gece ve gündüz dahil.
 Bizim sınırları zorlama sorunumuz varmış,kitap süper,herkese tavsiye ediyorum ben.
yiğit için geçerli tabii bu. soruda bahsi geçen çocuğu tam olarak bilemem ama bu da bizim başımızdan geçen,umarım birilerine faydası olur.


D3K

bu aralar kafamdaki tek soru o benimde.... acaba oğlum tuvalet eğitimine hazırmı diye . ara ara çıkartıyorum bezini, çişini - kakasını  bulunduğu heryere yapıyor ... yapınca da söylemiyor. hazır olmadığını düşünüyorum.ertelemelimiyim yoksa devam mı etmeliyim ???


senayc

ika, evde olduğunuz bir gün yemeklerden yarım saat sonra, ya da çiş+kaka saatlerini tahmin ettiğiniz bi r an bezini çözüp tuvalete+lazımlığa oturtmayı deneyebilirsiniz. oturmayı reddederse nacizane önerim zorlamayın. sizi tuvalette izlemesine izin verin derim, siizn aylarınız taklitçilik ayları, faydası olabilir. biraz büyüyüp inatlaşma zamanı başladığında ikna etmek daha zor oluyor kanımca.Cevaplamak için Üye ol