zorla sezeryan oldum/ doğum hikayem

sehergil soruyor: 2

39+5 te son kontrolde rahim ağzı sert, açılma zor olacak diyerek ertesi gün sezeryan için ameliyathaneyi ayarladı. Ben istemiyordum bütün gün düşünüp taşınıp gece doktoru arayıp ameliyat randevusunu zorla iptal ettirdim. Sorumluluk almıyorum bundan sonra diyerek zaten bozuk olan sinirlerimi daha da gerdi.
Suni sancı, epidural hiçbir şey önermedi doktorum.
Ertasi sabah nişanım geldi. 3 saat sonra hastaneye gittik. Doğum başlamıştı. Sancılar düzenliydi ve 2 cm açılma vardı. Doumhaneye alındım sadece rahimağzını yumuşatmak için bir serum verdiler.  6 saat sonra 2cm açılmam ancak 3 cm olmuştu sancılarım şiddetlenmişti ve 3 dakikada bire düşmüştü. İlerleme olmuyor diyerek doktorum sezeryana aldı. Ben bunu sindiremiyorum. Bekleseydik normal doğum olmaz mıydı?
3200 civarında beklediğimiz bebek 3900 gr doğunca, 'Bak niye çıkmak istemiyormuş iri bebekmiş, çatın dar' dedi doktorum.
Genelde aynı bahane ileri sürülerek sezeryana yönlendiriliyor diye düşünüyorum.
Sizler ne düşünürsünüz böyle bir durumda?
Doktor sezeyan yapmayı kafasına koymuştu, öyle ya da böyle istediğini yaptı.
Benim içim rahat. Planlı sezeryan olmadım en azından. Doğum sancılarını yaşadım. Belki son gün başka bir doktora danışılabilirdi ama doğum başladıktan sonra kime danışacaksınız nereye güveneceksiniz?
Sorular sorular.. 7 ay oldu hala sindiremiyorum.
Hala normal doğum yapabilirmiydim diye düşünüyorum, normal doğumla ilgili yazılar okuyorum.
Artık kabullenmeliyim ama olmuyor işte olmuyor.


Bu soruyu cevapla


42 Cevap


yeniden

her olan ve olmayanda bir hayır vardır...böyle düşünün hayırlısı böyleymiş deyip fazla sorgulamayın bence.şükredecek şeyleri düşünün.


CokBilmis

İnternette "çatı darlığı" konusunda bir ön araştırma yapın bence. Zira bildiğim kadarıyla çatının dar olup olmadığı öyle muayene ile anlaşılmıyor. mar'ın doğum yaptırdığı doktoru her fırsatta söyler "çatı muayenesi diye bir şey yoktur, inanmayın" diye.

Eğer gerçekten böyle bir şey yoksa bariz bir şekilde doktorunuz normal doğumdan kaçıyor demektir. Normal doğurtmak istemeeyn doktorda normal doğum için ısrar etmemenizi tavsiye ederim. Ya normal doğum taraftarı bir doktor bulun ya da sezaryene psikolojik olarak hazırlayın kendinizi.
Cevaplamak için Üye ol