ögle uykusu sart mı?

moms soruyor: 10

arkadasımın 30 aylık kizi yaz donemine kadar cok duzenli ogle uykusu uyuyordu. 12-3 arası 3 saat blok. Ancak hem tatil doneminde duzeni bozuldu hem de memeden kesince uykuya gecmekte zorlanmaya basladı, su an oglen uyumayı reddediyor. Arkadasım da kızı uyutmak icin kendini paralıyor. Ayakta sallama, bebek arabası ile sokaklarda dolastırma, yanına yatırma, muzıkle uyutmaya calısma, 30 Aylık emzik almayan kiza emzik bile aldı yine de en az 2saat kızı uyutmakla ugrasıyor ve cok stres oluyor. Siz bu "uyutma" konusuna nasıl bakıyorsunuz, cocuklarımızı uyutmak icin bu kadar ugras vermeli miyiz, yoksa bu konuda onları özgür mü bırakmalıyız?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


maviboncukk

Gece uykusun kesintisiz ve uzun uyuyorsa gerekmeyebilir belki. Bizim dr 3 yasından sonra şart değil demişti. Ama ben uyuyabildiği kadar uyutmak isterim öğlenleri. Tabi kendi tercihi. Gün içinde huysyz olmuyorsa çok da uğraş vermezdim herhalde ama bizimki gümde iki sefer parka gidip koşturan , yorulan bir çocuk. Bütün gün evde olsa uyumazdı belki de ..


kitara

bence özgür bırakmalıyız. benim kızım 28.ayını bitirecek. hala en az 2 saat olmak kaydıyla öğlen uyur. çok nadiren uyamadığı zamanlar oluyor. hatta ben öğlen uyumaması taraftarıyım. çünkü o zaman gece uykusuna 9.30-10.00 gibi yatıyor. öbür türlü gece 11 den önce yatağa girmiyor. kesinlikle zorlanmamalı, ayrıca 30 aydan sonra emzik almanın da bir faydası yok. bence uyutmak için bu kadar strese girmemeli. çocuğa da eziyet. öğlen uyumayınca peki gece uykusuna saat kaçta yatıyor bu önemli bence. mnkbs

Benim oğlan 36 aylık ve 4-5 gündür kesinlikle uyumayı reddediyor, uyutmak imkansız. Ben de bıraktım, önceleri öğlen uyuduğunda akşam 10:30-11:00 gibi zor uyuturdum, artık 9'da uyuyor. Gece uykusu da daha faydalı olduğundan, dert etmiyorum. Başta çok dertlendim uyusa diye ama, kendi haline bırakınca işler yoluna giriyor, kendini dengeliyor küçük sıpalar:)


moms

Ada (arkadasımın kızı) eger oglen 12-3 arası uyursa aksam 9 uykuya geciyor. uyumazsa ogleden sonra hırcınlasıyor, huysuzlanıyor 730da bayılıyor. Arkadasımın esi 8de gelince hem kizini gormiyor, kiz da babayı goremeyince sabah mutsuz oluyor.


kitara

12-3 arası uyuyan bir çocuk akşam 9 da yatıyorsa süper. demek ki gün içinde çok yoruluyor aktif bir çocuk. şimdi arkadaşınızı daha iyi anlıyorum ve hak veriyorum. çünkü 7.30 çok erken bir saat, ve babayla hiç vakit geçirememek çok kötü, özellikle de kız çocuğu için. ya 7.30 da uyutmayacak oyalayacak, ya da gün içinde 3 saat değil de 1 saat kısa bir uyku yapacak. iflah_olmaz

benim oğlumda nerdeyse 3.5 a giricek.sabah çok erken kalktığı için 7 gibi öğlen uykusu geliyo 2 saat muhakkak uyur.ama bu seferde gece yatması bayağı gecikiyor.bence de özgür bırakılmalı. ne güzel işte akşamda 8-8.30 da uyur dicem ama babayı göremiyosa ona da yapacak bişey yok işte.


maviboncukk

Benim çocuğum da öğlen 3 saat uyuyor. Akşam 21.00 de uyuyor sabah erken kalkıyor.


maviboncukk

Ama dediğim gibi gün içinde çok yoruluyor. Eve hapsedilen bir çocuk olsaydı bütün gün mümkün değil öğlen 3 saat uyutaamzdım. Kar kış demeden dört mevsim bakıcısıyla çıkar sokağa oynar.moms

evet kız cok hareketli 1 dakıka yerinde durmuyor. annesi calısmıyor gunduz ve aksam ustu 2 kez 2 saat olmak uzere parka cıkarıyor, yoruldugu icin zaten aksam rahat uyuyor bir de alıskanlıgı bu sekilde bebekliği danımarkada gecti, orda da cocukların 9dan sonra uyuması ailenin eksikliği olarak goruluyor resmen. uyumasını istiyor ama uyutmak icin 2 saat ugrasmak, kendini hırpalamak bana cok yorucu geldiği icin sormak istemistim. benim cocuklarım cunku gunduz 2 kez uyuyorlar simdilik


nurem

Yurtdışında çocukları 3 yaşından sonra uyutmuyolarmış. Ne kadar doğru bilmiyorum ama benim oğlum 4 yaşında bu yıl kreşde uyumamasını istedim. Geçen yıl uyumuştu kreşde akşamları uyutmak için çok zorlanıyodum.

 Cevaplamak için Üye ol