38. gebelik haftasındayım,kızımı emziriyorum, ve ...

anacsumeyye soruyor: 10

38. gebelik haftasındayım ve kızımı emziriyorum. doğumuma az kaldı. ve bu hafta sütüm sanki süt kesiği gibi geliyor. kızımı 10 gündür günde bir kez emziriyorum. daha önce sütüm böyle değildi. hamilelikte emziren anneler sizce sütte bozulmamı oluyor. ve doğuma kadar kızımı emzirmeye devam edersem doğumdan sonra kolostrum denilen sıvı olurmu ?lütfen acil cevap bekliyorum..

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ZeynepYenice

benim bildiğim hamile kalındığını öğrenir öğrenmez evdeki diğer bebek emzirilmez ama nedeni çok net bilmiyorum..


fistikcik

Şu soruda Tandemmom sizin sorunuza cevap vermiş :
http://www.nurturia.com.tr/questions/1e481d12-d811-49a6-befd-9e07014c1bba/1/tandem-nursingard-arda-emzirme

Şu şekilde yazmış :
"Doğumda önce bi on günlük süreçte kolostromun oluşmasına izin veriyoruz..Birinci bebeği emzirmiyoruz ki hormonlar bebeğin haftasını algılasın ve doğum haftasına göre ihtiyaçlarını karşılayacak kolostromu oluştursun..

Doğumdan sonra ki bir hafta da bebeğin kolostorumu iyice almasına müsade ediyoruz.Bir hafta kafiymiş ama,iki hafta beklemeyi düşünüyorum ben..Sonrasında iki bebeğin emmesi sonucu ne oluyormuş biliyor musunuz? İkisinin tükrük bezlerinden salgılanan tükrükle bir tahlil yapıyor hormonlar ve iki bebeğinde ihtiyacını karşılayacak sütü oluşturmaya başlıyormuş".

Bu mesajları okuyarak aynı süreci yaşamış Nurturia anneleriyle bağlantıya geçebilirsiniz.
Sevgiler


esrasena

benim bildiğim de hamileyken süt kanallarını uyarmak,emzirmek erken doğuma sebep oluyor..


Caglam

Doğuma en az 10 gün kala muhakkak sütten kesmek gerekiyor, yeni bebek için vücudun ağız sütünü  hazırlaması ancak böyle mümkün olabiliyormuş, bir an önce kızınızı emzirmeyi kesin zaten kızınız büyük 15 aylık, emmese de olur veya yeni bebeğiniz bir kaç aylık olunca ikisini birden emzirirsiniz ama şimdi kesmeniz lazım çünkü doğuma çok az kalmış, hayırlısıyla sağlıklı bir şekilde doğurmanız dileğiyle...


Meryem_

Banushka isimli bir kullanici var. Ona dogrudan mesaj atarak sorabilirsin bunu. O doguma gitmeden evvel dahi kizini emzirmisti.sumeyye

asna'da hep çift emzırdı..dogumdan sonra dahı


zehra

ekoanne de iki çocuğunu birden emziriyordu kısa bir zaman öncesine kadar. şimdi sütü bırakıp diğer bebek için kolostrumun oluşmasına müsaade etmen gerek diye biliyorum ben de. kesik kesik olan süt ağız sütüdür (kolostrum). Bebek doğduktan sonra her iki çocuğu birden emzirebilirsin, küçük bebeğin doyduğundan emin olduktan sonra.   


banushka

Ben oğluma hamileyken ve doğumdan sonra da oğlum ile birlikte kızımı emzirmeye devam ettim. 

Bu konu üzerine, hem benim gibi emzirmiş bir çok anne hem de doktorlarımla çokca konuşmuştum. En çok da La Leche League'in Adventures in Tandem Nursing kitabından faydalanmıştım.

Türkiye'deki doktorum, ilk aylarda rahim kasılmasını tetiklediği için bir ihtimal düşük riskine yol açabilir, kızın küçük olsa devam et derdim ama bence hemen kes demişti. Küçük olsa devam ederken, büyük olduğu için aniden kesmek bana mantıklı gelmemişti. Kızımı zaten günde 1 bazen 2 kere emziriyordum, tamamen kesmemiz ise ondan sonra 1 yıl sürdü :)

7. ay sonrasındaki takiplerim Amerika'daydı. Buradaki doktorlarım, halen emziriyor olduğuma ufacık bir şaşkınlık bile göstermedi, bir çok annenin bunu tercih ettiğini, bu kişisel kararın tıbbi açıdan sorun olmayacağını söylemişlerdi. Doğumun erken başlangıcını tetikleme konusunda bebek hazır olduğu zaman tetiklemeye yardımcı olacaktır, iyi bile şeklinde yorumladılar. Öyle çok doğal doğumcu falan bir kilinkte değildi bunları söyleyen...

Neyse hamilelikte emzirirken süt dönem değişikliklere uğruyor. Hemen hemen 7 aylık civarında böyle bir şey yaşadığımı, sonrasında da oldukça çok açık renkli - hemen hemen su gibi - bir süt olduğunu hatırlıyorum. Tandem nursing konusunda cesaret kaynaklarımdan biri olan Işıl - hamileliğinde de kolostrum geldiğimden bahsetmişti - http://dogalcocuk.blogspot.com/2010/10/hamileyken-emzirme.html - Ben de böyle bir durum olmadı.

Bu arada kolostrum oluşumu için emzirmenin kesilmesi gerekir gibi bir şey de duymamıştım. Kolostrumun asıl tetikleyicisi emen değil rahimden çıkan bebek :) Gerçekten bir mucizeye daha tanık oluyor insan... Hatta ilk emzirmeden farklı olarak 2. doğum sonrasında süt kanalları açık olduğu için kolostrum çok şiddetli gelebiliyor. İlk 1 hafta - 10 gün biraz meşakkatli geçiyor. 

O günlerde benim oğlumun emiş hızına gelen süt çok fazlaydı, bu da onu boğuyordu. O yüzden ilk önce kızımın emmesini istiyordum. 1den 10a kadar sayıyordum, bıraktırıyordum, sonra kardeşine veriyordum. Önce büyüğü emzirmeye muhalefet edenler olabilir, siz kendi durumunuza göre değerlendirin ve içgüdünüze güvenin :) Sütün ilk gelen kısmı suludur, sonrası ise daha yağlı besleyici. Kızım önden biraz emince hem sütün artmasını sağlıyor, hem de küçüğüme daha besleyici kısmı kalıyordu. O günlerde annem küçüğün rıskını büyüğe veriyorsun diye çok içerlemişti. Ancak kızımın emmek istemediği bir gün, göğüslerimdeki şişlikten fenalıklar geçirince inanmış hatta kızımı kenara çekip - bak kuzum gidip azcık anneni emsen diye ikna etmeye dahi çalışmıştır.  Gerçi sonuçta kızım gelip beni emmeye ikna olmamış, ben alelacele gidip bir el pompası almak zorunda kalmıştım...

Son olarak şunu da yazayım; ilk günlerdeki kolostrum büyük çocuğu ishal yapıyor. Küçüğün daha fazla faydalanması kadar bu yüzden de bu sayarak verme, emmesini sınırlı tutmaya dikkat etmiştim. Sütün formunun değişmesi ile ishal durumu yine normale dönüyor.

Biraz dağınık oldu ama aklıma gelen tüm ayrıntıları yazmaya çalıştım. Sağlıkla kavuşun bebeğinize :) Sevgiler,anacsumeyye

hepiniz çok sağolun. allah razı olsun. insan yaşamayıunca bilemiyor tabi.. bu durumu yaşayan ve yardım eden annelere ne kadar dua etsem azdır.

sezeryanla kızım dünyaya gelecek inş.. en büyük korkum kolostrumun olmama ihtimaliydi.. ve kızımı şimdi emzirmeyi bırakırsam tkrar emmek istememesi.. artık bazı şeler yaşarken netlik kazanıcak ama cevaplarınızla içim rahatladı.. paylaşımlarınızı bekliyorum..

tandem nursingle ilgili pek türkçe bi kaynak yok ve ben ingilizce de bilmeyince pek bişe öğrenemiyorum elimin altında bi kitap olmasını çok isterdim ama hepsi ing.eğer türkçe çvirili bi kaynak biliyorsanız paylaşımınızı bekliyorum..

tekrar teşekkür ederim..


anacsumeyye

banushka hanım, cevap verdiğiniz için teşekküğrler.

siz, bebeğinizi doğuma kadar emzirdiğinizi ve kolostrumun geldiğini yazmışsınız.ben sezeryan olucam acaba kızımı doğuma kadar emzirmeye devam edersem kolostrumu etkiler mi..


Cevaplamak için Üye ol