sürekli ıkınma

AK soruyor: 2

merhaba,
kızım 5 aylık. doğumunun 2. haftasından beri çok gaz sıkıntısı yaşıyoruz. yaklaşık 1 aydır artık gündüz gaz sancısı çekmiyor ancak sürekli olarak ıkınıyor. Bu en çok memede problem yaratıyor. Emerken ıkınarak kendini çekiyor ve ağlamaya başlıyor. (gece uykusunda emzirdiğimde bu olmuyor.) Meme dışında da sürekli iki büklüm ıkınmaya çalışıyor. Kabız değil ancak kakasını düzenli olarak da yapmıyor. Geçen ayki doktor kontrolünde de aynı şey vardı. Doktor sabredin 6 ayda kesilecek dedi ama çok sıkıntı çekiyor, üzülüyorum. Benzer tecrübeleri olanlar var mı? sizce başka bir sorunun işareti olabilir mi?
teşekkürler

Bu soruyu cevapla


2 Cevap


Aysegul_

Benim oğluş doğduğundan 2 aylık olana kadar sürekli ıkındı. Sabah 5te başlardı 3 4 saat sürekli devam ederdi, ama ağlamazdı hatta bi kısmında uykusunda ıkınırdı. Ama ben uyuyamazdım hem endişe ettiğimden, sıkıntı çekiyor mu canı acıyor mu - acaba uyandırmak gerekir mi - kucağımda gezdirsem mi - emzirsem mi diye düşünmekten, hem de çıkardığı sesten:) taa kayınvalidemin uyuduğu odaya gelirdi sesi onu bile uyandırırdı. Emzirirken de çok yapıyordu ama bizimki 2 aylık olunca geçti artık yapmıyor. Açıkçası ben hiç birşey yapmamıştım. Doktorumuz barsak sistemi henüz tam gelişmediği için olduğunu, kendi çocuğunda da olduğunu, 3 4 aylık olunca geçeceğini söyleyince çok kafayı takmamaya başlamıştım. Uyuyabildiğine göre canı da yanmıyor heralde diye diye alışmıştım. Sizinki de kabız olmadığına göre çok endişe edileck bir şey olduğunu düşünmüyorum. Umarım bir an önce geçer.


duruay

benim kızımda iki haftadan başlayıp 12 ay yoğun olmakla birlikte 18 ay kadar gaz sıkıntısı çekti.yarım saat kesintisiz uyuyamazdı.ıkınma gazın belirtisi,kakası düzenli olsada gaz için ıkınıyolar.ben duyduğum okuduğum tüm yöntemleri denedim ama etkilemedi en son zamana bıraktım şimdi iki yaşına girecek anca rahat ediyorum.inşallah sizinkisi bikaç aya tamamen kaybolur.Cevaplamak için Üye ol