Konuşması gecikti mi?

mutlubebeginannesi soruyor: 10

merhaba oğlum 22 aylık yaklaşık 5 aydır yeni kelime öğrenmedi ve daha önceden söylediği bazı kelimeleri de artık söylemiyor. söylediği kelimeler;


Anne, Açtı, Gitti , Atta, Oturdu, Kapattı, Bitti, Hadi, bazı hayvan selerini çıkarıyor, 

 Kedi(artık sadece miyav diyor), 
Geldi (artık söylemiyor), 
Teyze (artık söylemiyor), 
Zebra(artık söylemiyor),
 Baba (artık söylemiyor, babasına da anne diyor), 
Civciv (artık söylemiyor sadece cik diyor),
Lamba (artık söylemiyor),

herşeyi işaret ederek söylüyor, örneğin oturmamı istediğinde yere elini vurup ıh ıh diyor, ama otur demiyor. oysa kendi oturduğunda oturdu diyor. yani bizimle değil kendi kendine konuşuyor.
biiz yanında yokken şarkı mırıldanıp içinde geçen bildiği kelimeleri söylüyor, biz yanındayken söylemiyor, sadece mırıldanıyor.

diyebilirsiniz ki sizden çekiniyor mu? hiç öyle bir anne değilim, oğluma bir kez olsun sesim dahi yükselmedi kaşlarımı çatmadım. hiç kızmadım, hala emziriyorum, evdeyim çalışmıyorum, elimden geldiğince konuşmaya çalışıyorum ama benden kelime öğrenmiyor. 

sizce konuşma terapisi alması gerekir mi? bir sene içinde 3 kez orta kulak iltihabı oldu, etkisi olabir mi? bu tür sorun yaşayan varsa nasıl çözdükleri konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


mutlubebeginannesi

çok teşekkür ederim cevabınız için, kulak muayenesi bizim de gündemimizde.


TATLI_CADI

Evde televizyon ne sıklıkta izleniyor?eger gun içinde tv açiksa izlemese bile negatif etkisi olabiliyor.


mutlubebeginannesi

oğlum 8 aylık olduğunda evden televizyonu kaldırdık ama bazen bilgisayarı gördüğünde şarkı dinliyor.


TATLI_CADI

Erkek çocuklarda genel olarak dil gelişimi gec oluyor.Benim oglum da bu ara yeni yeni konuşuyor.her söyledigimizi tekrar etmeye başladi ama cümle yok.bundan 3-4 ay önceye kadar tv gün içinde 1-2 saat de olsa açıkti.ne yalan söyleyim 2. Çocukta pek de dikkat etmedim.ve benim oğlum maksimum 10 kelime biliyordu.ne zaman ki tv kapandı,dil gelisimi başladı.tv faktörünü o yüzden sordum.bir de yaşına göre kitaplar aldık.resimlere bakıyoruz ve oradaki resimde neler olduğunu anlatıyoruz.şarkı dinliyoruz biz de.bence biraz kendiniz çabalayin.gelişme kaydedeceğinize inanıyorum.terapist icin erken gibi geldi bana.kolaylıklar dilerim


mutlubebeginannesi

teşekkür ederim, biz de bebek kitaplarından resimlere bakıp isimlerini söylüyoruz, ama benim söylediklerimi tekrarlamıyor; annem geldiğinde onun her dediğini söylemeye çalışıyor. annem çok sık gelemiyor maalesef.  açıkçası biraz kendimi suçlu hissediyorum acaba ben mi başaramıyorum diye. şimdi nesne isimlerini söylerken heceleyerek söylemeye başladım inşallah faydası olur.selencem

Oğlum 26 aylıkken daha hala 3-5 kelimesi vardı, kreşe verdik ve 1 ay içinde konuştu. Bence endişelenmeniz için erken ama kuşak doktoruna gitmek içinizi rahatlatır.


sefemu

sizi tekrarlamayışını üstünüze alınmayın.. siz anlatıcı gösteren tarafa dönüşmüşsünüzdür.. anne ile sürekli beraber olan çocukların dışa vururken başkalarını tercih edebildiklerini okumuştum da rahatlamıştım çünkü kızım hep babasıyla zaman geçirirken yeni kelimeler sesler çıkarırdı.. yaw bütün gün konuşan benim, kitap okuyan vs neden akşam sen gelince açılıyor bu çocuk derdim:)

anne konuşmasa da onu anlayabiliyor.. çocuklar böyle hissediyor.. başkalarına kendilerini anlatma gereğini daha fazla hissediyorlar.. okul iyice bu konuda damarlarına basılan yer.. o yüzden açılıyorlar kreşte.. yeri geliyor oyuncak kavgası, öğretmene şikayet etme arzusu, su istemek, tuvaletini söylemek, annesini sormak vs vs derken mecburiyet doğuyor..

2 yaşına gelene kadar 10 kelime falan vardı sonra hepsi gitti.. hiçbirini kullanmadı baba dede hariç.. 6 aylık bi dönem böyle geçti.. 30 aylık olduğunda ise cümle kuran şarkı söyleyen bir çocuk olarak geri döndü:))) biriktirme dönemi idi.. anne için biraz evhamlı ama onun için şahane bir dönem.. bol bol konuşmak ama "cevap vermedin" "söylemedin" bakışı ve yüz ifadesi takınmamak önemli.. teşvik edici metodlar var bunları uygulamaktan da zarar gelmez.. mümkün olduğunca doğal sürece bırakmak.. tabi takip her zaman anneyiz sonuçta:)

kulak çok önemli bir etken muhakkak doktora gidersiniz zaten ama konuşma gelişimi çok özel ve şaşırtıcı.. uzman değilim ama hecelemenin çok uygun olmadığını düşünüyorum.. tümden gelen bir yapı var dilde ve kelimeyi cümleyi doğru eksiksiz ve olması gerektiği gibi duymasının faydalı olacağı kanaatindeyim.. huzur içinde biriktirmesine ve zamanı gelince dışa vurmasına müsaade etmeli.. zaman içinde çıkarmakta problem yaşadığı sesler tespit edilirse ki bunun için tam bir konuşma hali olmalı o zaman terapi gerekecektir.. bebeğiniz için oldukça erken bir dönem bunları düşünmek için.. tabiki danışmak fikir almaktan zarar gelmez..


mutlubebeginannesi

sefemu  çok teşekkür ederim içimi rahatlattın. her ne kadar istemesem de zaman zaman karşılaştırma yapıp acaba? diyorum. acaba eksik bir şey mi yapıyorum, yeterince ilgilenemiyor muyum? anne olmak biraz evham yapmak sanırım, engel olunamayan.Kozzy

24 aylıkken 2 yas kontrolüne gıttıgımızde tam 40 tane kelımesı vardı. doktor bıraz gerıde olduğunu ama 27 aylıktan sonra açıldıklarını soylemıstı. gerçekten de 27 aylıkken bırdenbıre 1 hafta ıcınde o kadar cok yenı kelıme soyleyıp konuştu kı hayretler ıcınde kaldık. şu anda 35 aylık, susturamıyoruz :)


iflah_olmaz

3 yas uzmanlarin soyledigi sinir.benim oglum sizinkinin soylediklerinin yarisini bile soyleyemiyordu o aylarinda.3 yasinda bir acildi pir acildi.biraz beklemelisiniz.Cevaplamak için Üye ol