Gece beslemeyi kesemiyoruz kendiliğinden azalır mi iyice çığrından çıkar mi?

_Sezin_ soruyor: 10

Biliyorum bu konuda çok soru var ama ben umudu kestim. Süt yerine suyu kesinlikle kabul etmiyor. Ninni pışpış falan mümkün degil ağlaması siddetlenerek artıyor. Saatlerce surebilir. En sonunda pes edip ya emziriyorum ya dolaptan süt ısıtıyorum. Ozan çok istahli gündüz 2saatte bir bişeyler yemek istiyor aynı durum gece de devam etsin istiyor herhalde. Yatmadan hemen önce ne yerde yesin durum aynı.

Sormak istediğim biz bu işi bırakamıyoruz, zamanla azalır mi yoksa iyice kotulesir mi? Birilerinin bosver biz de yapamadık ama sonra düzeldi " demesine ihtiyacim var galiba.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap_Sezin_

Okumuştum sorunuzu. İse yarıyor gibi mi? Ben hala anne sutu veriyorum onu biberonla verdigimde su katabilirim belki. ama az vereyim diyorum bu sefer 1 saat sonra uyanıyor. Tıka basa doyacak illa ki o zaman da 2-3 saatte tekrar istiyor.


oko

anne sütü alan bebeklerde gece uyanmaları normal karşılanıyor. bir ara oğlum da gecede 7-8 defa uyanıyordu emmek için, o aralar ben de hummalı bir araştırma yapmıştım bu işin çaresi nedir, ne zaman biter diye..lakin hem doktorumuzun söyledikleri hem de benim araştırmalarım gösterdi ki anne sütü alan bebekler gece de emmek istiyor ve bu ihtiyaçları karşılanmalı..
bir yaşını geçtikten sonra gecede 2 kez uyanıp emiyor, eğer diş falan çıkarmıyorsa. eğer bir rahatsızlığı falan varsa 4-5 civarı oluyor uyanmaları.
ben durumu bu şekilde kabullendim ve artık sorgulayıp kendimi yormaktan vazgeçtim :)
size önerim, kendinizi ve bebeğinizi yıpratmadan onun anne ve meme ihtiyacını her istediğinde karşılamanız. çünkü bilinen o ki, bu aylara gelmiş bebekler açlıktan uyanmaz geceleri, anneyi yanlarında isterler, onun varlığını kontrol etmek isterler.
kaldı ki anne sütünün faydaları say say bitmiyor. oğlumun alabildiği kadar almasını istiyorum, bedeli gecede 10 defa uyanmak olsa bile :) (çok mu abarttım ne??)


_Sezin_

Haklisin oko muhtemelen tamamen açlıktan degil ama emzirdigimde de hemen süt gelmiyor let down refleksi geç bende 1-2 dk emmesi gerek ona sabredemiyor. Hadi sabretti bu sefer de süt ona yetmiyor. Yine tam gaz aglamaya basliyor. Emme bitimlerinde bir daha süt ısıtmam gerekiyor bazen. Ben de bu aya kadar geldik bu saatten sonra devam sutu vermek istemiyorum. Bir de aglamalarina uzuluyorum. Ama yapacak bisey yok galiba.


barok

bu bizimde sorunumuz :)) birçok soruya da yazdım. Gece bir kez devam sütü vermek biraz düzeltti, ama yine de çok uyanıyoruz, gittiğimiz iki doktorda kalksın ne güzel anne sütü alıyr alacak , yapacak birşey yok diyor , biri de gazdandır dedi, emmek rahatlatıyordur. Ben de artık oluruna bıraktım bakalım şimdilik ,tabi çok fena durumdayız. Örneğin dün saati şaştığı için devam sütü veremedim , kaç kere kalktığımı sayamadım , hatta sanırım yarım saatten fazla uyumadım. seda_melis

Merhabalar,
Kızım 1 yaşına geldiğinde doktorumuz artık gece beslenmesinin kesilmesi gerektiğini söylemişti. Fakat denediğimde, yani uyandığında mama yerine su vermeye çalıştığımda veya hiçbir şey vermeyip "belki uykuya dalar" diye umduğumda hep başarısızlıkla sonuçlandı.  yarım saat sonra tekrar uyandı ve ben mamasını vermek zorunda kaldım. Bu bir süre böyle devam edince herşeyi oluruna bırakmaya karar verdim.
Yaklaşık 14. ayda kızım geceleri uyanmamaya başladı. Bu dönem kızımın yürümeye başlayıp artık geceleri geç uyumaya başladığı dönemdir. Dolayısıyla çok yorulduğu için gece uykusunun çok derin olması uyanmamasını sağladı diye düşünüyorum. Uyanmayınca da gece beslenmesi bir anda bitivermiş oldu.
Yani biraz bekleyin bence. Bu iş fazla uzarsa o zaman müdahale edersiniz. Ben artık "herşeyin bir zamanı var, biraz daha bekleyelim, nasıl olsa olur" modundayım. Siz de öyle yapın, kendiliğinden azalacağına inanıyorum.


lopikcim

:-) az kaldı benim o zaman... kızım artık kucaktan kucağa 5-6 adım atıyor....uykuya hasretim 13,5 aydır..gerçi artık 2 veya 3 kez uyanıyor ama yine de şöyle kesintisiz bir 6-7 saat uykuyu çok özledim..


merve_nisa

gene uyku sorunu ve gene ben ah ah 16 aydır en fazla 3 saat uyumuşumdur.. ve her ay her gece bu gece uyur umuduyla geçirdim.. doktorumun önerisiyle gece çayı,muhallebi ne varsa denedim ama hiçbiri fayda etmedi.. doktorum bile en sonunda allah yardımcın olsun ozaman dedi:)

bende her uyandığında mıkırdandığında emziriyorum birkaç kez emzirmeyim dedim sonuç: çığlık ve gözlerini açıp uyanma:) en iyisi em kuzum sen uyu diyorum. ama gitgide emme sıklığı artıyor bazı geceler çok sık emdiğinden bide gazlanıyor ona söyleniyor üüü diye.. gece kesinlikle ne su ne süt ne emzik hiçbirini almıyor sadece emmek istiyor. bi umut işe başladım hani gündüz emmicek ya gecede emmeyi azaltır inşallah dedim ama o da yok tam gaz devam.. şimdiki umudum emmeyi kesince uyur :) bu günlerde geçicek büyücekler inşallahh sabır sabır..yaseminun

ben kızım da su veriyordum gece kalkınca ,önceleri itiraz ediyordu ama sonradan gerçekten uyanmaları azaldı,mama veriyorsanız mamasını yavaş yavaş sulandırmayı deneyebilirsiniz


_Sezin_

Seda-melis yazdıklarını okumak iyi geldi belki yürümeye başlayınca yorulur ve uzun uyur. Tünelin ucunda ışık var o zaman. :) bekleyelim biraz daha.Cevaplamak için Üye ol