Ballı irmikli mama?

minavemerve soruyor: 9

anneler 5 ay 23 günlük kızım kaşık mamasıda yiyor.fakat babamız ballı irmikli olanından almış.üzerinde 5-36 ay yazıyor.fakat bal bir yaşına kadar vermeyin diyorlar ya deneyen annelerden tecrübelerini rica ediyorum.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


leylaleyla

benn ballı kaşık maması vermedim hiç, bal 1 yaşından önce alerjik olabiliyor ama kesin alerjik diye bişey yok, eğer denemek isterseniz de öne çok az bir miktar verin reaksiyon olur ya da olmaz takiben devam edip etmeyeceğinize karar verirsiniz,


guta

İçindeki balın işlemden geçtiği ve alerji yaratan etkenlerin ortadan kaldırıldığı söyleniyor. Ne kadar doğru bilmiyorum. Ben veriyorum, herhangi bir zararını görmedim. Ama tabi ki başka bebeklerde ne olur bilemem. İsterseniz çok az verin ilk başta. Baktınız bir etkisi yok, devam edersiniz.

Milupanın da 8 tahıllı ballı mamaları var. Onlardan da veriyorum ben.


sehergil

Biz de benzer ürünlerin üretimini yapıyoruz. Üretimde bal tozu kullanıyoruz. Ambalajda 6 aydan itibaren kullanılabilir şeklinde bildirim yapıyoruz. 6 ayını doldurmasını beklemenizde fayda var. Alerjisi olup olmadığını anlamak için bildiğiniz kaliteli baldan kaşığın ucuyla verebilirsiniz.


guta

Mesela milupanın sayfasında şöyle bir yazı var:


Milupa 8 Tahıllı Ballı, bebeklere özel bal içeriği ve tahıl karışımı ile bebeğiniz için lezzetli bir kahvaltı öğünüdür.

Gün içinde arzu edilen herhangi bir öğünde de tüketilebilir. .

• Milupa 8 Tahıllı Ballı içeriğindeki bal UHT tekniği kullanılarak üretildiğinden bebeğinizin beslenmesi için uygundur.sema51

Ben de çok takıldım bu konuya. Alerji denilen şey sanırım tam alerji değil, zehirlenme. O yüzden UHT yeterli görülüyor sanırım.


Bebeklere neden bal yedirilmemeli?-

Uzmanların verdiği bilgiye göre, arılar bal yapmak için nektar toplarlarken botulizm bakteri sporlarını da beraber alıp farkında olmadan bal yapımında kullanabilirler. Yetişkinlerde bu balın yenmesi sorun yaratmaz. Gerek vücudun savunma sistemi gerekse midenin asitli ortamı, bu bakterinin zarar vermesine müsaade etmezler. Bebeklerde ise hem savunma sistemi yeterli gelişmemiştir, hem de mide hala ancak anne sütünü hazmedebilecek durumdadır.

Yetişkinlerin aksine bebeklerin sindirim sisteminde botulizm sporlarını kontrol eden ve bakterinin çoğalmasını ve zehir üretmesini önleyen faydalı bakteriler henüz gelişmemiştir.

Bu bakteri bebeklerde botulizm adı verilen tehlikeli bir zehirlenmeye neden olabilir. Zehirlenen bebek nefes alma ve yutkunma zorluğu çekebilir, kol, bacaklar ve boyunda güçsüzlük ortaya çıkabilir, durum çok ciddi sonuçlara yol açabilir.

Bir yaşını geçmiş çocuklara balın bir zararı olmazken, bu nedenlerle doktorlar tarafından 12 aylıktan daha küçük bebeklere bal yedirilmemesi tavsiye ediliyor.


minavemerve

evet bende bal zehirlenmesini okumuştum ama madem 1 yaşa kadar zararlı niye mama üreticileri illaha bal koyuyor diyede kızmıştım kendimce.verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.ilk çocuk olunca ister istemez korkuluyor.zaten alerjik egzama durumu var kızımda.üstelik bugünlerde öksürük durumundan rahatsız.iştah gidince babamızda bunu alınca bi sorayım dedim.


Meowwow

Alerji değil botulism zehirlenmesi. Bebeklere bir YAŞ altı bal verilmez bu Yüzden. Konserve şişince yenmez ya aynı mikrop bu. Bebeklerin kendilerini ufak dozlara karşı bile koruma yetisi yok ondan verilmiyor. Zaten şeker eklemek gereksiz doğal bile olsa bal şeker sonuçta. Allerjisi olan çocuklara ek mamaya zaten 6 Ay'ı doldurmadan vermeyin deniyor Yaşadığım ülkede. Benim oğlum da allerjik . Geç başladım bu Yüzden. Egzaması tamamen gıda alerjisi çıktı mesela. O gıdaları kesince geçti.


minavemerve

benimkinin alerjik egzamasıda alt değiştirirken kullandığım ıslak mendildenmiş.doğdugundan beri sütüm yetersiz olduğundan mamada veriyordum.anne sütü+bebek sütü veriyordum.şimdi ek gıdayada başladım korkuyorum.gıda alerjisi olurmu diye?yüzü hep kızarık oluyor kaşık maması vermeye başladığüımdan beri.farklı mamaları denedim dr. dişi çıkacagı zaman tükürügü asıtlı olur o bulastıkca kızarmıstır tahriş olmustur diyor ama korkuyr insan.sizede danısayım dedim o yuzden


munisal

bizimkisi kaşık mamaları hiç sevemedi (mama,mama+ek gıda,biz ne yersek)


Cevaplamak için Üye ol