Ek gıdaya geçiş döneminde gündüz anne sütü vermeme

oykm_08 soruyor: 8

merhaba,

doğum kilosu 3630 gr olan kızım şuan 7 ay 10 günlük ve kilosu 7100gr, boyu 67,5 cm.
5. ay kontrolünde drumuz yavaş yavaş ek gıdaya geçmemiz için beslenme uzmanına yönlendirdi bizi. diyetisyenin hazırlamış olduğu programı uygulamaya geçiremedik birtürlü çünkü kızım meyve sebze püresine (kaşığa) ağzını açmadı sadece eline verdiğim şeftali, kavun, karpuzu kemirdi. süreçtir, geçecektir diye bekledik ama baktık ki 7 aylık olmuşuz ve bir arpa boyu ilerleyememişiz. her ay şimdi kilosu yine düşük çıkacak ve drumuz formül süt veya mamaya başlayacak düşüncesi ile gittim kontrole ama olmadı iyiki de olmamış çünkü ekgıdaya yoğurt ile başlamıştık, alerji gelişti dün test yaptırdık muhtemelen süt alerjimiz pozitif çıkacak. drumuzun önerisi diyetisyen eşliğinde ek gıdayı çeşitlendirmek...

asıl sorunumuz kızımın ek gıda almak istememesi...

diyetisyenimizin bu soruna çözümü şu şekilde: öykü sabah uyanır uyanmaz anne sütü alacak, saat 9 gibi kahvaltı yapacak, ara öğün meyve püresi, öğle çorba, ara öğün meyve püresi, akşam çorba ve uyumadan anne sütü gece uyanırsa anne sütü serbest. yani gün içerisinde hiç anne sütü almayacak. 

bugün programın 2. günündeyiz, öykü aç olduğundan kaşığa ağzını açıyor ama yediği miktar 3-4 tatlı kaşığı, süt içmediğinden huzursuz. önümüzdeki günler tatil olacağından durumu diyetisyenle konuştum 'çok normal aç kaldıkça yiyecek tek seferde aldığı miktar 100-120 ml olana kadar devam edeceğiz.' dedi. 500 ml annesütü+2 çaybardağını geçmeyecek ek gıda denklemini sorduğumda onun kilo alımı normal, ek gıdayı kabul eden bebekler için geçerli olduğunu söyledi. 

ek gıda döneminde böyle bir program uygulayan ve sonuç alan oldu mu aranızda?

not: iştahsızlık için ferritin baktırdım normal değerlerde (98,7) çıktı. 

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


ozgeoyku

Acikcasi bizim sut alerjimiz falan olmadi ama altinci yedinci aylarinda kizim toplamda 120gr falan almisti ekgidayi reddetmisti yogurt sebze meyve hic yemedi drumuz emmeyecek acikinca mecbur yiyecek dedi ama yemedi baktikki kilo vermeye basladi dru dinlemeyip anne sutune devam ettik ara ara ek gida teklif ettim sevdiklerini azar azar yedi sevmediklerini hala yemiyor istahsiz bir kizim var ama 16aylik oldu hala ana ogunumuz anne sutu gelisimi normal ama yasitlarina gore biraz zayif neyse cok uzattim yerinizdeydim ve emzirdim kolayliklar diliyorum


defnecikleannesi

Bana da dr ayni seyi onerdi ve kesinlikle ise yaramadi. Bence bol bol emzir bebegini. Onun en cok ihtiyac duydugu sey anne sutu. Evet bende yerindeydim ve emzirdim.


egebebekk

Ben açıkçası böyle bir diyetisyen görmedim. Bu ayda bir bebek için en önemli besin kaynağı anne sütüyken bir doktorun böyle bir yaklaşımı olması beni fazlasıyla şaşırttı. Verebileceğiniz hiçbir besin anne sütünün yerini alamaz. Tabi ki ek gıda da önemli ama ek gıdaya karşı isteksiz diye bebeğinizi sütünüzden mahrum bırakmayın bence. Bu dönemde zaten amaç gıdaları bebeğe tanıtmak. Benim oğlum 4 aylıkken ek gıdaya başladı. 4. ve 5. aylarda az az meyve sebze yerken 6. ayda doğru düzgün hiçbir şey yemedi. Ben her zaman önce emziriyorum ondan sonra ek gıdayı veriyorum. Bana göre en önemli şey anne sütü, sonra diğer gıdalar. Benim bebeğim de şu an zorla açıyor ağzını, çoğu zaman ne numaralar yapıyorum ağzını açsın diye. Bazen iki kaşık bazen ise hiç yemiyor bile. Ama iki kaşık da alsa bir şey diye düşünmeye çalışıyorum. Elbet bir şekilde yiyecektir diye düşünüyorum. 

Sağlıklı günler dilerim :))


Sanemm

Acilen bu kitabı almanızı öneririm ;Carlos Gonzales ''Çocuğum Yemek Yemiyor''.


Biz ek gıdayı 8. ayda tam oturttuk. Çevrenin baskısıyla içinizde oluşan bu telaşı atın. Bu kitabı okuyunca rahatlarsınız.oykm_08

yani 7 ay boyunca bebeğime annesütü verebilmek için çok uğraştım, şimdi ise vermemek için oyalıyorum kuzumu..gündüz emziremediğimden sütüm kesilmesin diye bir yandan süt sağıyorum bir yandan ek gıda alsın diye uğraşıyorum, çocuklu hayata adapte olamayan birisi için psikolojimi tahmin edebilirsiniz.. yarın 3. gün eğer yarında önceki günden fazla ek gıda almazsa eski düzenimize geri dönmeyi düşünüyorum, cevaplarınız için teşekkür ederim.


fistikcik

Hiç boşunuza kendinizi de bebeğinizi de harap etmeyin. Bu diyetisyeni de (müsadenizle onu öneren doktoru da) Erdener Abi'ye teslim etmek istiyorum. Böyle saçmalık mı olur ? Neymiş, bebek anne sütü almayacak ek gıda yiyecekmiş. Niyeymiş ? Bebek sebze püresi istemiyormuş, eline verilen meyveleri kemiriyormuş. Bebeğiniz haklı ve doğru olanı yapıyor. Lütfen bir an önce size önerilen saçmalığa son verin. Baby Led Weaning'i biraz araştırın, bebeğinizin doğru olanı yaptığını görürsünüz. Sebze püresine falan ihtiyacı yok, kendi eliyle besinleri kemirmesi son derece doğru. 7. ay ek gıda için kesinlikle geç değil, bu ayda bir bebek en fazla 1-2 kaşık ek gıda alır. geri kalan besinin tamamı anne sütüdür. Gerçek anlamda yemeye 9.-10. aydan önce başlamaz.
Dr. Benjamin Spock'un kitabında da yazar, bu aylarda bebek önce anne sütü içerse daha iyi yemek yer.

Bu kadar işin arasında Nurti'ye yazmayacağım, işe konsantre olacağım demiştim ama böyle bir diyetisyen beni çileden çıkardı, tutamadım kendimi.


monchichi

Bizim 6 aylıkken programımız şöyleydi. Sabah uyanır uyanmaz anne sütü. Sonra sırasıyla kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği. Eğer az yerse (ki başta tabii ki az yiyordu), öğünü anne sütüyle tamamlıyordum. Eğer çok acıkmış ve bu nedenle yemeğe tepki gösteriyorsa yine öncesinde biraz anne sütü, karnını doyurmayacak ama açlıktan kaynaklanan huzursuzluğunu bastıracak kadar veriyordum. Ara öğün vermiyordum, onun yerine de anne sütü alıyordu. Yatmadan önce ve gece de anne sütü. Giderek katı gıda miktarı arttı.


sumus

Fistikcik arkadaşım eğer dediğin gibiyse çok sevindim ve rahatladım.psikolojim bozulmuştu bi Anne bana:"hala yemiyormu ben normal yemek yedirmeye başlamıştım dedi"moral iyice yerlerdeydi .bu arada oğlum yedi buçuk aylık . Anne sütü alıyor sadece Yediremiyorum hiçbişey.


Cevaplamak için Üye ol