nE yapmam lazım

JIST soruyor: 9

19 aylık oğlum hesapladım 30 kelime söyleyebiliyor ağzından şu ana kadar 2 ya da 5 kez çıkan kelimeleri saydım. yoksa bu durum 30 kelime söyleyemiyor aslında anlamına mı geliyor onu da bilmiyorum açıkcası:(  

gün içerisinde hiç bunları kullanmıyor hep aglayarak tepiniyor. örneğin elimde elma var. elmayı vereyim mi diye soruyorum ver desin diye. ama ağlamaya başlıyor ben bir kaç kez sorayım hemen vermeyim deyince de tepiniyor. mecbur veriyorum. ver al dediği halde durum bu. sabahtan bu yana hiç bildiği kelimeleri kullanmadı tüm konuşturma çabalarıma rağmen.  babaya bana ve abisine hepimize baba diyor, bize hiç seslenmiyor bu kim diye sorunca hepimize baba diyor. :( tecrübeli annelerin yardımına ihtiyacım var. :( üzülüyorum çok. ne yapmam lazım.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


mustafamami

erken sanki endişelenmek için. benim oğlum yeni yeni anlaşılır şeyler söylemeye başladı diyebilirim. uzun zaman bana bebe dedi :)) kesinlikle inatlaşıyorlar bu arada :)) 


biranneikiyavru

21 aylık oğlumun bilinçli olarak sadece baba ve abla demesine rağmen, erkek olduğundan, 2,5-3 yaşa kadar konuşmayan ama sonrasında gayet normal konuşan çocukların varlığından haberdar olduğumdan, herşeyi anlıyor ve doğru tepki veriyor olmasından ve konuşmaması dışında herşeyin normal seyrinde ilerlediğinden emin olduğumdan beklemedeyim, gayet sakinim. Ama burada sürekli, oğlumdan çok daha küçük çocuklarının çok daha fazla kelime söylemelerine rağmen endişelenen annelerin yazılarını gördükçe ben de mi endişelenmeliyim acaba diyorum. Endişelenmeli miyim? :)


moms

neden bu kadar endiselendiğinizi ve uzuldugunuzu gercekten anlamadım. 19 aylık daha ve 30 anlamlı kelime soyluyor daha ne olsun. bazı cocuklar erken konusur bazıları gec. 3.5 yas sonrasi hic konusmuyorsa sorun arastırılır. sizinki daha cok kucuk elbette konusacak. inatlasmak sureci uzatacaktır. benim kucuk 15 aylık daha anlamlı 5-6 kelimesi var ki gelisim testleri de bu aylarda bu kadarı normal der.


eseyna

Biranneikiyavru bende seninle aynı düşüncedeyim. Endişelenmiyorum. Oğlum baba, piş piş dışında başka bir şey demiyor ama her söylediğimi anlıyor, tepki veriyor ne yapalım geç olsun yeter ki olsun. Çevremden duyduklarıma göre bazı çocuklar geç konuşurmuş ama konuşmaya başladıklarında da yarım yamalak değil tamamen konuşurlarmış. Belki bizimkilerde öyle olur. Sıkıntı yapacak bir şey yok diye düşünüyorum. sappho

Düşünüyorum da oğlum 19 aylıkken 2-3 sözcük anca söylerdi.ben de dahil bir çok kişiye teyze derdi:) 2,5 yasında yarım yamalak başladı.şimdi ise susmuyor. Komutlarınizi alıyorsa sorun yok .bence endiselenmeyin.


JIST

teşekkür ederim.


ersera

Oğlum iki yaşını üç ay geçene kadar tek kelime etmedi. Her şeyi anlardı hepimizi tanırdı renkleri sayıları hemen hemen her cismin ismini öğrenmişti sorunca gösteriyordu ancak hiç konuşmuyordu. Birkaç pedagoga da götürmüştük o dönemde gecikmiş konuşma hariç sorun olmadığını söylediler. Ancak bu Google yok mu orada arattırma yaptıkça araştırdıkça çok farklı yerlere girdim. Oğluma teşhis koydum kendi kendime. Anne hassasiyetiyle her şeyin en kötüsünü düşündüm.

Şu an dört buçuk yaşında iki buçuk yaşında konuşmaya başladı. Hiç yarım konuşmadı gayet net bir telaffuzla konuştu. Kendini iyi ifade edemiyordu ama dört yaştan sonra bu sorun da çözüldü.

Tabii ki çocukların gelişimi iyi takip edip her daim uyanık olmalıyız ancak benim gibi işi paranoyaklık derecesine vardırmak ve sürekli başka çocuklarla kıyaslamak da doğru değil. Aman diyeyim.  


maviboncukk

Bence sorun yok siz soru yapıyorsunuz. Konuşmada da bireysel farklılıklar olabilir. Çok acele ediyorsunuz.


iflah_olmaz

BENİM OĞLUM 2.5 yaşına kadar 3-5 kelime söylüyordu.2.5 dan sonra açıldı şuan 3.5 a yaklaşmak üzere.sohbet ediyor bizimle.aceleci olmamanızı tavsiye ederim.erkek çocukların açılması 3 yaşı buluyor.yani en azından çevremde gözlemlediğim bu.


Cevaplamak için Üye ol