Okullarda Şeffaflık

ekim_ soruyor: 10

Kreş hayatımızın başlamasıyla beraber kafamda bir sürü soru oluşuyor her gecen gün . Bu ara gündemim şeffaflık . Okulumuzda uygulama söyle; veliler dersleri ya da aktiviteleri göremiyorlar . Asla cocuklar tarafından görülmelerine izin verilmiyor ( kısa oryantasyon donemi sonrası) Ama bana bu çok doğru gemiyor . Arada cocuğumu görebilmeliyim sadece okulun bana aktardıkları ile yetinmemeliyim diye düşünüyorum . Neyi ne kadar yedi, sorunu var mı , gercekten katılımcı mı vs vs.

Sizlerde durum nasıl ve bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


GulcanDeniz

Ülkü, bizim okulda istediğimiz kadar kalabiliyoruz çocuğumuzla.
Ki çocukların çoğu Doruk'tan daha büyük.

Ama bunu her okul uygulamıyor maalesef :(

Bence de şeffaflık önemli.


Sceylan

İş arkadaşımın kızı Üsküdar da bir anaokuluna başladı 2.haftası 4 yaşında alıştırma dönemi olduğu için gözlem odası dedikleri bir odadan izleyebildiklerini belirtti.İnternet sitelerinden de sınıf hariç oyun odası yemekhane  alanını canlı yayın ile izleyebiliyorlarmış.Canlı yayın uygulaması dile getirilebilir belki gittiğiniz kreşde.


GulcanDeniz

Çocuğuna, çocuğun yaşına, okula göre filan da değişir tabii durum.

Deniz'in geçen seneki alışma süreci çok sancılı olmuştu. Hatta 1,5 sene sonunda bile tam olarak alışamamıştı eski kreşine.
Ama bu sene şansımız yaver gitti...


fnur

Yaklaşik 2 aydir yarim gün olmak kaydiyla kreş maceramiz başlamiş bulunmakta.Doruk Kaan kreş için henüz çok küçüktü bana göre başladiğinda (21 aylikti).

Kreş işyerime çok yakin ve kurum kreşi. Önceleri kurum kreşleriyle ilgili fazlasiyla olumsuz yorum aldim. Ancak başladiğimizdan beri anlatilanlar gibi bir şey yaşamadim. Benim tek problemim çocuğumun küçük olmasi ve henüz konuşamamasi. Ama mecburdum bir yönden. Birazda istiyordum sosyalleşmesi açisindan. Sonuç olarak dr unun dahi onaylamamasina rağmen götürdüm kreşe. Alişma süreci max 1 ay dediler. Doruk Kaan 1.5 ayda alişti. Yani sabah benden ayrilma mevzusu sadece. Yoksa gün içinde oraya uyum sağlamasi ve beni aramamasi 1 haftalik bir süreçti. 2 aylik takiplerim neticesinde ona görünmemek kaydiyla her daim çocuğumu gizlice izlememe olanak sağladilar. Zaten müstakil kocaman bir bina. Her dersliği dişaridan açikca görülebiliyor ki yaz olduğu için camlarda açik olduğundan sesleride duyulabiliyor. Böylece konuşmayan çocuğumun bana anlatma imkani olmadiğindan kendi takiplerimle güvendim kreşe. Halen olmadik bir saatte oradan geçeceksem mutlaka uğrayip bakiyorum ki kimse buna bir şey demiyor. Ancak ne kendi çocuğuma nede diğer çocuklardan hiçbirine görünmüyorum. Bunun için extra bir çaba sarf ediyorum ki olmasi gereken bu bence. Yoksa zaten kreş grubu çocuklar bundan fazlasiyla etkileniyorlar. Yeri geliyor mutfağa açilan kapiya dolaşiyorum yemeklerini gözlemleyebiliyorum dişaridan. Öyle ne yedi ne yemedi diye elime bir kağit vermiyorlar ama sözlü olarak ifade ediyorlar. Ne yemek olduğunu ne kadar yediğini. Zaten yeme sorunu olan bir çocuk olmadiğindan genelde yemediği zaman uyarida bulunuyor öğretmeni.

Yine bugün bir arkadaşimin güncellemesinde gördüm. Çizgi film izlettirdiklerini yazmişti. Ama zaten yarim gün olan bir kreş için 2 saat. Bu çok fazla. Bizde de her sabah tüm çocuklar toplanana kadar projeksiyonla bi yarim saat çizgi film izlettiriyorlar. Ama en fazla yarim saat. Sonrasi kahvalti saati zaten. İlk başlarda bu uygulamayida garipsemiştim ama sadece çocuklar toplanana kadar izlenildiğinden  zamanin kisa olmasi ve başka hiçbir derslikte cihazin bulunmamasi, ayrica çat diye gidişlerimde günün hiçbir saati o projeksiyonu kullanmadiklarini görmek rahatlatici. Çok uzattim ama belki fikirlerden tecrübelerden yararlanan arkadaşlarim olur diye yaziyorum. Aikcasi çocuğumu aniden gidişlerimde göremediğim birkreşte bulunmak beni huzursuz ederdi. Henüz kendini ifade edemiyor olmasi da bunda büyük bir etken tabiyki. Gün içerinde faaliyetlerde bulunuyorlar. 2 yaşinda bir çocuk ne yapabilirki karaliyor işte bir şeyler )) ama ilk günden beri bu faaliyetler devam ediyor ve ben onlari her gördüğümde çok beğendiğimi kendisine bir şekilde ifade ediyorum hatta evde odasina asiyorum ve Doruk Kaan buna çok memnun oluyor. Öyle ki gelen misafirleri odasina götürüp faaliyetlerini onlarlada paylaşiyor.

Sonra bir iki kez öğle yemeğinden sonra almaya gittiğimde ellerini mutlaka yikattiklarina şahit oldum dişaridan. Sonuçta çok küçük olduğu için çoğu şeyi kendisi yemiyor zaten yediriliyor. Bunu es geçebilirlerdi. Ama geçmemeleri benim için büyük bir artiydi. Yani şimdilik aklima gelenler bunlar düşününce olumlu yönlerinin ve Doruk Kaan a kattiklarinin fazla olduğuna inansamda yarim gün anneanne yarim gün oyun grubu imkanim olsaydi kesinlikle onu tercih ederdim. Az sorunlu kreşler dileğiyle nurticanlar. Allah çocuklarimizi korusun hep yaninda olsun. Bakiciylada olsa kreşlede olsa. İnşallah hepsi için en doğru hangisiyse o olsun.


ekim_

Okulun bize anlattıkları hep olumlu. Ama yine de hiç mı sorun yasamıyor bu cocuk diyorum. Bizi görmesinler ;tamam . Fakat bizim görmemizi de sağlayacak bir düzen olmalı bencepeyibal

Kreşe alışma süreci zor olmuş bir çocuğun annesi olarak ;çocuğumun yanına istediğim zaman gidip, sınıfa girip yada diğer aktivitelerine katılmayı kendi durumumda zararlı bile buluyorum.

Efe kreşte beni gördüğü an ;ki bu doğumgününde ve kreşten onu kendim almaya gittiğim zamanlarda oluyor; anında bana yapışıyor ve hemen eve,parka,vs gidelim diye mızırdanmaya başlıyor.Beni görmediği zaman çok uyumlu, mutlu, arkadaşlarıyla şakalaşıp oyunlar oynuyor,yemeğini yiyor.

Oradaki tek çocuk Efe değil ve ondan sonra kreşe başlayıp alışma döneminden geçen çocuklar da oldu.Bu dönemlerde anneleri yada babaları da o çocuklara eşlik etti.Ve tam da o dönemlerde Efe bundan çok etkileniyordu, başka bir çocuğun annesini - babasını sınıfta görünce '' annemi istiyorum '' diye ağlamaya başlyormuş.Bu nedenle ben hiçbir çocuğun ebeveyninin sınıfa,oyun parkına yada yemekhaneye girip çocuklara görünmesini istemiyorum, kendim de görünmemek için dikkat ediyorum.

Bizim kreşin idari bölümünde bir resepsiyon var ve burada TV den istediğim zaman gidip çocuğumu kameradan seyredebiliyorum.Hatta nerdeyse haftada 2-3-4 kez aniden çıkıp gidiyorum ve idareciler tarafından herzaman rahat-sakin ve içtenlikle karşılanıyorum.Hemen Efe'nin sınıfının olduğu yerin kamerasına geçilip istediğim kadar seyretmeme olanak veriyorlar.Bu kadarı benim için yeterli oluyor.


fnur

Anlatilanlarin her zaman olumlu olmasi o an için bize ne kadar mutluluk versede mutlaka olumsuzluklarda söylenmeli bence Ülkü. Mesela bizde ilk günlerde bana içinde anne geçen bir şarki söylerken Doruğun ağlamaya başladiğini ve hemen değiştirdiklerinide söylediler ki bu benim için onlara karşi olan düşüncelerimde büyük bir artiydi. İstersen acele karar verme ama diğer kreş alternatiflerinide bi dolaş. Önemli olan içine sinmesi. Tabi anlatilanlarin değil senin kendi gözünle gördüklerinin cnm.


peyibal

İletişim defterimizin olduğunu da eklemem lazım, çünkü gerçekten önemli.Ben öğretmenine baştan belirtmiştim detaylı bilgi istediğimi , arada bazen atlıyor ama o günün yoğunluğuna veriyorum.

Ne yediğini, tuvaletini yapıp yapmadığını, mutlu olup olmadığını, neler öğrendiğini,vb. detayları defterine  yazıyor öğretmeni ve ben de ona göre takip ediyorum.Zaten aylık programları ve yemek menüleri nete yükleniyor, oradan da takip edip defterle gelen bilgileri bazen karşılaştırıyorum.Çok şükür bugüne kadar bir tutarsızlık görmedim, olumlu yada olumsuz herşeyi bizimle paylaşıyorlar.Hastaysa ilaçlarını nasıl içeceğine , evde okulla ilgili yaptığı konuşmalara ve duruma göre bana önemli gelen şeyleri de ben hergün öğretmenine yazıyorum.Böylece karşılıklı iletişim halinde kalıyoruz.Damla

Okulların da kaygılarını anlasam da, bizim ocuğumuzun ne kadar yediği gibi detayların günlük takibini bırakmamızın daha sağlıklı olacağını düşünsem de, okullara velilerin daha fazla girip çıkmaları gerektiğini, kreşte velilerin sınıfta zaman geçirmelerini sağlayacak şekilde düzenleme yapmasının çok çok gerekli olduğunu düşünüyorum. Burada da biraz konuşulmuştu: http://www.nurturia.com.tr/groups/thread/1169c5a2-ad98-4841-a257-9e86015d8193/2/cekingen-cocuk-ve-montessori


ekim_

Kamera sisteminin kaldırılmasının hiç doğru olmadığını düşünüyorum artık iyice. Oğlum yemek yemediğini söylüyor;ama kreşden herşeyi yediğini söylediler.Kafam karmakarışık.Konu sadece yemek değil;neler yaşanıyor ;bilmiyorum.Herşey kapalı kapılar ardında:( İletişim defteri ise tamamen formalite.Hazır sorular var;karşısında da hazır cevaplar:evet hayır şeklinde.Bence doğru da dolmuyor . Standart işaretleme yapılıyor.Ama çok dolaştım ve daha iyisini bulamadım.

Veliler tabi ki sınıfın içinde olmasın ama gözlemeleyebilecekleri ortam da sağlanmalı:(
2 haftadır deneme dersleri vs . diyerek gittiğimiz 3. toplamda da 5. kreş. Oğlum hepsinde rahattı;ama elediklerimde gözlem şansım vardı. Üçünü öğretmen tavırları  nedeniyle eledim.Yine üçünde de yılsonu gösterisi vardı.Şimdi son kreşe yaklaşık 5 gün gitti.Tam kendini oraya ait hissederken yeniden değişiklik çocuğu rahatsız eder mi bilemedim.Dediğim gibi çok karıştı kafam.Bu işin bu kadar zor olduğunu hiç düşünmemişim.Cevaplamak için Üye ol