zorla sezeryan oldum/ doğum hikayem

sehergil soruyor: 10

39+5 te son kontrolde rahim ağzı sert, açılma zor olacak diyerek ertesi gün sezeryan için ameliyathaneyi ayarladı. Ben istemiyordum bütün gün düşünüp taşınıp gece doktoru arayıp ameliyat randevusunu zorla iptal ettirdim. Sorumluluk almıyorum bundan sonra diyerek zaten bozuk olan sinirlerimi daha da gerdi.
Suni sancı, epidural hiçbir şey önermedi doktorum.
Ertasi sabah nişanım geldi. 3 saat sonra hastaneye gittik. Doğum başlamıştı. Sancılar düzenliydi ve 2 cm açılma vardı. Doumhaneye alındım sadece rahimağzını yumuşatmak için bir serum verdiler.  6 saat sonra 2cm açılmam ancak 3 cm olmuştu sancılarım şiddetlenmişti ve 3 dakikada bire düşmüştü. İlerleme olmuyor diyerek doktorum sezeryana aldı. Ben bunu sindiremiyorum. Bekleseydik normal doğum olmaz mıydı?
3200 civarında beklediğimiz bebek 3900 gr doğunca, 'Bak niye çıkmak istemiyormuş iri bebekmiş, çatın dar' dedi doktorum.
Genelde aynı bahane ileri sürülerek sezeryana yönlendiriliyor diye düşünüyorum.
Sizler ne düşünürsünüz böyle bir durumda?
Doktor sezeyan yapmayı kafasına koymuştu, öyle ya da böyle istediğini yaptı.
Benim içim rahat. Planlı sezeryan olmadım en azından. Doğum sancılarını yaşadım. Belki son gün başka bir doktora danışılabilirdi ama doğum başladıktan sonra kime danışacaksınız nereye güveneceksiniz?
Sorular sorular.. 7 ay oldu hala sindiremiyorum.
Hala normal doğum yapabilirmiydim diye düşünüyorum, normal doğumla ilgili yazılar okuyorum.
Artık kabullenmeliyim ama olmuyor işte olmuyor.


Bu soruyu cevapla


42 Cevap


fistikcik

Eskiden doğumların (özellikle de ilk doğumların) saatler sürmesini herkes (ve doktorlar) normal karşılarmış, kimse de "bak 6 saat oldu, hala doğmadı, hadi sezaryan" demezmiş. Annem beni çok uzun süren sancılardan sonra doğurmuş (sanıyorum 16 saatten fazla), normal doğumla... Demek ki mümkün..
Ama bunları düşünerek artık canınızı sıkmayın, dediğiniz gibi, bebeğiniz dünyaya geliş tarihini kendisi belirlemiş, hazır olmadığı bir anda çıkarılmamış anne karnından... Bu açıdan doğumunuz normal doğuma çok yakın. Bebeğinizin sağlığından başka hiçbir şey canınızı sıkmasın, sizi yanlış yönlendiren doktoru da "ilgili mercilere" (inançlılar için bu Alah olabilir, inanmayanlar için evrenin enerjisine de olur) havale edin :)
Sevgiler


sehergil

Doktora tam olarak güvenemedim hiç. Korktuğumu yaşadım. İletişimimiz güzel olsaydı benim isteğime saygı duyardı biraz daha bekleyebilirdi.
İnşallah bir dahakine hem kafama hem cebime göre bir doktor bulabilirim.


CokBilmis

Ben de arzum hilafına 41+1'de epidural sezeryana alındım. Benim doktorum da "sorumluluk almıyorum bu saatten sonra" diye korkuttu beni. İkinciyi ben de normal istiyorum. Ama ben takmadım hiç. Olmuşla ölmüşe çare yok nasıl olsa. Çok şükür sağlıklı bir kızım var ve doğum sonrası komplikasyonu filan da olmadı. Sezeryan ameliyatiıyla dogan bebeklerde alerji ve astım hastalıklarına daha sık rastlanıyormuş. Eşim de alerjik ve astım başlangıcı. Buna rağmen kızımda iki rahatsızlık da yok. Yatıp kalkıp şükrediyorum. Bu da hayatın bize sunduğu bir tecrübe işte. Normal doğum mucizesini de ikinci de yaşarız umarım.


cmr

Ha sezeryanla doğmuş ha normal doğmuş ne farkeder? Sezeryanla doğunca çocuk bizim olmuyor mu,biz anne olmuyormuyuz?Olay olmuş bitmiş,üstünden 6 ay geçmiş...Yaralar bile iyileşmiştir...Boşverin gitsin...Önemli olan sağlıkla büyümeleri..Nasıl olursa olsun hayırlısı olsun her zaman...Doktora da güvenmek zorundayız elbette...3900 kilo bebek zaten normal doğsa bir dünya dikiş ve yırtık olurdu aşağıda...İyileşme süreciniz en az sezeryan kadar zor olurdu zaten...Demek ki yine de bir bildiği var doktorun...Hem teknoloji de çok gelişti artık,sezeryan da hemen iyileşiveriyor...


sehergil

Cevaplarınız için sağolun. Niye bu kadar çok takıyorum bilmiyorum. Etrafımdaki herkes aynı şeyi söylüyor, sen sağlıklısın, oğlun sağlıklı daha ne istiyorsun diye ben de bilmiyorum. Heralde yırtık ve birkaç dikiş istiyordum. Bu konularda fazla okuduğum için heralde. Heryerde normal doğumun faydaları anlatıldığı için kendimi eksik görüyorum doğuramadım diye. Artık oğlumun bakımına ve işime odaklanmalıyım. septik

Normal doğum yapmamış olanlar çocuk doğurmuş olmuyor mu?Neden 'demek ki dr um haklıymış,benim çatım 3.900 lük çocuğa müsait değilmiş'demiyorsunuz.6 saatte sadece 1 cm açılmış ve nişanda gelmiş.Ya dr sizi dinleyip tamamen açılmanın tamamlanmasını bekleseydi ve suyunuz azalsa  yada bitseydi.''Bence'' bazen gereksiz diretmek kötü sonuçlar doğurabilir.Bir arkadaşım 3.720 doğurdu ve 17 dikişi var.Yani birkaç dikişle kalmayabilirdi sizin.Her bünye,fizik farklı.Sağlıklı evladınızın kıymetini bilin.


fistikcik

Elbette kimse sezaryanla doğum yaptığı için eksik değildir, Sehergil'in böyle bir suçlaması olduğunu sanmıyorum. Anladığım kadarıyla doktoruyla yaşadığı güvensizlik ve doğumun travmatik bir şekilde gerçekleşmesi onda izler bırakmış ve "başka türlü olabilir miydi" diye sorgulamasına yol açmış.
Bu noktada artık bugüne odaklanması ve geçmişle ilgili üzülmemesi elbette kendisi ve bebeği için en iyi olanıdır.

Ancak başka anne adaylarına doğru bilgi vermek açısından belirtmek gerekir : açılma süresinin uzunluğu ile "çatı" denen şeyin bir ilgisi yoktur. Açılma "rahim ağzında" meydana gelir. Ve ilk doğumlarda bu saatler boyunca sürebilir, 6 saat bu açıdan hiç uzun bir süre değildir. Ben hastaneye vardıktan 1,5 saat sonra doğum yaparak herkesi şaşkınlığa sürüklemiştim, ancak normalde bu evre ilk doğumunu yapanlarda 12 saat sürer. Bknz Alper Mumcu'nun bu konudaki açıklamaları :
http://www.mumcu.com/html/article.php?sid=496smurfette

Uzerinden onca zaman gecmis bence yakinmayi birakip sukredin ikinizde sagliklisiniz diye, gonul normal dogum istesede biraz kadercilik olsada her iste bir hayir vardir. sezeryana alindim hic anlam veremedim kabullenemedim bende. Kizim 4700 gr dogdu 4200 bekliyorduk , bu kiloyu normal dogurmayi goze almistim ama sanci falan yoktu 37. Haftadaydim normali beklesek bebek ne kadar dogardi bilmiyorum ama sunu biliyorum iyiki sezeryan oldu kizim gercek dugum atmis icerde simsiki bir dugum ! Kordon dolanmasi yalanci dugum falan degil simsiki bir dugum eger normal gelseydi su an burda yazmiyor olacaktim Tanrim aklima bile getiremiyorum o dusunceyino27

ben bu yüzden 38. haftamda doktor değiştirmiştim. kadın beni sürekli boynunda kordon var, çok iri bebek diye sezaryene hazırlıyordu resmen. son haftamda oğlumu doğurduğum doktora gidip sordum. hastaneyi beğenmediğim için ona gitmemiştim. bir baktı ki ne kordon var ne de iri bebek. 3 saat içinde normal doğum yaptım üstelik de dekolman plasenta ile. dekolman plasenta denen tehlikeli durum bile benim doktorumun bana normal doğum yaptırmasına engel olmadı, olamadı. bunu tecrübesine ve cesaretine bağlıyorum.

 

sezaryen olsaydım müthiş hayalkırıklığı yaşardım o yüzden seni çok iyi anlıyorum. ama bir şekilde sapasağlam bir bebek dünyaya getirdin, bunu düşünüp travma kısmına odaklanmamanı tavsiye ederim. acılar geçip gidiyor, aslolan sağlık sıhhat.

 

bu arada benim ilk doğumum tam 14 saat sürdü. sancılarımın arası diye bir kavram yoktu son 5 saat ve bu 14 saatin son saati 7 cm birden açılma oldu. doktorun halt etmiş. bir dahaki doğumda daha güvenilir bir doktor bulup ssvd deneyebilirsin.

 

 


gviktorik

benim doktorum son ana kadar normal doğum yapmam için beni çoook cesaretlendirdi. 38+3 haftalık iken bir sabah uyandım ve bebeğimin hiç hareket etmediğini farkettim. öğlene kadar bekledim hala hareket olmayınca doktorumu aradım ve nst için muayenehanesine gittim. küçüğün kalp atışları neredeyse duyulmuyordu :( oradan direk hastaneye gidip 2 saat içinde sezaryenle doğum yaptım.

hadi benim ki tıbbi gereklilikti diyelim.

kız kardeşim almanyada doğum yaptı. 41. haftada suni sancı verilerek 13 saat sonra başladı doğum. normal doğum dışında hiç bir alternatifi düşünmedi bile doktorlar. üstelik bebek 4.50 kg ve 54 cm di.

burada olsa aynı tablo karşısında hemen anne ve bebeğin sağlığı için (!) tek çözüm sezaryene yönlendirilirdi anne adayı. 

şimdi söyleyin bana orada kadınların ve bebeklerin hayatı daha mı değersiz de böyle riskler alınabiliyor?Cevaplamak için Üye ol