Okullarda Şeffaflık

ekim_ soruyor: 10

Kreş hayatımızın başlamasıyla beraber kafamda bir sürü soru oluşuyor her gecen gün . Bu ara gündemim şeffaflık . Okulumuzda uygulama söyle; veliler dersleri ya da aktiviteleri göremiyorlar . Asla cocuklar tarafından görülmelerine izin verilmiyor ( kısa oryantasyon donemi sonrası) Ama bana bu çok doğru gemiyor . Arada cocuğumu görebilmeliyim sadece okulun bana aktardıkları ile yetinmemeliyim diye düşünüyorum . Neyi ne kadar yedi, sorunu var mı , gercekten katılımcı mı vs vs.

Sizlerde durum nasıl ve bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


ekim_

Şeffaflık istiyoruz kampanyası mı başlatsak:)


Damla

Ne olursa olsun bakıcılı hayatın kontrol hissinden sonra kreş çok zor, 2,5 yaşında bir çocukla bu hissettiklerin çok normal. Bir kapalı kutu gibi geliyor. Çocuk büyüdükçe daha iyi ifade ettikçe, okulu ve çocuğunu gözlemledikçe daha farklı hissediyorsun. Neyi nasıl yorumlayacağını bilemiyorsun. Kaygıların bence her anne-babanın çocuğu ilk kreşe başladığında duyduğu insani kaygılar. 


Evet sık değişiklik iyi olmayabilir ama kendini seçeneksiz hissetme, eğer güven ortamı sağlanamayan, öğretmeni ile yöneticisi ile çocuk hakkında iletişim kuramadığın bir kreşe vermek zorunda kalacaksan her zaman evde bakım alternatifi var. Çok ince eleyip sık dokumaya gerek yok ama bıraktığın yere güven duyamıyorsan bu iş mümkün değil, bu yaşta bir zorunluluk da değil, kendini mecbur hissetmen sadece çaresiz hissettirir. Ben de zorunluktan sık kreş değiştirmek zorunda kaldım ve benzer şeyler hissettim, şimdi geri dönüp bakınca bir aslında mecbur değilmişim diye hissediyorum. Yani kararım değişmezdi yüksek ihtimalle yine kreşe devam ederdi ama benim uykularım daha az kaçardı, daha az yorgun olup çocuğumla daha iyi ilgilenebilirdim.

Çocuk yemezken veliye yiyor şeklinde bilgi veriyorlarsa bu önemli bir sorun, bence bunu netleştirip kafandan atmanın yolları var, bu soruyu gördün mü? http://www.nurturia.com.tr/questions/8f9377c0-16ff-4ca5-b5ec-9f59017d505f/1/kresten-ac-geliyor( 

Bunun dışında, ben daha değişik istesem de belirttiğin şeyler çoğu kreşte böyle uygulanıyor, yani bir tek bunlara bakarak kreş bir şeyler saklıyor olmalı diye şüphelenecek bir durum yok. Yemekle ilgili kaygılarını giderdikten sonra haftada 2-3 gün okulu ziyaret etmeni, yönetici ile görüşmeni tavsiye ederim, bir yandan çocuğunu da gözlemlersin ve işlerin iyi gidip gitmediği ile ilgili izlenimlerin oluşur. 


Damla

"Open door policy" açık kapı politikası diyorlar, şeffaflık deyince sanki bir şey gizlemekle itham ediyoruz gibi oluyor ama ne diyeceksek de kampanyaya varım ben. Velilerin birbirini tanıması, karşılıklı bilgi alışverişi de önemli bence, böyle ortamlar da çok olmuyor çoğu kreşte.


ekim_

Damla ,evet suçlama var gibi oluyor;ki burada az da olsa var:))

Gerçekten velilerin bu konuda sesini çıkarması gerekiyor.Ama ilk günlerde velilerle bir aradaydım ve gördüm ki durumdan hoşlanmayan sadece benim; ya da karşı çıkan . Yani genel olarak kural bu kabullenelim yaklaşımı gördüm:( 


ozlem3

valla ben kreşte çocuklara verilen kahvaltıyı görünce şok oldum... benim kızlarım zaten yemek konusunda çok sorunlu. kahvaltı diye tabağa konulan zavallı şeyleri görünce canım çok sıkıldı... Yarım gün diye kendi kendimi teselli etmeye çalışıyorum ama... söyleyin lütfen, yarım dilim yumurtalı (daha çok yağda kurutulmuş) ekmek, 1 zeytin, 1 dilim domates, çeyrek bardak (evet çeyrek) süt kahvaltı mıdır? Ya da 1 dilim (ince ve minik) krem peynirli ekmek, 1 dilim domates ve vişne suyu???

ben mi abartıyorum???fnur

Bana kreşte Doruk Kaanin 1 bardak süt içtiğini ancak doymayip tekrar istediğini ve o gün 2 bardak içtiğini söylemişlerdi bir defasinda. Acaba çeyrek bardak süt dökülmesin rahat içsinler diye olabilir mi ozlem3? İçtikçe ilave ediyorlardir diye düşündüm ama değilse çeyrek bardak süt endişe verici elbette ((

Birde bizimde iletişim defterimiz mevcutmuş ancak ikindi kahvaltisindan sonra doldurup akşam velilere veriyorlarmiş. Ve ben öğlen aldiğim için bu uygulamaya hiç rastlamamişim. Bugün tesadüfen öğrendim.

Ülkücüm sik kreş değişikliği elbette çocuk için hoş olmaz. Ama bu tamamen şans meselesi diye düşünüyorum. Maalesef sizin bu konuda şansiniz yaver gitmemiş. Ama Damlaninda söylediği gibi seçeneksiz değilsin. İlla kreş ise en iyisini bulduğunda çocuğunun huzurlu olmasi şu dönemde sik sik kreş değiştirmesinden kaynakli yaşadiği olumsuzluğu unutturacaktir.


peyibal

Benim şeffaflık olarak beklentim daha çok veliler arası bir iletişimin teşvik edilmesiydi ancak bugüne kadar kendi kreşimizden böyle bir girişim göremedim.Sorduğumda, bana dönem içinde çocuk eğitimi, gelişimi,psikolojisi gibi konularda seminerler olacağını ve tüm velilerin burada tanışıp istedikleri zaman ve ortamlarda başka paylaşımlarda da bulunabileceklerini belirttiler.Şu anda kafaya çok takmıyorum ve bekliyorum o günü.

Bunun dışında dediğim gibi, sınıfa sürekli başka çocukların anne-babalarını girip çıkması beni tedirgin eder.İlerleyen yıllarda durumumuz ne olur, Efe de bunu normal karşılayıp da her seferinde '' hani benim annem ,babam '' beklentisine girmezse olabilir.Şunu da biliyorum; bir yıl sonra göster-anlat ve veli katılım çalışmaları içeren programları olacak.Herşeyin bir zamanı ve sırası olduğunu düşünüyorum.Ama hiçbir velinin kafasına göre gidip de sınıflarına girip çıkmasını tercih etmiyorum, bu konuda belki katı gibi görünebiliim sonuçta kendi çocuğuma göre bunun daha uygun olduğunu gözlemledim. 

İletişim defterini uyku saatinde ve İkindi kahvaltısından sonra çocukların oyun bahçesi yada oyun odasında oynadıkları zamanlarda doldurduklarını öğrendim.Ayrıca gün içinde öğretmenlerin 3-4 tane molaları varmış ve bu molalarda Efe gibi zor çocuklarla ilgili daha detaylandırıcı bilgilendirme yapıldığını öğrendim.Dediğim gibi, oğlum çok zor alıştı ve hala bazı şeylerden nem kapıyor, onun bu hassasiyetine karşı detaylı bilgi alma özgürlüğüm ve hakkım olduğunu düşünüyorum.Belki zamanla biz de alışınca bu kadar detay bilgi talep etmeyebilirim.

Ne yediği konusu benim için takıntı değil ;zaten zamanla göreceksiniz ki okulda evde olduğundan daha kolay yiyip-içiyorlar ; öğretmenlerine ,annelerine olduğu gibi direnç göstermiyorlar.Benim yemek konusundaki merakımın ; akşam yemeğini yada akşam yemeği öncesini-sonrasını extra birşeylerle dengelemem gerekir mi - gerekmez mi onu anlamak için.
Çünkü hala Efe'den doğru bir feedback alamıyorum.Akşam mesela dolma pişirmiş oluyorum Efe bunu görünce '' okulda dolma yedim '' diyor ama öğlen başka birşey yediğini biliyorum.
Yada o gün öğlene kadar okulda kalmış bir çocuk için '' uyku odasında Arkın'la uyudum '' diyor, halbuki Arkın uyku saatine kalmamış oluyor.


Damla

ozlem3, okulunuz kahvaltı veriyor mu, yoksa bu ara kahvaltı mı? Bizim eski okullarımızdan biri ara kahvaltı, öğle yemeği ana öğün ve ikindi kahvaltısı verdiklerini söylüyordu ve çocukları kahvaltı yaptırıp getirmemizi istiyordu, eğer erken götürmek zorundaysanız yanına kahvaltısı koymanız şartıyla öğretmeni yedirebilir bilgisini vermişlerdi ama tercih edilen çocuğun kahvaltısını etmesiydi. Zaten saat 10 gibi veriyorlardu bu öğünü. Sizin okulun kahvaltısı da bu şekildeyse bir ara öğün için bence iyi.


Şimdiki okulda kahvaltı ettirmeden götürmemizi istiyorlar ve peynir, kaşar, zeytin, yağ ve bal ya da reçel hergün var ve her çocuk istediğinden istediği kadar yiyor, yanına ek olarak bir şey oluyor günlük, mesela omlet, ya da nutellalı ekmek gibi. Eğer okulunuzda verilen kahvaltı ana öğünse, Ilgaz gibi kahvaltı seven bir çocuk için yeterli olmaz. Ve öğle porsiyonları da kahvaltıyla paralel gidiyorsa az gibi sanki.ozlem3

damla, hiç alklıma gelmedi ara kahvaltı olabileceği. içime su serptin valla:)) sorayım o zaman yetkililere.. kahvaltılık verip göndereyim..


ozlem3

fnur, dökülmesin diye bile olsa çeyrek süt komik bence, yarım falan anladım da... ama damla'nın söylediği gibiyse ara öğünse idare eder tabi.


oysa ben yumurta, peynir, bal ve ceviz veriyordum kahvaltıda... belki yine öyle yapmalıyım bilemiyorum. 

off of ne zor işler bunlar. keşke medeniyet bu kadar ilerlemeseydi.. basit hayatlarımız olsaydı.. çocuklar sokaklarda arkadaşlarıyla güvenle koşup oynayabiselerdi.. bizim çocukluğumuz gibi, annelerimizin çocukluğu gibi...Cevaplamak için Üye ol