12 bucuk aylik kizim yemek yemiyi birakti

ElifNorah soruyor: 3

Merhaba,

Ben 12,5 aylik Elif'in annesiyim.Hersey biray once basladi.Gecen aya kadar her turlu yemegi redetmeden yiyen kucuk kizim.1 aydir neredeyse hicbirsey yemiyor. Ilk baslarda sorunu cikmakta olan dislerine yormustuk.Doktoruda sut ictigi icin ediselenmemizi soyledi.

Ama ben artik korkmaya basliyorum.Eskiden her cesit sebzeyi, balik,et tavuk, peynir ve yogurtdu kasikla yemeyi cok seven kizim birden bire kasigi azina sokmamaya basladi.Kasigi gordugu anda agzini kilitliyor.

Suaralar (yeni bir aylik ugrastan sonra) sadece bulgur pilavi, birinc pilavi, biraz tavuk vede et yedirmeyi basardik.Oda  kendi yerse kabul ediyor.Yani sizin anlayacaginiz yemek saati bazen bir bucuk saate kadar uzayabiliyor (o kucuk ellerinle yemekleri tutup agzina sokmasi bayagi zaman aliyor).

Ayrica ne sebze ne meyve nede sut urunleri yedigi icin gelisimi icin endiseleniyorum.Gerci kilo almaya devam ediyor ama ben yinede cok endiseliyim. Her turlu methodu deniyorum ama bir turlu isin icinden cikamiyorum. Hergun yeni yemekler pisiriyorum.Bana bu konuda yardim edebilirmisiniz.Gorusme onerilerinizi benimle paylasirsaniz cok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


dennis

Carlos Gonzales'in kitabı Çocuğum Yemek Yemiyor'da çocukların 1 yaşındayken iştahlarının neredeyse tamamen kapandığı ve kilo kaybetmediği sürece endişlenmemek gerektiği, nedenleri ile birlikte oldukça ayrıntılı olarak anlatılıyor. Bu yüzden bence endişelenmenize gerek yok. Kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ederim. Sağlıklı günler dileğiyle...


lopikcim

carlos gonzales e oldukça ters gelen bir yöntemle, oyun , şarkı , kitap ve baby tv ile biz bu sorunu aştık..gerçi hastalık sonrası kısa bir dönem olmuştu bizde bu sorun..


dennis

lopikcim, ben de carlos gonzalese ters gelen her yöntemi deniyorum, tv hariç. ama o kitap beni ve dolayısıyla kızımı psikolojik olarak çok rahatlatıyor, en azından artık çocuk yememekte ısrar ettiğinde sinir krizi geçirmiyorum, yememesinin bilimsel bir sebebi olduğunu ve bunun normal olduğunu bilmek çok işe yarıyor. yine de şarkıyla yiyor, şarkısız yemiyorsa patlatıyorum bir ali babanın çiftliği, kızımdan mı esirgeyeceğim :)) zaten kitabın sonundaki besin polisleri hikayesi de yetişkinlerin de yemek yerken başka şeylerle (iş, eğlence, vb.) ilgilendiğini ve bunun çok normal olduğunu anlatıyor; ben de daha da rahatlıyorum böylece :))Cevaplamak için Üye ol