3,5 yaşında ama hala AŞIlarını yaptırmadım :(

Ana_Panda soruyor: 5

Daha bir gündür nurturia'ya üyeyim.. neyi nereye yazdığımın farkında değilim.  Anneler fikirlerinizi bekliyorum. Kızım 3,5 yaşında ve ben hala hiç bir aşısını yaptırmadım. bir tek hastanede o ilk günü ne yaptılarsa ben görmedim, ondan sonra yaptırmadım. Bir kaç doktorun kendi çocuklarına bile aşı yaptırmadığını biliyorum. Ben yabancıyım, memleketimde de çok önem verilmez, hatta yan etkileri vardır diye tavsiye edilmez pek. ama şimdi 1 senedir, içim içimi yiyor. Ya yalnış yapıyorsam diyorum. ya hastalanır ve ağır geçirirse. sonra kendimi suçlamak da istemiyorum. bu konuda fazlasıyla kafam karışık. ne önerirsiniz? gerçkten aşının yan etkileri varmıdır? aşı olmasa da olur mu?

Bu soruyu cevapla


95 Cevap


Taita

"neredeyse hepsi kötü demeye getiriyorsunuz" cümlesinin anlamı "bütün Türk doktorları kötü dediniz" değil. Kesinlikle Türkçenizde eksiklikler var. Ben Türkçe öğretmeniyim isterseniz bu konuda size yardımcı olabilirim..


Ana_Panda

teşekkür ederim.. gerek yok. sizi yeterince anladım.. anlaya biliyorum ama konuşurken zorlana biliyorum. ben de Rusca-İngilizce öğretmeniyim, isterseniz TR-deki sağlık konularıyla ilgili yayınlanmış rusca gazetelerin tercümesini bile yazabilirim. seve seve


CiciAnne

Mevzu yine yeni yeniden -benim söylediğim tek ve yegane doğrudur aksi kabul edilemez- şekline dönmüş nedense...

Konu doktorların ne kadar iyi olduğu / olmadığı - Aşı yaptırmanın doğru olduğu / olmadığı değildi sanırım.

Yetişme tarzı ve ülke kültürü nedeniyle aşı yaptırmamış bir annenin içini rahatlatmak amacıyla sorduğu iki soruydu...

gerçkten aşının yan etkileri varmıdır? aşı olmasa da olur mu?

Soru bu! GERÇEKTEN aşıların yan etkileri olduğunu düşünüyor musunuz? ASLINDA aşı OLMASA DA olur mu!

Gereksiz tartışmalara girmeyin lütfen!


Ana_Panda

Mabel, çok teşekkürler.. hatta bakıyordum, "block" yapmak istedim burda bir kullanıcıyı.. bana özelden bir arkadaş, böyle bir şey var dedi. ama bulamadım. gerçekten söyluyorum anlamıyorlar. yeter artık! ben aşıdan bahsediyorum, bu konuyla ilgili konuşalım, öğrenmek istiyorum bildiklerimizi paylaşalım diyorum.  yoksa neyin ne olduğunu biliyorum(Z).  gerek yok, her kes yaşadığını kendi biliyor. konumuzun ne olduğunu bilmek isteyenler Mabelin yorumunu okuya bilirler.


Damla

Sorunun yeterli çeşitlilikte yanıt aldığından ve karşılıklı tartışma yoluna girdiğinden yeni yanıtlara kapatılmıştır.
Cevaplamak için Üye ol