6 aylık bebeğimde kusma

nilgun27 soruyor: 8

Merhabalar,

1 hafta sonra bebeğim tam 6 aylık olacak. Şuan da formül süt ile besleniyor. Doğduğu günden beri kusma problemimiz var. Doktorumuz gelişimi iyi olduğunudan herhangi bir ilaç vermedi ve 6. ayına kadar sorunun ortadan kalkacağını söyledi. Fakat problemimiz hala devam ediyor. Doktorumuz gelişiminin çok iyi olduğunu ilaca ihtiyaç olmadığını yineledi ctesi günkü muayenemizde. Bende bu konuda hemfikirim. Ancak sağlık açısından hiçbir problemimiz olmamasını rağmen, kusma bizi sosyal açıdan çok etkiliyor. Dışarıya çıktığımızda mutlaka koca bir çantayla çıkmak zorundayız. Gün içinde en az 4 defa üst değiştirmek zorundayız( yalnızca oğlum değil, bende öyleyim) Evimizde koltuk, yatak, yorgan v.b eşyalar her hafta yıkanıyor üzerine kustuğu için v.s v.s Şİmdi bir de dönmeye, sürünerek emeklemeye başladık ki daha beter haldeyiz.

Sizlere sormak istediğim ilaç kullanmak haricinde kusma problemini nasıl çözebilirim? Önerileriniz var mıdır?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


elizselin

merhaba,benim kızım da doğduğu günden beri kusuyordu.anne sütü+formül ile besleniyordu.Kolik oldu,kusması artarak devam etti.2 aylıktan itibaren formülü AR ile değiştirdik,kıvamlı reflü formülü (APTAMİL AR) .Yaptıktan sonra 7dak.bekletmek gerekiyor,hemen veremiyorsunuz.Normalden daha kıvamlı oluyor,biraz büyük delikli biberon lazım :( Bizim şimdi 6.ayımız bitti ve kusmalarımız nihayet sonlandı.Artık AR mamayı bıraktırdı doktorumuz.Aptamil 2'ye geçtik.6.aydan sonra faydası olur mu bilemiyorum ama siz bir doktorunuza danışın.


nilgun27

Şimdiki doktorumuzdan önce gittiğim başka bir doktor vardı. O bize Aptamil Ar önermişti ve kusması azda olsa kesilmişti. Ar yanında bir de bi ilaç vermişti. Ama şimdiki doktorumuz hepsini çöpe attırdı. Bizimki 1 ay boyunca sadece 400 gr almıştı AR kullandığım dönem. Hem içmek istemiyordu hem de sanırıum diyet bir mamaymış o. Şİmdi SMA kullanıyoruz mama olarak.

Sizikinin kusmalar bitmiş ne mutlu size:) Belki bizimkinin de bitmesi için 6 ay bitirmemiz gerekir:)

İlginize teşekkür ederim


elizselin

rica ederim.AR diyet mama değil,diğerleriyle aynı değerlere sahip ben karşılaştırdım sadece özel formül (yemek borusundan geri gelenler yani reflüsü olanlar için).ben kusma probleminden çok çektim :( hiç ilaç kullanmadım ama .neyse ki bitti ,inşallah sizin miniğinizin de kusması çabucak bitiverir :) sağlıklı günler dilerim.


duygucannn

Benim oğlum da aşırı kusan bir bebekti.  biz de ilaç kullanmadık. altı ay dolduğunda kusmaları biter demişlerdi. devam ettiğini görünce büyük hayal kırıklığı yaşamıştım. 7. ayını bir hafta geçmeden kusmaları tamamen bitti. tek çözümü sabır bence de.Demgul

Benimde oğlum kusardı hemde fiskiye gibi sizin dediğiniz gibi her yer batardı.Önce etrafımız fazlasını kusuyordur falan dedi ama çocuk bildiğin çıkarıyordu kilo alımı iyiydi ama ben kendim bile kusarken korkan bi tipim sonra doktorumuz reflüsü olabilir dedi ve bize ilaç verdi. İlaçla kusmaları azaldı ama 6. Aydan sonra kendiliğinden geçti. Gerçi şimdide ufacık pütür olsun yada istemediği bir lokma fazla olsun anında çıkartıyor.sanırım sabretmekten başkabbirşey kalmıyor.


dincelay

Benim kızım 2.5 yıl kustu. ben hiç bir çözüm bulamamıştım. Gelişimi iyiydi, ilaç biz de kullanmadık. Bizimkinde sütlü besinleri sindirme konusunda sorun vardı. Süt-yoğurt-peynir vs yedimi kusması artardı. Buna da bir çözüm yok zaten, bebeğe sütten başka ne verilir ki? Umarım siz bir çözüm bulursunuz. Geçmiş olsun.


zelihaberat

canım çok bende dertliyim kusma konusunda benimkide 6 ayına girecek halen kusuyo doktor bize dedi normaldir her bebek kusarmış.ema

Ek gıdaya geçinceye kadar çok yoğun bir şekilde kustu tam anlattığınız gibi..Ben çok emdiği için olduğunu düşünüyordum çünkü sütüm çok fazlaydı ve emmeden susturamıyordum emdikçe kusuyordu ağladıkça emziriyordum böyle kısır bir döngü ek gıdaya geçince son buldu çoğu gitti azı kaldı merak etmeyin geçecek herhangi bir ilaca filan gerek yok bence.Belki mama miktarı fazla geliyordur bendeki süt miktarı gibi


Cevaplamak için Üye ol