9 aylık bebenin diş temizliği nasıl olmalı?

kayaveannesi soruyor: 4

bebeğim daha yeni 9 aylık oluyor ama 5. aydan itibaren diş çıkartıyor..birkaç gün önce 8.dişi çıktı..7. aydan itibaren ek gıdalara geçtik, neyse ki yemesi ve çiğnemesi ile ilgili sorunumuz olmadı..lakin, diş temizliğine başlamakta geç kalmış olabileceğimi düşünüyorum.. diş temizleme mendilleri yeterli midir? ya da diş macunu ve fırça da kullanmalı mıyım? rocs un bebekler için diş macunu ve fırçası var, ya da dentinoxun macunu... karar veremedim bir türlü.. malum hapur hupur yutar da şimdi macunu.. azcık ta olsa zararlı olur mu ki.. siz nasıl yapıyorsunuz bebeklerinizin diş temizliğini?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


lopikcim

3 yaş öncesi diş macunu önerilmiyor, ama siz macunsuz şekilde dişlerini fırçalayabilirsiniz bebeğinizin, fırçaya izin vermiyorsa da temiz bir bezle silebilirsiniz..gece beslenmesi var ise süt/devam sütü sonrası muhakkak su vermeye çalışın, diş çürümeleri en çok gece beslenmesi sebebiyle olabiliyor( özellikle çok şekerli oldukları için devam sütleri bu konuda sabıkalı)


julyet

efe'nin doktoru kesinlikle macun kullanmayın dedi. gazlı bir bezi ıslatıp temizlememi önerdi. macunsuz fırça veya steril bir bez kullanabilirsiniz sanırım


gokalpileseyrialem

Merhabalar;
Hamilelik,Annelik,Bebek bakımı ve Çocuk gelişimi ile ilgili kendi tecrübe ve araştırmalarımla yazdığım bir blogum var.


http://www.gokalpileseyrialem.com/2011/06/bebeklerin-dis-temizligi.html
Ve bebek dişi hakkında merak ettiğiniz herşey bu yazıda.
Biberon çürüğü nasıl oluşur ve nasıl önlem alınabilir?
Florür nedir ve ne zararı vardır?
Hangi tip macun kullanılmalı?
Bebeklerin diş temizliğine ne zaman başlanmalı?


nisa_nur_ecrin

öncelikle maşallah diyeyimde nazar degmesin biz 10 bucuk aylık olduk hala tek bir dişimiz yok :(Cevaplamak için Üye ol