3,5 yaşında ama hala AŞIlarını yaptırmadım :(

Ana_Panda soruyor: 10

Daha bir gündür nurturia'ya üyeyim.. neyi nereye yazdığımın farkında değilim.  Anneler fikirlerinizi bekliyorum. Kızım 3,5 yaşında ve ben hala hiç bir aşısını yaptırmadım. bir tek hastanede o ilk günü ne yaptılarsa ben görmedim, ondan sonra yaptırmadım. Bir kaç doktorun kendi çocuklarına bile aşı yaptırmadığını biliyorum. Ben yabancıyım, memleketimde de çok önem verilmez, hatta yan etkileri vardır diye tavsiye edilmez pek. ama şimdi 1 senedir, içim içimi yiyor. Ya yalnış yapıyorsam diyorum. ya hastalanır ve ağır geçirirse. sonra kendimi suçlamak da istemiyorum. bu konuda fazlasıyla kafam karışık. ne önerirsiniz? gerçkten aşının yan etkileri varmıdır? aşı olmasa da olur mu?

Bu soruyu cevapla


95 Cevap


Ana_Panda

annevebebis, yaptırdığın için pişman olduğunu okudum.. aslında her şeyin hayırlısı demek lazım. fazla kendinizi yormayın bu konularla.. 

ben yaptırmıcam.. 4 yaşına kadar erteliyorum. bu arada, Rusyadan doktorlardan bilgi alıcam, guvendiğim profosorlerden. belki ondan sonra yaptırırım. ama şimdilik 4 yaşına kadar erteledim.


cadsiz

malesef Turkiye'de sezeryan tesvik ediliyor bu konuda haklisiniz. biz de burada normal dogum yapmak isteyen anneler yani, normal dogumu destekleyen doktorlari ozellikle arastiriyoruz ve buna gore doktor secimi yapiyoruz. bu daha bilincsiz kisiler icin tabii ki haksizlik. ancak kotu Turk doktorlarinin cok cok fazla olduguna kesinlikle katilmiyorum, bunun tam aksine inaniyorum. bingildak konusunda benim de tecrubem oldu. benim oglumun da neredeyse kapaliydi ve bunu bize doktoru soyledi. hatta dogumdaki cocuk doktoru, sonradan bizim devam ettigimiz prf. dr, sonra yine devam ettigimiz bir diger prof. dr., saglik ocagindaki dr., en son da yine goturdugumuz baska bir cocuk doktoru. hepsi de buna ragmen 7-8 damla D vitamini onerdiler ve biz de verdik, hicbir sorun yasamadik sukurler olsun..  zor olaylar yasamissiniz ve yasiyorsunuz o yuzden sizi biraz anlayabiliyorum, ancak bunun nedeninin D vitamini oldugunu dusunmuyorum ve kesinlikle Turk doktorlara baglanacagini dusunmuyorum. buradaki uzmanlara dunyanin heryerinden daha fazla guvenebilecegime eminim. siz de bu kadar onyargili olmayin lutfen..


Ulku

ana_panda, cok uzuldum :~
bizim de turk doktorlarla kotu bir tecrubemiz var.
ama sizinki gibi dogrudan bir eylem degil de, ilgilenmemek, arastirmamak uzerine.
onlarin yerine biz okuduk yurtdisinda yayinlanmis tip makalelerini ve biz dosya hazirlayip saglik bakanligina ilac onayi dilekcesi verdik ve yeni bir ilaci sektore kazandirdik..
daha once yazmistim detayli. 


annevebebis

Ana_Panda, hemen hemen aynı olayı yaşamışız doğum konusunda. o anlamda hekimlere güvenimi ben de yitirdim. Özellikle Türkiye'de doğumun doğal bir şey olduğuna dair bilinç gelişmedi henüz maalesef. Hatta bu konuda gerileme var. Çok çok nadir doğal doğumu ve ssvd yi destekleyen doktora rastlayabiliyorsunuz.

Bir de sizden Rus doktorla görüştükten sonra söylediklerini buraya da yazmanızı rica edeceğim. Merak ediyorum yorumunu. Benim de fikirlerimi etkileyebilir farklı ülkelerdeki doktorların yorumu.

Teşekkürler şimdiden.


Ulku

annevebebis, ameliyatla ilgili tespitin mantikli geldi.annevebebis

Ülkü, Bir şeyi ne kadar çok yaparsanız o kadar tecrübe ve sanat kazanırsınız. Bu şekilde düşününce evet sebebi bu olmalı dedim kendi kendime.


duduss

biz olduk bişey olmadı çocuklarımıza da yaptırdık yaptırmayada devam ediyoruz .türk doktorlarına  güveniyoruz.


Taita

evet hikayeniz gerçekten çok çok kötü. Allah şifa versin ama bir ya da birkaç örnekle tüm doktorları kötülemek doğru değil. size kötüsü çatmış olabilir ama yine söylüyorum bilgisizlikten yapmamıştır onu. ilgisizlikten yapmıştır!! ne yazık ki karşısındaki insanın hayatını hiçe sayan insanlar var. ben öğretmenim. ne öğretmenler var bir bilseniz. ya da diğer sektörler için de geçerli bunlar..

birkaç kötü örnekle karşılaştınız diye kötü düşünmeyin.Ana_Panda

mesajıma başlarken ilk cümlemde "hepsine kötü diyemem" oldu... evet tabiki ben hepsine kötü demedim. ama gerçekten durum kötü.  
daha kaç zaman önce, inanılmaz kulak ağrısı (ki herkes nasıl dehşetli bi ağrı olduğunu tahmin eder)  inanın ne doktorlara gittim. özel devlet farketmez. en son bana sen yine de devlete git, orası iyi dediler. gittim.  suratıma bakarak "aaa, kulağınız ağrıyor, iyi de siz hamilesiniz bi şey yapamam" dedi doktor!  bu ne demek sizce?  rezalet!  diyorum ya, yazsam buraya, bir suru olay kendim de yaşadım , etraafdakilerden duydum.   
Vitamin D konusuysa, hayır.. memlekette gerçekten en iyi doktorlara götürdüm, en son yahudi çok bilgili bir doktor gelmişti, o bile. herkes böyle olduğunu söyluyor, bıngıldağın erken kapanması fazla vitamin d den oldu kızımda.
Ben şimdi ne yapıyorum biliyormusunuz, düşünüyorum her anne aslında doktor olmalı burda. evinin doktoru, ailesinin doktoru..    şimdi gerçekten öyleyim, soruyorum araştırıyorum.. artık duyduğum herşeye atlamıyorum. şimdi çocuğumun iğnesini, kendi iğnemi bile yapıyorum. hastalığıma uygun gidip ilacımı alıyorum, memleketten ilaçlarımı getirtiyorum. 
Burda bir arkadaşın da çocuğunda aynı benim kızım gibi, dudak kenarı mosmor olması filan, turk doktor herşeye bakmış anlamamış en son da, dudak kenarındakı kılcal damarlardandır demişler.. halbuki çocuk 3 aylık ve patlıyor ağlıyor uyumuyor. emiyor bağırıyor.   neyse.. 
tabiki iyi doktorlar vardır, bu da karanlıkta mum ışığında iğne aramak gibi bi şey olsa gerek.Ana_Panda

Doğum konusuna gelince... artık aslında daha bilinçiliyim. 2. hamilelik düşünüyorum, doktorlar yien szeryan diyorlar mesela, iç kanama olur riskli diyorlar. ama yok artık, kararlıyım, kendim doğurucam.. hatta araştırdım "doğal doğum" diye bi şey. o doktorun yardımıyla başaracağım inşallah..Cevaplamak için Üye ol