6ay,ek gıda

gemgusar soruyor: 7

merhaba bugun 6ay için kontrole gıttık bebeğim 8kilo dr. kılosunun ıyı oldugunu daha tam olarak ek gıdaya başlamamam gerektiğini soyledı sadece meyve suyu fılan 1-2 cay kaşıgı verebılırsın tattırmak için dedı ama ben tedırgın oldum artık yavaş yavaş başlamam gerekmiyormu sizce??

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


ates

merhaba

bizim dr da 6cı aydan sonra ek gıda demişti bebeğin kg iyi ise acele etmeyin 
büyükler hep geç kaldığımızı bebeklerin yutmayı öğrenemeyeceğini söylerler ama öyle olmuyor
ek gıdaya geçiş zor bir süreç oyüzde erteleyebildiğiniz kadar erteleyin derim ben biz öyle yaptık


okanumut

Bence yavaş yavaş denemeye başlayın, öyle kolay bir süreç değil çünkü:))yasemin_ekin

Bizim ek gıdaya geçişimiz çok kolay oldu. (tahtalara vuralım, nazar değmesin). Kızım 3-4 aylıktan itibaren biizmle, sofradaki yerini alıyordu- söyleki masamız kuruluyor, onun da ana kucağı masanın üstünde yerini alıyor, ailecek yemek yiyorduk.- o bize bakıyordu daha doğru olur. Herhalde biri yer biri bakar kıyamet ondan kopar sözünden olsa gerek, 5-5.5 aylıkken biz yemek yerken ağzını şapırdatmaya başladı. İnananmadık eşimle... 6 ay sadece anne sütü dedikleri için de biraz bekledik.

6. ayda önce meyve vereyim dedim, tatlı şeylerle başlanırsa, bebeğin sonradan daha tatsız şeyleri kabul etmeyeceğini öğrendik ve farklı bir program izledik.

"ek gıdalara geçtikten sonra ne kadar anne sütü" başlıklı sorumda menümüz mevcut. Orada endişelerim ve bu endişelerime diğer annelerin cevapları da mevcut. Damla'nın cevabında ise ek gıda konusundaki iki uçtan bahsediyor, belki ilginizi çekebilir.


Bir de ek gıdaya geçerken biz istiyoruz ki silsin süpürsün, daha da istesin vs. vs. 1-2 kaşık alıp, yemezse, yemedi diyoruz ki kuzenim- benden daha tecrübeli bir anne- bana aynen söyke demişti "1 çay kaşığı mı yedi yasemin, o yedi demektir. yemedi değil. Ertesi gün 2 çay kaşığı, yavaş yavaş, sabırla geçmesi gereken bir dönem". Çok haklıydı.


Bir diğer konuda, bir tv programında duymuştum. Bebeklerin henüz dil motorları gelişmemiş oluyor. yani ağzına sütten farklı bir şey geldiğinde ne yapacağını bilmiyor ve refleks olarak da itiyormuş. biz zannnediyoruz ki tadını sevmedi. Yok, öyle değilmiş. Garibim ne yapacağını bilmiyormuş. Kaşıga geçişte, elinizle de besleyebilirsiniz demişti o programdaki uzman. Bazen kızım kaşığı kabul etmiyor ama elimle dilinin ortasına doğru yerleştirdiğimde şapur şupur yiyor.

Koalylıklar dilerimgemgusar

Çok teşekkür ederım.Bende etrafın baskısından endişe ediyorum çıgnemeyi ögrenemez,bak sonra yemek yemicek gıbı sozler tedırgın olmama sebeb oluyor ama haklısınız galıba..


Demirim

ek gıdaya geçiş konusunda ne kadar farklı uygulamalar varmış meğer.. benim oğlanın 6. ayı dolmak üzere .doktor 5 ay kontrolünde geçmemizi istemişti. kilosu da 8.5 kgdı. yani kilo alımı çok iyi olmasına rağmen başladık. ilk haftalarda verdiğim gıdaları pek istemedi. ben de üstüne varmadım ilk 6 ay anne sütü yeterli olduğu için. ama bu hafta enteresan bir şekilde verdiğim tüm gıdaları afiyetle yedi. elma püresi, muz püresi, portakal suyu, patates püresi, yoğurt, pirinçli m. vs. bence yavaştan başlamanızın zararı olmaz. ama yemek istemezse de panik yapmayın çünkü hazır olduğunda afiyetle yediğini görmüş olduk biz de..kolaylıklar dileriz:))


Aysegul_Yagmur_Irmak

Benim doktorum 6.ayın sonunu bekle dedi ama ben sabredemedim. Zaten aptamile de karşıydı, ama ben oğlumun anne sütünün yetmediği zamanlar aç kalmasına dayanamadım hiç. Sonuç olarak maşallah güzel yiyen bir bebeğim var. 4.ayda meyve püreleri ile başladık. İlk denemelerde bile burun kıvırmadı, hep sevdi. Darısı başınıza. :) Bence 6.ayın sonunda artık yavaş yavaş başlamak gayet mantıklı.


kuzenyas

yutamama meselesine eskilerden bir tavsiyeyi aktarayıM
 emzik alan bebekler için tabi
mamasından bir kaşık arkasındAN emzik.oğlumda işe yaradı.5.5 aylık ama dr umuz tattırmaya başlayın dedi.haftaya yoğurt vericez mesela.
kızıma da 5.5 aylıkken tattırmaya başladım yemek yemeyi o kadar çok sevdi ki.emmeyi reddetti.iki ay sağıp yemeklerine kattım sonra da sütüm bitti.her bebek kendine hasCevaplamak için Üye ol