Kusunca tekrar yediriyor musunuz?

mariposita soruyor: 9

özene bezene yarım saatte hazırladığım kahvaltıyı kustu. yarım kalanı yedirdim ben de. yumurtayıo falan tümden çıkardı. ardından yediğim şeftaliye sulandı. vereyim dedim bu sefer son yedirdiklerimi de kustu. ay sinir oluyorum ya, son zamanlarda yiyip yiyip kusuyo, az bişi boğazına takılsın bişiler vöö diyip diyip çıkarıyor. bıktım artık valla. bütün yedirdiklerim ziyan oluyor. bu diş çıkarma dönemlerinde oluyor sanırım.
stres oluyorum her defasında acaba yine kusar mı diye.
offfff neyse, tekrardan yedirmem gerekir mi, yumurtayı falan yememiş gibi oldu çünkü. bu defa da hazırlarken cızırdanıyo, çıldıracam ya.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


laylaa

bizimki de parmagini agzina sokup kendini kusturuyor cogu zaman... o zaman elimde yemek kaldiysa onu yedirip devam etmeye calisiyorum, kalmadiysa da yeni yemek hazirlamakla ugrasmiyorum. bir sonraki ogune kadar iyice acikiyor, sonraki ogunu tam yiyor nasilsa diyorum... cok dert etmemeye calisiyorum yani. kilo aliminda problem yoksa siz de stres olmayin. yemek konusunda ne kadar streslenirsem, oglumun o kadar az yedigini farkettim cunku...


_yasemen_

'az bişi boğazına takılsın kusuyor' yazmışsıızn yaa daha oğlum bu şekilde kustu sizin döneminizdeykende aynıydı şimdi de aynı...ama bende de bi illahlah durumu var hatta onun kusmasına öğürmesine tahammül edemiyorum artık önceden günde 1kaç kereydi şimdilerde haftada 1kaçkere ye düştü gözünün içine bakıyorum yemek yedirirken böle öğürmesin yesin diye.şimdi anneler diyecek üstüne düşersen tabi oda psikolojik olarak öğürür kusar.hayır öyle değil işte geçen hafta 10numara sulu köfte yapmışım yarım saatte 1tabağı anca bitirmiş son kaşıkta lokmasını iyi çiğnemeden yutmaya çalışması sonucu bütün tabağı 1,5 dakika da 3öğürmede kustu.bende 1tabak daha koydum ve yedirdim..ya bgn neoldu kahaltının sonuna doğru yine lokmasını büyük aldı ağzına,ağzında lokmayı kavrayamayınca öğürdü ve avuçiçi kadr çıkardı.önceleri midesi 1kalktımı hepsini boşaltırdı eyvah yandık derdim hep hatta o mide 1kere öğğ dedi ya 1-2dk içinde çıkarıcak diyorum eşime hep o da yok bişi der bi bakarız 2adım sonra kusmuş oluyor..şimdilerde ise öğürdümü midenin tamamını da boşaltmaya biliyor.

kendimden örnek vermek istedim size sizi çok iyi anlıyorum emin olun ama sanırım psikolojik oluyor bu olay çocuklarımızda.ben çözümü oğlum öğürdüğü an onu biraz sarsıyorum etkili oluyor..


fistikcik

Kusmak derken yedikten bir süre sonra bildiğimiz anlamda midesinden çıkarmayı mı kastediyorsunuz, yoksa ağzından hemen yutmadan geri çıkarmayı mı ?
Yutmadan geri çıkarma ise açıkça yemek istemiyordur, zorlamayın.
Kusma durumunda ise ihaveadream'in dediği gibi sebeplerini araştırmak gerekir.

Her durumda zorlamayın. Özene bezene hiçbir şey hazırlamayın bu süreçte. Kahvaltıda önüne meyveler koyun, kendisi kemirsin. Yoğurt koyun bir çukur bir kaseye, elinde kaşıkla döke saça yeme denemesi yapsın. Yemekleri öğürmekten, ağzından çıkarmaktan ya da kusmaktan vazgeçtiği zaman tekrar başka besinleri önerirsiniz.


iflah_olmaz

benim oğlumda arada kusardı hala da zaman zaman kusar.hiç bişeyide yok.dr.kontrolünde bi çocuk.sırf kıllığından yani.-)ben 15-20 dk.sonra tekrar yedirirdim.mert_mert

ben yaşına gelene kadar kusmuk yıkadım ama öle böle değil yatak çarşaf halı.birde öle ekşi kokarki silsen koku çıkmaz yıkaman gerek ne varsa..ben hep yemekleri fazla yapardım kustuğu için her öğünde mutlak yaşardık mesela 6 öğün yerse 3 öğün kusardı ..bazende elini ağzına sokup kusardı veya ağlarsa öksürerek kusardı...kusması şükür geçti zaten pütürlü yeme zamanları oluyordu bunlar..şimdi herşeyi yer taş gibi simitde kemirir ama kusmaz..

   bu kusmanın sabrı olmuyor ama ben bu dönem kusmayla alakası yok ama kendime telkim amaçlı bir annenin kızına 17 sene bıkmadan usanmadan bakması nı anlatan sonra ötenazi uygulattıran bir kitap okumuştum o günden sonra sabrım öfkem sinirim sanki alındı neler varmış şu hayatta dedim halime oğlumun kusmuğuna bile şükreder oldum...çünkü kadın 16 yaşındaki kızına üzümleri tek tek kabuklarını soyup çekirdeklerini çıkarıp püre yapıp süzgeçten geçirip tülbentle suyunu çıkarıp küçük sırıngayla içiriyormuş...beslenmesi için ben bazen off rondo yapmak ezmek zoruma giderdi ne bilim bu kitap bana sabrı öğretti..tavsiye ederim bilmiyorum ben bu dönem okumuştum belki sizede iyi olur...meral tüzün sevginin son kanıtı


mariposita

ya maşallah kilo alımı gayet iyi, yemesi de iyi.
yemekleri kesinlikle bayat olamaz, hatta ben de düşünüyordum vücuduna ağır gelebilecek birşey miydi de kustu diye,ama bakıyorum bazen meyveyi bile kusabiliyor. kıllığına yani:)
tuhaf gelebilir ama gerçekten diş çıkarma dönemlerinde kusmaya meyilli olduğunu farkettim. hatta buraya sormuştum normal mi diye. ateşlenmesi falan olmuyor, sadece kaka sayısı fazlalaşıp kusuyor.
yasemenin dediği ibi ola ki lokmayı çok alsın,ya da bişi takılsın boğazına, af yok.
en sinir bozucusu da son lokmalara doğru kusması.


asyaperi

bebegınız 9 aylık sanırım yemegı sız yedıyorsunuz son lokmalarda kusuyor demıssınız pekı o son bır ıkı lokmayı vermemeyı denesenız belkıde doymus oldugu ıcın kusuyorudr bız anneler hanı bazen yemegın olcusunu abartıp o son lokmayıda oyunla yedırmeye calısırız benımde yaptıgım seydır bu yanlıs anlamayın sakın belkı sızde farkında olmadan doydugu halde son lokmayı verıyorsunuzdur bırde oyle deneyın mesela tabagın yarısını yedırın yada son ıkı uc lokmayı bırakın yedırmeyın yıne devam edecekmı kusması


mariposita

yanlış anlamadım tabii asyaperi ancak benimki çoğu zman doyma sinyalleri vermeden kusuyor. ağzını açtığı halde kaşığa. ha zorladığım olmuyor mu? oluyor elbet ama dediğim gibi işte. hatta bazen yer yer bilirim ki tok, bir de üstüne emmek ister ve sonuç: her taraf kusmuk.
tam çileden çıkmalık. doyduğunu nasıl hesap edemez ki ben de onu anlayamıyorum.


GOGO05

valla doğdu doğalı kusar hala da bişet takılsa boğazına olduğu gibi kusar ama napalım benimkide böyle büyüyor hasta olmasında artık alıştık biz kustuysa zorlamıyorum yada öğürdüyse aradan biraz zaman geçtikten sonra tekrar yediriyoruz


Cevaplamak için Üye ol