Bebğimde lenf bezi şişmesi, ensede beze

memonino soruyor: 4

merhaba,


benim bebeğim 10 aylık ve ensesinde bezler var mink bezelye kvamında bunlar herkeste olur bizdede var diye önemsemedik. ama kulak arkasında bir şişlik hissedince arastırılmasını istedim ve meğer oğlumun boynunda 1 den fazla beze mevcutmuş. Doktor antibiyotik verdi bize küçülmezse ileri tetkik yapılacak ve ben bundan cok ama cok korkuyorum. azcık içimi ferahtlatcak bişeyler anlatsanız ne olur??

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


ayberke

Merhabalar öncelikle çok geçmis olsun.Benim bebeğimde değil ama kendumde bu kenf bezkeri ile sıkıntım oldu.O yüzden bilgilendirmek için yazayım dedim.Ö celikke vucudumuzda sayisi 600 yuzu gecen lenf bezi var.Bademcik te bir ke f bezi.Nasilki bademciklet savunma mekanizmasi olarak siser.Sorunls karsilastigunda mikribu atabilmek icin mucadele eder tepki olsrak büyur diğer kenf bezkeride aynı ayni sekilde sorun oldugunda şiser belki bir zaman sonra bazen ilacks bazende ilacsiz iner bazende inmez.Bu nedenke ilk etspta e diselenmeyin.Ilacinuzi illaki bitirin akabinde ultrason yapilacak duzeldimi diye duzelmediyse tekrar ilac veya ayrintili tahlil yapilacak.Mesel benim koltukaltindaki lenfkerim nerdeyse 1 sene boyunca sisti indi akliniza gekebilecek gelemeyecek bir ton tahlil yapildi birsey cikmadi.En sonunda lenfin biri en buyuk olanı alindu sorun gitti.Fakat ondan sonra bu sefer biyun kenfkerim şismeye başladi.Ama onlarda ilacla indi.Diteceğim o ki endiselenmeyin ama takibi bırakmayın.


memonino

Cool çok teşekkür ederim verdiğiniz cevap için, onemsediginiz için. Kafam sürekli bu konuyla meşgul çalışamıyorum bile. Ama kulak arkasındaki biraz küçülmüş geldi ekmek herhalde diğerlerinde küçülmüş tür. Ama içime su serptiniz diyebilirim.😃


ayberke

Merak etmeyin öyle aklınızdada yer etmesin, dediğim gibi vucudu zaten onu eski haline getirmek için zaten mücadele vermeye çalışıyor.Dengeli beslenme ve ilaçlarını alsın.Takibi bırakmayın sadece.Bende hala boynumdakiler şişiyor iniyor, bağışıklık sistemim düşük olduğu içinde olabilir.O yüzden bebeğinizi iyi bakıp besleyin kontrolleri aksatmayın.Takipte kalın.İnmez ise veya br daha şişip inmez ise enfeksiyon hastalıkları takip edecicek tahliler yapılacak,ultrasonlar onlardanda birşey çıkmaz ise lenfin biri alınır patolojiye gider.Sonuca bakarlar.İyiyse yapacak bir şey yok kötüyse oradaki lenfleri alırlar sadece.Bademcik nasıl alıyorsa onun gibi düşünebilirsiniz.Önemseyin ama hayatınızın merkezine koymayın.Süreç böyle işler.

Lenfler savunma mekanızmanısı aslında.Şişip inip hiç bir şeyde çıkmayabilir.

Onu zamanla göreceksiniz.


memonino

Teşekkür ederim çok, alerjik bir bünyeye sahip olduğu için ondan bile olabilir diye düşünüyorum. yaklasık bir aydır öksürüyor zaten :( Umarım bişey cıkmaz bikaç güne inip inmediği konusunda bilgi ediniriz. Tabi bi süre yine takibe alacağız mecbur, belki kulağoının arkasında farketmeseydim ben hiç farkına bile varmadan inip kaybolacaktı kendi kendine :) bende strese girmiycektim.. ama herzaman her konusa iyi yada kötü erken tanı ve tedavi çok öenmli. onun için dikkat etmek ve iyi takip etmek gerekiyor..


ilginiz için gercekten cok teşekkü ederim:) sınucu haber veriirm inşalahh iyi haberlerle dönerim size :)Cevaplamak için Üye ol