3,5 yaşında ama hala AŞIlarını yaptırmadım :(

Ana_Panda soruyor: 10

Daha bir gündür nurturia'ya üyeyim.. neyi nereye yazdığımın farkında değilim.  Anneler fikirlerinizi bekliyorum. Kızım 3,5 yaşında ve ben hala hiç bir aşısını yaptırmadım. bir tek hastanede o ilk günü ne yaptılarsa ben görmedim, ondan sonra yaptırmadım. Bir kaç doktorun kendi çocuklarına bile aşı yaptırmadığını biliyorum. Ben yabancıyım, memleketimde de çok önem verilmez, hatta yan etkileri vardır diye tavsiye edilmez pek. ama şimdi 1 senedir, içim içimi yiyor. Ya yalnış yapıyorsam diyorum. ya hastalanır ve ağır geçirirse. sonra kendimi suçlamak da istemiyorum. bu konuda fazlasıyla kafam karışık. ne önerirsiniz? gerçkten aşının yan etkileri varmıdır? aşı olmasa da olur mu?

Bu soruyu cevapla


95 Cevap


Bona

merhaba , açıkca itiraf etmek gerekirse ben aşı karşıtı bir anneyim :) durup dururken ufacık bebeklere bir dolu mikrop vermek bana da pek mantıklı gelmiyor..

her ne kadar annelik içgüdüm aşı karşıtı da olsa okuduklarım yüzünden tüm zorunlu aşıların ı yaptırdım , özel aşılarda ise doktorumla mutabık kalarak yaptırıyorum yani önce doktorumuzun beni ikna etmesi gerekiyor :)  Ama oğlumun tüm zorunlu aşılarını yaptırdım , batu şu anda 2 yaşında , ilk aşı zamanı geldiğinde ben de panik olmuş , yurtdışındaki aşı takvimlerini araştırmış , tonlarca makale okumuştum aşı ile ilgili olarak..

sonuçta her ülkede çocuklara yapılan aşılar farklı , bizde Türkiyede yaşadığımızdan sağlık bakanlığının zorunlu tuttuğu her aşıyı yaptırıyorum… her ülkedeki hastalıklar , yaşam koşullarının birbirinden farklı olduğunu düşünecek olursak ben zorunlu aşıları yaptırın derim..


babu

Benim oğlum 1.5 yaşında, şimdiye kadar Türkiye dahil 3 ülke değiştirdik. 3ünün de aşı takvimleri ve politikaları aşağı yukarı aynıydı. Türkiye'de zorunlu olan pekçok aşı onlarda da zorunlu. Verem (Perihan ondan bahsettiği için yazıyorum) zorunlu değildi mesela. O zaman araştırmıştık, dünyada pek çok yerde zorunlu değilmiş, artık çok az görüldüğünden, zor da olsa tedavisi olduğundan ve aşının da tam koruyuculuğu olmadığından. Ancak Türkiye'deki doktorumuz 'burada yaşayacaksanız yaptırmanız gerekir, Türkiye'de hala yaygın ve sıkıntı yaratan bir hastalık' dedi, gecikmeli olarak yaptırdık ( o zaman öncesinde bazı testler yapıyorlar) Diğer aşılarda doz açısından bazı farklar dışında uygulama aynıydı. Bu arada, sakıncası yoksa sizin ülkenizi çok merak ettim, aşı politikası nedeniyle.
Türkiye'de de aşı karşıtı bir doktor biliyorum (belki fazlası da vardır) Bildiğim kadarıyla o özellikle ilk aylarda yapılan aşılara çok karşı, çünkü bebeğin bağışıklık sisteminin o dönemdeki gelişimin çok önemli olduğunu ve aşının bu gelişime zarar verdiğini söylüyormuş. (ben 3. ağızdan aktarıyorum umarım sebebi hatalı yazmamışımdır) Doğumda hastanede yapılanları yaptırmayın diyormuş mesela.
Ben kendi adıma çoğunluğunun yaptığını ve doktorların yap dediğini yapmayı güvenli buldum. O riski alma kararını verecek donanımda hissetmiyorum kendimi. Aşı otizm bağlantısını iddia eden araştırmanın geçersi bulunduğunu okumuştum. Hala geçerli olan soru aşıların bağışıklık sistemini zayıflatıyor olması olabilir, ama dediğim gibi bu doğruıysa bile ben bu riski almayı tercih ederim.

Umarım, içinizin rahat edeceği bir karar verebilir ve o karardan dolayı da sonradan hiç pişman olmazsınız.
Ana_Panda

Her  kese ayrı ayrı teşekkür ediyorum arkadaşlar.. Aslında milyonlarca anne bu kararı alıyor Tr-de, milyonlarca çocuk aşı oluyor bu ülkede. Galiba ben biraz abartıyorum, 1-2 şey duydum aşının yan etkileriyle bağlı ve korktum. bi de, en son Türkiyede haberlerde, aşı yaptırırken yalnış bir iğne sonucu felç kalan bir çocuk görmüştüm. korkuyorum.. aslında milyonlarca iyi durumda insan varken, ben tek tük duyduğum haberlere göre hareket ediyorum galiba.  Burda (istanbul) doğum yaptım, aşı karnemiz de var. ama aşılar yok.. zamanı geçmiş aşılar da olucaktır herhalde, bilmiyorum. 1-2 gün içinde karnemizi de alıp, mutlaka bir çocuk doktoruna gideceğim.  geç kalmaktan, hata yapmaktan korkuyorum.


annevebebis

bona_dea ve banuozcelik gibi düşünüyorum.

bana kalsa hiçbir aşıyı yaptırmazdım. teorik olarak aşı karşıtıyım ama pratikte bunu uygulayamıyorum. dolayısıyla her aşı olduğu zaman içim yana yana aşısını yaptırıyorum. (zorunlu aşıları yaptırıyorum). zorunlu olmayanlardan rota virüs aşısını yaptırdık ama o konuda hata yaptığımı düşünüyorum, sonradan pişman oldum rota konusunda verdiğim karardan.
mesela zorunlu olmayanlardan suçiçeğini yaptırmayı düşünmüyorum. ama hepatit A konusunda kararsız kaldım, sanırım 2 yaşında hepatit A aşısını yaptıracağız. her aşı oluşunda ben çok üzülüyorum aşı oldu diye :( Annelik içgüdüm beni üzüyorsa bu işte bir iş var ama elden gelen bir şey yok maalesef. Sisteme karşı direnmek kolay değil. Ya çok ciddi bilgi sahibi hatta aşılar konusunda alim olacaksınız öyle karar vereceksiniz, ya çok radikal ve kararlı bir anne olacaksınız ve hiçbir aşıyı yaptırmayacaksınız ya da teslim olacaksınız. Off of derin konuya parmak bastınız, gene canım sıkıldı aşı konusunda. En güzeli çocukla kırlara, bağlara gidip orada yaşamak.


Aysegul_

çok vaktim yok yazacak ama önerim lütfen aşılardan bu kadar korkmayın. daha önce de yazmıştım. kouruyucu sağlık hizmetlerinin en başlarındadır aşı. bugün artık çiçek hastalığı görülmüyorsa aşı sayesindedir. yine toplu aşılamalar sayesinde çocuk felci difteri boğmaca vs gibi hastalıkların da önüne geçilebilir. aşının korkulan yan etkileri çok çok nadirdir. ancak örneğin ülkemizde vereme hepatite yakalanma ihtimali çok daha yüksektir. hepatit geçirildiğinde (B için konuşuyorum) taşıyıcı kalma oranı, siroz ve hatta karaciğer kanseri ihtimali aşının korkulan yan etkilerine göre çok daha yüksektir. su çiçeği rota hepatit a ise zaten çoğunlukla yüksek risk içermediğinden aşılar da zorunlu tutulmamıştır. ama lütfen zorunlu aşılar için ön yargılı yaklaşmayalım. ya aşı olmasa napardık??
bu arada bebeğin bağışıklık sistemini zayıflatması olayını tam anlayamadım. niye zayıflatsın? içinde bağışıklık sisteminin zayıflatıcı bir madde yok ki aşıların ??babu

Aysegul, yanitimda da yazdigim gibi ben 3. Agizdan aktariyorum, donanimli da degilim, yanlis yazmis olabilirim. Aklima gelen birkac aciklama var ama tamamen kendi yorumum olup iyice sacmalayabilirim :) ama bana soyleyenlerden ogrenmeye calisabilirim, anlamli bir sonuca ulasirsam yazarim.


Aysegul_

tamam hakikaten ben anlayamadım. merak ettim, bilgi eksikliğim olabilir bu konuda.


Taita

merhabalar
aşı yaptırıp yaptırmamak size kalmış tabii..  ama kar zarar değerlendirmesi yapınca aşı yaptırmak zorunluluk gibi geliyor bana...

bir de Türk doktorları kötü değildir. hatta dünyada sayılıdır doktorlarımızın yeteneği. şahsen ben dünyanın neresinde olursam olayım beni muayene eden kişinin bir Türk olmasını yeğlerim.milliyetçilikten falan değil. cidden eğitimlerine güvendiğim için.ama sağlık sistemimiz kötü  o ayrı konu. yanlış yerden aşı yapılması vs. bunlar dünyanın her yerinde olan şeyler. yüzdelik duruma bakmak gerekir ki bu da yolda yürürken ölme ihtimalimizden çok çok çok daha düşüktür.

selamlarannevebebis

ayşegül, "su çiçeği rota hepatit a ise zaten çoğunlukla yüksek risk içermediğinden aşılar da zorunlu tutulmamıştır" demişsiniz ya..

peki sizce bunları yaptırmamak ciddi bir sorun teşkil eder mi? mesela suçiçeğini yaptırmamaya karar verdim, hepatit A konusunda kararsızım. Yaptırmasam karşılaşabileceğim en tehlikeli durum ne olabilir? ya da aşıya rağmen yine de yakalanabiliyorlar mı? madem sağlık bakanlığı zorunlu tutmamış, niye var o zaman bu aşılar ülkemizde? zorunlu değilse kim için bunlar? mesela risk grunbunda olan çocuklar diye bir tanım varsa, o çocuklar için ülkeye getirtilmiş olabilir. ama istisnasız hemen hemen her aile bunları yaptırıyor? gereksiz diye düşünürken herkesin yaptırdığını gören aileler de biz eksik bir şey mi yapıyoruz düşüncesine kapılabiliyorlar haliyle. fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim.  


Doktorlarla ilgili bir düşüncem var, bir not olarak aktarayım istedim:
Türk doktorlarının en başarılı oldukları alanlardan biri cerrahi diye biliyorum. Özellikle ameliyatlarda ve ince iş isteyen kritik ameliyatlarda çok başarılılar. Yurtdışından sırf bunun için Türkiye'ye gelen hastalar olduğunu duydum. Diğer yandan da düşünüyorum, bu ince sanatın sebebi ne olabilir diye? Niye Avrupa'daki doktorun ameliyattaki eli beğenilmez de Türk doktoruna gelirler? Yürüttüğüm mantığa göre, Türkiye'de alternatif tedaviler yerine ameliyatlar daha sıklıkla uygulandığından doktorlarımız da kendilerini bu konuda geliştirmişler diye düşünüyorum. Yani olumlu ya da olumsuz her sonucun bir de sebebi oluyor.Ana_Panda

Türk doktorları hepsi kötü diyemem ama gerçekten kötüler çok çok çok fazla.  daha hamileliğimde, doğumuma gunler kala, dopplere yollandım "iri bebek".. 5 kiloya yaklaşıyor hemen acil sezeryana soktular. hatta ben o zaman da direndim doktora dedim kendim doğuracağım, dedi hayır, çocuğun kolu sıkışırsa felç kalırsa bu vicdan azabıyla nasıl yaşayacaksın. ve ben girdim sezeryana... 3,600 çocugum oldu, doktor geldi baktı ve dedi, "aaa, bebek kuchukmuş".. bu da turk doktoru!!!   kızım doğdu, bıngıldağı o kadar küçüktü.. doktor her gun 4 damla D vitamini yazdı. çocugumun bıngıldağı kapandı tamamen bir kaç gun içinde ve benim kızım hala beynine oksijen yetmezliği oluyor, hep tansiyon beyin içinde ve dudak kenarları mosmor oluyor.. 2 yaşına kadar uyumadı kızım. daha sayamayacağım onlarca böyle vaka yaşadım ben burda.  oyuzden gerçekten korkuyorum.
Aşı konusunuysa bir az daha ertelem kararı aldım arkadaşlar.. 4 yaşını doldurduktan sonra yaptırıcam.  zaten fazla kalmamış.  Allaha şükür hiç bir hastalık filan olmadı, kreşe ana okuluna da göndermiyorum, bu yuzden rahatım bir az.  yani bir kaç ay daha böyle devam edicem. bakalım...  Cevaplamak için Üye ol