HEMANJİOM

gunes2311 soruyor: 10

MERHABA ARANIZA YENİ KATILDIM. KIZIMIN DUDAĞINDA HEMANJİOM VAR BİR ÇEŞİT İYİ HUYLU UR. İLK DOĞDUĞUDA HERHANGİ BİR ANORMALLİK YOKTU 2 HAFTA İÇİNDE DUDAĞININ RENGİ KIZARDI . ÖNCE EMMEDEN KAYNAKLI DİYE DÜŞÜNDÜK FAKAT ÇOCUK DOKTORUNA GİDİNCE BUNUN BİR ÇEŞİT ÇİLEK LEKESİDE DENEN İYİ HUYLU UR ( HEMANJİOM )OLDUĞUNU VE KONTROL ALTINDA OLMASI GEREKTİĞİ SÖYLENDİ. BU KONUDA ÖNCELİKLE D.E.Ü HASTANESİ PLASTİK CERRAHİ BÖLÜMÜ İLE GÖRÜŞTÜK.DUDAĞININ BEBEK BÜYÜDÜKÇE BELLİ BİR YAŞA KADAR BÜYÜYECEĞİ VE DURUMUNA GÖRE MÜDAHALE EDİLECEĞİ SÖYLENDİ. ŞU 8 AYLIK VE BÜYÜMEĞE DEVAM EDİYOR. AMA EN AZINDAN DIŞA DOĞRU ŞİŞME GÖSTERİYOR. EĞER İÇE DOĞRU BÜYÜME GÖSTERİSE BESLENME VE SOLUK ALMASINI ETKİLERSE ANCAK KORTİZON VEYA DURUMA GÖRE CERRAHİ MÜDAHALE EDİLEBİLECEK.KIZIMIN YARA OLDUĞU DÖNEMLER DIŞINDA EMME VE YEMEK YEMESİNDE ÇOK ŞÜKÜR SORUN YOK . YARA OLDUĞUNDADA HUZURSUZ OLUYOR VE BAZEN YÜZEYSEL KANADIĞI İÇİN AĞRISI OLUYOR. AYNI ŞEKİLDE SORUNLARI OLAN YADA OLMAYIP BİLGİSİ OLAN ANNELERLE  FİKİR ALIŞVERİŞİNDE BULUNMAK İSTİYORUM.

Bu soruyu cevapla


36 Cevap


Yasemina

benimkinde de var, 2 ayak parmagını kaplıyor. Ama ben bunun ur oldugunu, daha dogrusu her hemanjiomun ur oldugunu sanmiyorum. Dogum lekesi, hemanjiom ise ozel bir turu. Doktorun dikkatini cekti, birkac yorum yaptı o kadar.. Dogdugundan beri rengi hafif acildi, ama net bir degisim yok. Konuyu gundeme getirmeniz iyi oldu, yeniden biraz okuyacagım bu konuda.

Bu arada ilginc bir inanıs var turbeye mi gittin bana dediler, gul mu kokladın, hemanjiomun gul seklini andırdıgını soylediler. Tesaduf ki hayatımda ilk defa turbeye gidisim Lara'ya hamile oldugumu bilmeden gittigim zamandı ve Gul Baba turbesiydi .. ilginc birsey..


gunes2311

MERHABA  SİZİNKİ  BİR ÇEŞİT DOĞUM LEKESİ ANLADIĞIM KADARI İLE AMA BENİM KIZIMIN YUMUŞAK DOKUDA OLMASI NEDENİYLE BİRAZ SIKINTI YARATIYOR. ÇÜNKÜ BÜYÜYOR VE HAYATİ FONKSİYONLARINI ETKİLECEK BİR YERDE OLMASI NEDENİYLE KONTROL ALTINDA OLMASI GEREKİYOR.TAMDA GÖZ ÖNÜNDE DİKKAT ÇEKİN BİR KONUMDA OLMASIDA ÇABASI ÇÜNKÜ HERKEZ SORUYOR ÇÜNKÜ GÖZE BATMAYACAK GİBİ DEĞİL  KIPKIRMIZI VE NORMALDEN BÜYÜK AYRICADA ŞEKİL BOZUKLUĞU VAR. AMA ÇOK ŞÜKÜR Kİ YİNEDE DEDİĞİM GİGİ YİYİP İÇEBİLİYOR ÖNEMLİ OLAN O . ŞU ANA ZAMANA BIRAKTIK DURUMA GÖRE HARAKET EDECEĞİZ. EVET HERKEZ BİR ŞEY DİYOR TABİ ÇOK ÇİLEK Mİ YEDİN YADA ÇİĞ CİĞER ELLEYİP DUDAĞINA MI SÜRDÜN DİYORLAR AMA BUNLAR HURAFE . BU DURUMUN OLAMSININ BİR SEBEBİ OLMUYORMUŞ .ARAŞTIRIRSANIZ İNTERNETTE DAHA AYRINTILI BİLGİYE ULAŞIRSINIZ.İLGİNİZE TEŞEKKÜRLER


ronaansi

Benim kızımın göbeğinde var çilek lekesi. Hatta nar lekesi diyebilirim, çünkü karnıma nar sıçrattığımı hatırlıyorum.
Dediğin gibi doğumdan iki hafta sonra ortaya çıktı ve etrafa yayıldı. Düzensiz, dışarı doğru çıkık, öbek öbek nar tanelerine benziyor.
Doktora danıştığımızda 2 yaşına kadar büyümeye devam edeceğini, bir ihtimal bir süre sonra kaybolabileceğini söyledi.
Ur olarak tanımlandığını eklemişti ama içeri doğru büyümediği için sorun yok demişti.
Ben kızamık, su çiçeği gibi kaşıntı yapan hastalıklar halinde, ne yapmak gerektiğinden endişelenmiştim. Doktorumuz, göründüğü kadar hassas bir doku olmadığını, kolay kolay kanamayacağını söylemişti. Ancak sizin dudakta olunca durum farklı oluyor galiba. 
Geçen sürede büyüklüğünde azalma olduğunu tespit ediyoruz. Vücuduna göre oranında azalma var sanki. Zamanla göreceğiz.
Umarım komplikasyon yaratacak bir durum yaşamazsınız.


sseellii

Merhabalar benim oğlumun da sol kaşında var hemanjiom fakat kırmızılık şeklinde değil sanki bir yere çarpmış gibi şiş duruyor. Cerrahpaşa' ya götürüyoruz. propranolol içeren bir tür çarpıntı ilacı kullanıyor. iyi geliyormuş.


selencem

Benim oğlumun da göğsünde var. Doktorumuz 2 yaşına kadar büyüyeceğini daha sonra duruma bakacağımızı söyledi. Yer itibariyle şanslıyız, çok büyük de değil ve sanırım ağrı da yapmıyor.aycasurul

Bizimkinin de dirseğinde var. Dr. en fazla 5 yaşına kadar olabileceğini, eninde sonunda kaybolacağını söylemişti. Gerçekten de şu an geçme eğilimine girdi. oğlum 14 aylık. Ama dudakta olması daha ciddi sıkıntı tabi. Geçecektir mutlaka üzülme. Geçmiş olsun.


ecrin69

Yeni üye oldum arkadaşlar herkese şimdiden geçmiş olsun.Ecrin 25.09.2010 doğumlu.Hemanjion rahatsızlığı doğumdan 10 gün sonra dudağında çıktı ve zaman içerisinde bedenin büyümesiyle birlikte hemanjiomda büyüdü şuan fotoğrafta gördüğünüz gibi.bizlerde siz arkadaşlar gibi hekimlere başvurduk ve sizlere söylenenin aynısı bizlere ifade edildi ve şuan cerrahpaşada ve çapada rahatsızlığın takibi için gün aldık çapada ilk kontroldan sonra 1 ay sonraya gün verdiler günü geldiğinde kan sayımı yapılacak ve sürece böylelikle devem edilecek.okmeydanında hematoloji doktoru bir bayan cerrahpaşada olan bir prof ismi verdi ondan randevu alacağız ordaki sürecide başladıktan sonra sizlerle paylaşırım.


ecrin69

sizlerde hemanjiomla ilgili yaşadığınız süreçleri paylaşırsanız sevinirmgunes2311

merhaba , sizinle aynı süreçleri yaşadık. şu an kızım 14 aylık oldu ve dudağındaki büyüme geriye doğru gitmeğe başladı. yukarıda yazdıklarımıda okudumuşsunuzdur fakat kısaca yine bahsedeyim.tek fark sizin üst dudakta öncelikle umarım sizde en hasarsız şekilde atlatırsınız.biz 2 aylıkken önce çocuk dr gittik. hemanjiom olduğunu öğrenince genel cerrahi yada plastik cerrahiye yönlendirdiler. Dokuz eylül üniv. plastik cerrahiye gittik.orda kontrol altında tutulmasını kanama olması durumunda hemen acile gelmemizi söylediler herhangi bir tedavi uygulanmadı. sonra 5 aylıkken onkolojiye ve hematolojiye yönlendirdiler. ( bu aradaenfeksiyon oldu  ufak tefekte olsa yüzeysel kanama oldu bundan dolayı )kan sayımları yapıldı. ayrıca vüzudun başka yumuşak dokularında olabilme riski olduğu için karın batını ultrasonla bakıldı. karaciğerde ve diğer yumuşak dokularda varmı diye  şükür temiz çıktı. kan değerleride iyiydi. fakat dudakta enfeksiyon olduğu için onkoloji bölümü kortizon tedavisine başlamamızı önerdi. kortizon tedavisi büyümeyi durduracağını söylediler.fakat daha öncede yazdığım gibi bu konuda başka kaynaklardanda okuduğum üzere kızımın duduağında  içeri doğru büyüme olmaması soluk alıp vermesini etkileyecek yada hayati organlarını etkileyecek bir durum olmadığı için kortizon tedavisi uygulamadık.Sadece dudağındaki yara için antibiyorikli krem sürdük ayrıca kuruma olmaması için göğüs ucu içi kullandığım lansinoh u sürdük dudağına .Şimdiki durumu küçülmeğe gidiyor gibi fakat duduağında şekil bozukluğu var.birde tabi insanların ne oldu dudağına sorusu  moralinizi bozmayın inşallah zamanla küçülecek bu süreci sıkıntısız bir şekilde geçirmenizi dilerim.


sseellii

Biz de oğlumu kaşındaki hemanjiom nedeniyle cerrahpaşada çocuk cerrahı profa götürdük. aynı şekilde kan tahlili,batın ultrasonu ve kalp ekosu istendi. daha sonra ilaca başlanmak üzere hastaneye yatış yapıldı. yaklaşık 4 gün kaldık. tedavimizin hemanjiom tedavisinde şu ana kadar bilinen yan etkisi en az olan yöntem olduğu söylendi. dideral isimli bir ilaç. kortizon kullanmadık biz. oğlumun kilosuna göre doz ayarlaması yapıldı.ilacı kullanmamız ve her ay kontrole gelmemiz söylendi. 4 ay oldu tedaviye başlayalı ve şu anda hemanjiomu yok denecek kadar az. vücudunda 3 yerindeydi benim oğlumun. sırtında, kaşında ve kolunda. kolundaki çilek hemanjiom, ama çok küçüktü aşı izi kadardı, rengi parlak kırmızıydı, şimdi rengi çok açık pembe oldu. kaşındaki sizinkilerden farklı olarak derisinin altında. yani kırmızılık yok morumsu bir şişlik vardı.gören herkesin ne oldu düşürdünüz mü diye sorması çok moral buzucuydu. çok şükür şimdi o kadar küçüldü ki belli belli belirsiz kaldı hiç dikkat çekmiyor. son kontrolde ilacı en düşük dozda 1 yaşna kadar kullanmamız söylendi. sonra tekrar kontrol var. Bebeğinizi sağlıkla büyütmenizi dilerim. Sevgiler...Cevaplamak için Üye ol