zorla sezeryan oldum/ doğum hikayem

sehergil soruyor: 10

39+5 te son kontrolde rahim ağzı sert, açılma zor olacak diyerek ertesi gün sezeryan için ameliyathaneyi ayarladı. Ben istemiyordum bütün gün düşünüp taşınıp gece doktoru arayıp ameliyat randevusunu zorla iptal ettirdim. Sorumluluk almıyorum bundan sonra diyerek zaten bozuk olan sinirlerimi daha da gerdi.
Suni sancı, epidural hiçbir şey önermedi doktorum.
Ertasi sabah nişanım geldi. 3 saat sonra hastaneye gittik. Doğum başlamıştı. Sancılar düzenliydi ve 2 cm açılma vardı. Doumhaneye alındım sadece rahimağzını yumuşatmak için bir serum verdiler.  6 saat sonra 2cm açılmam ancak 3 cm olmuştu sancılarım şiddetlenmişti ve 3 dakikada bire düşmüştü. İlerleme olmuyor diyerek doktorum sezeryana aldı. Ben bunu sindiremiyorum. Bekleseydik normal doğum olmaz mıydı?
3200 civarında beklediğimiz bebek 3900 gr doğunca, 'Bak niye çıkmak istemiyormuş iri bebekmiş, çatın dar' dedi doktorum.
Genelde aynı bahane ileri sürülerek sezeryana yönlendiriliyor diye düşünüyorum.
Sizler ne düşünürsünüz böyle bir durumda?
Doktor sezeyan yapmayı kafasına koymuştu, öyle ya da böyle istediğini yaptı.
Benim içim rahat. Planlı sezeryan olmadım en azından. Doğum sancılarını yaşadım. Belki son gün başka bir doktora danışılabilirdi ama doğum başladıktan sonra kime danışacaksınız nereye güveneceksiniz?
Sorular sorular.. 7 ay oldu hala sindiremiyorum.
Hala normal doğum yapabilirmiydim diye düşünüyorum, normal doğumla ilgili yazılar okuyorum.
Artık kabullenmeliyim ama olmuyor işte olmuyor.


Bu soruyu cevapla


42 Cevap


nehirsu

Normal doğum yanlısı olduğuna inandığım bir doktor bulabilsem. Gittiğim doktor da çok iyi bir doktor ama yine de bu konuda güvenemiyorum. Acaba devlet hastanesine veya tıp fakültesine mi gitsem oralarda normal doğuma ağırlık veriyorlar diye biliyorum


Sanemm

Çatı muayenesi ''sezeryancı doktorun'' doğum öncesi zemin hazırlama çalışması malesef. Gelişmiş ülkelerde çatı muyenesi yok, kaldı ultrason bile çok kullanılmıyor.

Öyle bir muayene doğumu başlatacağı için geç kalınmış gebeliklerde uygulanıyor ancak bizim doktorlarımız sağolsun bunu bir rutin haline getirmiş.

Normal doğum istiyorsanız, normal doğum oranı yüksek bir doktora gidin derim. Hamileliğimde bu doktora gittim duygusallığını bir kenara bırakın. Ben 38. haftamda 3 doktor değiştirdim ve doğru kararı vererek normal doğum yaptım. Malesef ülkemizde normal doğum yapmak için oldukça seçici olmak lazım. Aksi taktirde içinizde hep ''acaba sezeryan gereksizmiydi/doktor beni kandırdı mı?'' duygusunu yaşarsınız.

İyi ve kolay doğumlar...


cinarisko

38.haftaya kadar normal gelişen bir hamilelik nasıl olur da sezaryene yönlendirilir anlamıyorum. Yukarıdaki yorumlara katılıyorum çatı muayenesi=doktorunuzun sizi sezaryene yönlendirmek için kullandığı bir taktik. Normal doğum yaptım, tümüyle vajinal, suni sancısız, kesiksiz. Çatımın geniş olduğunu falan da sanmıyorum. Malesef özellikle özel hastane doktorları son ana kadar normal süregelen bir hamileliği bile sezaryena yönlendiriyorlar. Bence anne kararlı ise doktorunu bile ikna edebilir. Doğuma bir iki hafta kala doktorunuzu değiştirmeniz kolay olmayabilir, ama bence siz doktorunuzu ikna edin. Ben normal doğurabilirim diye. Sezeryan ya da normal doğum önemli olan sağlıklı bir şekilde bebeğinizi kucağınıza almak. Bu yüzden yukarıda yazdıklarım benim tecrübem ve gözlemlerimden ibaret. Hakkınızda hayırlısı olsun inşallah.


nehirsu

ama doktorlar için iş kolay yine de sağlık açısından böyle daha iyi yok kilolu, yok çatı darlığı diyerek sezeryana alabilirler. Gerçekten sağlık açısından sezeryan gerekliyse olalım ama insan artık kime güveneceğini bilemiyor. Başka doktora da mı gitsem yoksa haftaya kontrolüm var orda normal doğumu istediğimi bir kez daha belirtsem diye düşünüyorum. Ama duyduğum kadarıyla bebek fazla kilo almadan suni sancı verilerek normal doğum da yaptırılabiliyormuş. Normal doğum kaç kiloya kadar yaptırılabiliyor? 4 kg diyen de var 4.5 kg diyen de ..cinarisko

Normal doğumda bir kilo sınırı var mı bilmiyorum. Ama 10 gün önce doğum yapan işyerimden arkadaşımda sorunsuz bir hamilelik geçirdi, doktoru sürekli bebek çok iri dedi, 4 kilo ve üstünde bekliyorlardı, doğum için işaret geldiğinde yani kanaması olduğunda kanaman var sezeryan yapalım dendi, bu da farklı bir ironi ve 3,5 kg.lık sağlıklı bir bebek dünyaya geldi. Eğer Ankara'da iseniz size doktorumu önerebilirim ama önce de söylediğim gibi 9 ay kontrolünüzü yapan doktoru bırakıp sadece normal doğum yapmak için doktorunuzu değiştirmek te çok mantıklı olmayabilir. Bence siz ne istediğinize karar verin, normal doğum kolay bişey değil ama anne istedikten sonra yapar:)nehirsu

Benim çatı dar ve bebek de biraz kilolu olduğu için doktor haftaya gittiğimizde bana sezeryanla alalım diyecekmiş gibi geliyor. Çünkü haftaya daha da kilolu olacak. Ben normal doğum istiyorum deneyelim dediğimde belki de diyecek ki sen bilirsin riskli olabilir. Yani bu noktada ne karar vereceğimi bilemiyorum. Ama bir taraftan da ben normal doğum istiyorsam ve normal doğum riskliyse herhalde o da beni ikna etmek için uğraşır diye düşünüyorum, riskleri bile bile beni ve bebeğimi tehlikeye atmaz herhalde. Aslında bu düşündüklerimi bir an önce kendisi ile konuşmak istiyorum dün çatı muayenesi, kilosu falan derken şaşkınlıktan konuşamadım. Tam olarak ne demek istiyorsunuz normal doğum olmaz mı diye soramadım. Salı günü ne olacak bakalım, inşallah o zamana kadar oğluşum da fazla kilo almaz da normal doğum yaparım..


ipekkusgoz

nehirsu, benim de benzer bir hikayem var, başka konularda da anlatmıştım ama kısaca tekrarlayayım.Benim de bebeğim iri bebek olarak doğdu (4360 gr ve 53 cm).Doğuma bir kaç hafta kala doktor bunun sinyallerini verdi. Başından beri normal doğumu istediğimi bilen doktorum artık beni sezaryane hazırlıyor gibiydi.İri bebek oluşuna rağmen normal doğumda ısrarlı olursam başımıza gelecekleri anlattı.Önce hafifinden başladı, omzu takılabilir, hatta çıkabilir dedi. Bu önemli değil ,düzeltilir hiç de arıza kalmaz dedi. Ama kafası doğum kanalından çıkmak üzereyken birşeyler ters giderse, geri dönüşümüz olmaz ,kaybederiz bebeği dediği an bitmişti her şey...Ama ne kadar istemişim ki normal doğumu, doktorumu çok sevmeme ve güvenmeme rağmen sırf gerçekten iri bebek mi diye check etmek için 39. haftada başka bir doktora gitmiştim.Birinden daha ,belki de başka bir usg makinasından daha bebeğin gerçekten kilolu olduğunu teyit etmem gerekiyordu. Doğuma hazırlık ve nefes çalışmaları kursuna gitmiştim Asude Hanım'ın. Hakan Çoker'in yine bir seminerine katılmıştım.

http://www.kuraldisi.net/product_info.php?cPath=6&products_id=553 bu kitaptaki doğal doğum hikayelerini çok sevmiştim. Benim de bunlara benzer bir hikayem olsun istemiştim.

http://www.kuraldisi.net/product_info.php?cPath=6&products_id=491 bu kitapta sezaryanın çocuğum için nasıl sakıncalı durumlar yaratabileceğini okuyarak iyice kafaya koymuştum normal doğumu. Bebeğimin sağlığını düşünüp ,hemen pes edemezdim.

Maalesef normal doğum yanlısı olarak bilinen o doktorda aynı şeyi söyleyince kendi doktorumla doğumu gerçekleştirme yönünde karar verdim. Yalnız o doktor farklı olarak bir kaç hafta önce suni sancıyla normal doğum başlatılabilirdi dedi. Ama buna hiç takılmadım çünkü bunun da bebeğin kendi gelmek istediği zamana saygısızlık olacağını düşünüyorum ben.Anne karnında geçirilen bir günün bile ne kadar değerli olduğu yazılıp çiziliyorken ,bunu yapmak da bana doğru gelmemişti.

40+0'da tek bir sancı duymadan, su falan gelmeden epidural sezaryanla doğum yaptım. Çook üzüldüm hala da içim gider ama yapacak bir şey yok maalesef. Kabullenmek ve sağlıklı oluşuna dua etmek kalıyor bize.

Sehergil, sen yine en azından doğum sancısı nasıl bir şey açılma nasıl bir şey bunları yaşamışsın.


guneyda

son haftasına gelmiş annelerin duygularını sömürüyor doktorlar!!

 benim herşeyim normaldi, 39. haftamdaydım, normal doğum istiyordum hep, sonra güya objektif olarak normal doğumun ve sezeryanın artılarını eksilerini anlatmaya başladı bana doktorum...kararı sen ver, ben ortadayım dedi..sezeryanın hiç eksisini anlatmadı neredeyse ama normal doğumun riskleri diye başladı; bebeğin kolu çıkabilir, omzu takılabilir, bir terslik olıursa bebek oksijensiz kalabilir, senin yırtıkların olabilir , ileride idrarını tutamayabilirsin 50'li yaşlarında, epizyo atılacak her koşulda yani dikişler olacak doğumdan sonra 1 ay oturamayacaksın doğru düzgün..vs vs vs daha neler neler...

ben zayıf çıktım ve bu normal doğum riskleri gözümde büyüdü de büyüdü ve tamam dedi o zaman siz bilirsiniz..cahillik işte!!! bugün olsa öyle farklı davranırdım ki...doğumdan sonra haftalarca aylarca pişmanlık duygumla boğuştum, şimdi geçti mi?? hayır ama işte zamanla insan unutuyor, her daim aklına gelmiyor o kadar..

hamile arkadaşlara önerim lütfen doktorların sizin hassasiyetinizi, endişelerinizi sömürmesine ve gerekmediği halde sezeryana yönlendirmesine izin vermeyin...siz istiyorsanız ya da "gerçekten"tıbbi gereklilik varsa başka tabi..ama siz de özellikle istemediğiniz halde benim gibi doktorun dolduruşuna gelmeyin..ben çok feci tufaya geldim...çokk pişmanım..arzu ederseniz doktorun ismini de özelde paylaşırım mesaj atarsanız..benjamin2010

Guneyda+1

Benim basıma da aşağı yukarı aynısı geldi üstelik normal dogum yapmak icin son ay doktorumu bile değiştirdim ama sonucu değiştiremedim sezeryan oldum .icimde hala acabalari yasıyorum ama yapacak bisey yok bebeğimin saglikli olması tesellim.


Annegozuyle

Ben de 40. haftada sezeryan oldum. 22 ay sonra ssvd yapmayı çok isterken, yine 2. defa sezaryen oldum. İçimde uktedir.

Aradan geçen zaman beni bu konuda biraz yatıştırdı. Doktorum normal doğum da yaptırabilen biri, arkadaşlarım var. kendisine güvenirim. Ama benim için olmadı işte. Oysa ne çok isterdim.

Fakat bunun da etkisiyle sanırım bebelerimin ikisini de çok güzel emzirdim, oğlumu hala emziriyorum çok şükür. Sanki sezaryenin olumsuz olabileceğini düşündüğüm etkilerini bu şekilde bertaraf edebilirim diye düşündüm belki de, bilemiyorum.

Çok şükür pek olumsuz bir tarafını görmedim sezaryenin de ne yalan söyleyeyim. hatta aynı gün ayağa kalktımi bebelerimle ilgilendim. Gayet de rahattı sezaryen sonrası da.

Belki de sezaryeni tü kaka göstermeyi bıraksak, bizim gibi insanlar da bu şekilde etkilenmeyecekler.

Sonuçta doğum ne şekilde olurs aolsun bizi yavrularımıza kavuşturan güzel ve mucizevi bir olay. ve doğumun şeklindense sonucuna odaklansak herkes daha rahat edecek.

Bütün bunları yazıyoum, ama seni öyle iyi anlıyorum ki. Bunlar benim hissettiklerimi mantığa bürüyerek olumluya çevirme çabam.Cevaplamak için Üye ol