tuvalet eğitimine göz mü kırpıyoruz?

esraozlem soruyor: 9

Dün sabah kahvaltıdan sonra oldu ne olduysa. Oyun oynarken kaka olayı başladı. Her zamanki gibi sabitledi kendini bir köşeye, iletişimi kapatıp bir süre bıraktı oyuncağını filan, halletti işini. Kakasını yaptıktan sonra, "Ada kaka yaptı, bitti" dedi. Buraya kadar normal. "Hadi gel bezini değiştirelim" dedim, el ele odasına giderken yolunu değiştirdi ve banyoya gidip klozeti göstererek "buraya yap" dedi. "Tuvalete mi yapmak istiyors(d)un annecim" diye sorunca "evet" dedi?!

Klasik tuvalet eğitimine 2 yaş civarı başlama kararı almıştık. Burada da bir kaç farklı yerde bunu dile getirmiştim. Aslında kararımız kesindi ama bir an panik oldum, acaba zamanı geldi ben mi farketmedim diye düşündüm, daha bir lazımlık dahi almadık çocuğa, üstelik aynı sahne gün içinde bir kez daha (öğle yemeğinden sonra, tamamen aynı şekilde) tekrarlandı.

Ada öğle uykusuna yatınca, bir koşu gittim Mothercare'e bakmaya, baktım geldim, neyi (lazımlık/adaptör) ve  hangisini alacağımı bilemedim, elim boş geri döndüm, çalışmadığım yerden geldi soru. Bu akşam oturup araştıracağım biraz daha, işaretleri toplu halde değerlendireceğim, doktorumuza filan da danışacağım ama şöyle bir düşündüğümde aslında tam olarak klasik eğitime hazır değil gibi geliyor. Öte yandan, çocuk tuvalete yapmak istiyorum diyor.

Henüz gece tamamen kuru kalamıyor, hatta bezini değiştirmezsek sabahları taşmadığı pek nadir. Ancak çiş/kaka olayının tamamen bilincinde. Bazen yere çömeliyor, ne yapıyorsun diye sorunca "çiş" diye cevap veriyor. Gaz çıkarma/kaka arasındaki farkı biliyor, biz bazen sadece kokudan mütevellit durumu anlayıp, hangisini yaptın diye sorunca doğru cevap veriyor. Kaka yapınca kesinlikle rahatsız oluyor ve değişmesini istiyor, çiş olayında biraz daha esnek ama bezini farketmeden değiştirmezsek doluluktan rahatsız olup onu da değiştirmemizi istiyor.

Ara bir yol bulmalı mı, biraz daha baharı mı beklemeli, en iyisi bir adaptör ve lazımlık alarak tanıştırmak mı, yoksa alınan karardan dönmemek mi? Ne yapmalı?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


hande

Ben birşeyi gözlemliyorum can'da. 18-22 ay arası tuvalet eğitimine çok yatkındı. özellikle Ada kadarken.Ama ben henüz hazır olmadığını düşünerek üstüne uğramamıştım. 23 aydan sonra farklı bir moda geçtik. kakası kıymetlendi altını bile değiştirtmez oldu. şimdi yeni yeni tekrar tuvalete gidicem demeye başladı. Bu bana şunu düşündürdü. sanırım çocuklar tuvalet eğitimine ya anal döneme ilk geçtikleri zaman ya da bu dönemin sonunda hazır oluyorlar diye düşündüm. ne dersiniz arkadaşlar? çok mu salladım?

Esracım bildiğim kadarıyla kızlar daha erken hazır olabiliyorlar. sinyalleri iyi takip et bakalım.  takip ettiğinide prensese belli etme:) 
Bence en iyisi  tuvalet adaptörü oluyor çünkü bizi taklit etmek hoşlarına gittiği için tuvalete oturmak daha çok ilgisini çekiyor. ayrıca fiyatlarıda çok uygun.


nilberk

esraözlem

valla bizim daha yaşımız tutmuyor bu konuda sana deneyim anlatamam ancak arkadaşım yaşadı eğer adaptör alacaksan pembeli süslülerinden alma çeşitleri görünce dumur olmuştum çünkü olay tuvalet eğitiminden geçiyor adaptör aşkına dönüyor

bir başka arkadaşım da poşet geçirilebilen ayrıca klozete oturtulandan almıştı her yere de götürebiliyorlardı linki bulursam eklerim

kolay gelsin

haa bu arada adayı takip edebildiğim kadar artık vazgeçmez gibi gözüküyor :)


nilberk

http://www.joker.com.tr/urun.aspx?stkID=14116

nasıl da anlatamamışım tarifimi okudum da


Ozge

Erkekler icin 2 bucuk yas sonrasi demisti bizim doktor. Kizlar daha once hazir oluyorumus. Bence de yavastan basla, istemeyince israr etmeden, fazla uzerine gitmeden.
Derin hic istemiyor ne lazimliga oturuyor ne tuvalate (adaptor de aldik)...okulda da durum ayni, ogretmeni de yavas yavas olur merak etmeyin diyor.esraozlem


ashes, ben de senin gibi düşünüyorum. Tam olarak tuvalet eğitimini tamamlamak bu demek. Halihazırda erkenden bu işe başlayıp geri teperse karşılaşacağımız negatif sonuçlardan da endişeleniyorum.

Kıyafetini kendi çıkarabilmesi, elini yıkaması filan aslında yapabildiği şeyler. Eğer altında bol bir eşofman varsa direkt indiriyor popodan, yok indirememişse, biz popodan kurtarınca, yere oturup ayaklarını çıkarıyor. Ama öyle tuvaletim geldi gideyim soyunayım yapayım, sifonu çekeyim ellerimi kendi kendime yıkayayım zor.  Ha boyu yetişse sifona basar, ki biliyor aslında, beni yaparken izliyor, sifona basınca güle güle çiş yapıyor filan, taburesine çıkıp, musluğu açıp sabunu eline alıp elini yıkamaya, havlu ile elini kurulamaya çalışıyor ama bunları hep bizim gözetimimiz altında yapıyor. Kendiliğinden yaşı zaten çok küçük :)

Benim aslında düşündüğüm farkındalığı yeterince olsa da kas kontrolünün tam olarak gelişip gelişmeme konusu. Sonuçta hiç bugüne kadar sormadık, evladım çişin geldi mi, tuvalete yapacak mısın, e o zaman tuvalete kadar tutabilecek misin bakalım diye. Bunun için henüz hazır değil ve zamanı var diye düşünüyorum. Ha altı açıkken kaçıp gitmelerinde ilk sefer dışında ki 18 aylıktı, çiş kaçırmadı hiç. Ama bilemiyorum pek tabii, yok da mı kaçırmıyor, yoksa var da altı açık diye mi tutuyor. Bu açıdan bakmadığım için hiç işaretleri farketmemiş de olabilirim.

Öte yandan, Hande'nin bahsettiği anal dönem durumu var. Şimdi biz bezsiz bebek yaklaşımı için geç kaldık. Bunu geçiyorum. Klasik eğitime göre, aslında oral dönemin sonlanması gerekiyor tamamen. Bu 2 yaş civarında oluyor sanırım. E ama bir de anal döneme girince kaka/çiş kıymetlenme olayı başlıyor. Kafa karıştırıcı. Aceleci davranmamak mı lazım, ne yapmak lazım? Diyorum ya çalışmamışım bu konuya çok fazla :)

Dün mothercare'de iki farklı tip adaptör gördüm. Bu ve bu. nilberk, senin bahsettiğin ikincisi sanırım. İlk tip Ada'nın kuzeninde var, onlar dışarıda da hep yanlarında taşıdılar, pratik ve kullanışlı görünürdü bana. İkincinin ise lazımlık olarak da kullanabilme fonksiyonu çekici geldi.


esraozlem

Sanıyorum hem lazımlık hem de adaptör alarak, olaya ufaktan ısınma turlarına başlayacağız bu hafta. Haftasonunu bekleyeceğim. Akşam iş dönüşü bir kaç saate sıkıştırmaktansa, bu arada gözlemleyeyim, haftasonu da olaya başlangıç yapalım, tanıştıralım lazımlık ve adaptörle diye düşündüm, iyi şanslar bize:)


ABIDE


  Bizde de benzer durumlar var.Tuvaletini yapmadan önce çiş yada kaka diye söylüyor.5 dk sonrada yapıyor.Havalar sıcak iken altı açık evin içinde gezdirdim.Tuvaleti geldiğinde hemen poposunu tutup söyledi hemen bezi bağlıyorduk ve yapıyordu. Bir kaç kere lazımlığa oturttum ama yapmadı.Bezini bağlayınca yapıyor, lazımlığına oturtunca yapmıyor.Biraz daha beklemelimiyim yoksa lazımlık eğitimine devam etmeliyim kararsız kaldım.


yuksel_

abide, bezsiz bebek grubu altındaki konulara bakarsan, baya bir deneyim paylaşımı var. yardımcı olabilir...


dragon

Benim çocuğumda 18 Aylık Ijen Çişi geldiğinde Gösteriyordu. bende Bezine yap Diyordum. 2.5 yas Uygundu Bana Göre. 2.5 Yaşına Geldiğindede bu Sefer Çiş Kaka Kıymetli Oldu. 4 günümü aldı Öğrenmesi. Demek Istediğim Çocuk çişi Geldiği Zaman Gösteriyorsa Denemekde Fayda Var


Cevaplamak için Üye ol