3,5 yaşında ama hala AŞIlarını yaptırmadım :(

Ana_Panda soruyor: 10

Daha bir gündür nurturia'ya üyeyim.. neyi nereye yazdığımın farkında değilim.  Anneler fikirlerinizi bekliyorum. Kızım 3,5 yaşında ve ben hala hiç bir aşısını yaptırmadım. bir tek hastanede o ilk günü ne yaptılarsa ben görmedim, ondan sonra yaptırmadım. Bir kaç doktorun kendi çocuklarına bile aşı yaptırmadığını biliyorum. Ben yabancıyım, memleketimde de çok önem verilmez, hatta yan etkileri vardır diye tavsiye edilmez pek. ama şimdi 1 senedir, içim içimi yiyor. Ya yalnış yapıyorsam diyorum. ya hastalanır ve ağır geçirirse. sonra kendimi suçlamak da istemiyorum. bu konuda fazlasıyla kafam karışık. ne önerirsiniz? gerçkten aşının yan etkileri varmıdır? aşı olmasa da olur mu?

Bu soruyu cevapla


95 Cevap


annevebebis

calliophe, ben de imza atmak isterim yazdıklarınıza. mesela şu an yine bir çelişki yaşıyorum. şimdiye kadar zorunlu aşıları sağlık bakanlığı takvimine göre yaptırdık. bir daha anne olsam aşıları daha geç yaptırırım demişsiniz ya, mesela şimdi ben geç yaptırayım desem 1. dozlar ve sonraki dozlar arasındaki zaman uyuşmayacak. sanırım şu anda yine sağlık bakanlığı takvimine uymaya mecbur kaldım :(


Ana_Panda

calliophe, benim söylemek isteyip de söyleyemediklerimi çok güzel yazmışsınız.. aynen katılıyorum.


Ana_Panda

annelik işte böyle bi şey olsa gerek..  aşıyı yaptıran da tereddüt ediyor, içi rahat değil, yaptırmayan da.. kızlar, bizim hayatımız böyle sürüp gider, ben size söyliyim .) 


Bona

calliophe harika açıklamışsın duygularımı ve düşüncelerimi...

pandacım sana da kızına da çok geçmiş olsun , çok üzüldüm yazdıklarını okuyunca , inşallah bundan sonra iyi doktorlar çıkar karşınıza..


julyasia

bı konuyu uzun zamandır okuyorum ama bana göre yanlış bir noktaya doğru gitmeye başladı gibi geliyor
evet eskiden aşı yoktu. belki bu sayede dedelerimiz ninelerimiz sağlıklı yaşadılar. peki sağlıklı yaşayan dedelerimizin kaç tane kardeşi aşısızlıktan ölmüş belli mi ?? eskiden her ailenin bir çok çocuğu küçük yaşta hayatını aşı olmadıkları yüzünden kaybetti.

bende gereksiz yere ilaç alınmasına çok karşıyım. ama aşı başka birşey. sonuçta hayatta 1 kere aşı oluyorsunuz. leblebi gibi antibiyotik almakla bir tutulmaması lazım diye düşünüyorum.

kendimden örnek vereyim , kızım doğduğunda gereksiz yere antibiyotik vermeyeceğim dedim. hatta doktor antibiyotik verdiğinde ilacı vermeyi reddedip alternatif tıp ile iyileştirmeye çalıştım, çocuk daha beter oldu.

burcu-ayaz ın dediği gibi insanlar doktor olmak için hayat boyu okuyorlar. bir anda dediklerini kestirip atmak ne kadar doğru .tabiki anne herşeyi sorgulamalı , ama bizimde tıp bilgimiz bir yere kadar.Ana_Panda

Burcu hanım, bakkaldan ekmek alır gibi almıyorum, benim yurtdışında güvendiğim doktorlar var, ben ilaçlarımı yurtdışından getirtiyorum.   ya lütfen, benim yaşadıklarımı gördüklerimi bilmeden konuşuyorsunuz.. biliyormusunuz daha bir kaç ay önce kızım ateşten ölüyordu nerdeyse, kendinden geçiyordu, doktora gittim, bir hastalık dedi bekle dedi 14 gun sonra kırmızı noktalar olucak dedi.. benim kızımla 2 hafta nasıl geçti o gunler.. ateş her gun her gun kucağımda.  14 gun bitti, ama hala nokta olmamıştı. yine goturdum o doktora ve dedimki, ben bu çocuğun boğazına baktım kaşıkla, boğazı iyi değil, bu çocukta ciddi bir soğuk algınlığı var bi de, nefes almasından anlıyorum.. ben döndüm eve, hemen aradım annemi, ilaçlar gönderdi o gun bana uçakla.. çocuğumun iğnesini kendim yaptım. kızım 1 gun içinde iyileşmeye başlamıştı.
ve ya en son kendim, 2 ay deli gibi öksürdüm, doktora gittim, stefelakok virusu var dendi mikropta.. 2 ay nasıl öksürdüm, artık çişimi tutamaz duruma geldim, baş ağrılar... sonra ne çıktı biliyormusunuz, sadece sinuzitmişim, o da akıntıdan boğazda tahrişle faranjitten öksürüyormuşum.. hatta başka doktor guldu, dedi ciğerinde ve ya kanında stefelakok viirusu olsaydı sen şimdi komada olman gerekirdi.. bakın işte, bir doktor öbür doktora güle biliyor.. ve beni 2 ay süründüre biliyor.    nasılmış?
konuşuyorsam, bir şey biliyorum da konuşuyorum. yaşadıklarım gorduklerim duyduklarım var benim. fazla araştırmaya gerek yok, haberleri izlemeniz yeterli.. bunu bu ülkenin vatandaşları bile söyluyor.. doktorlar dikkatsiz, ilgisiz.. sanki umurlarında değil hiç bir şey.
Bu ülkede yaşıyorum ama ben de 2-3 ay sonra buranın vatandaşı olucam. size bir şey söyliyim, ben bu ülkeyi kendi vatanımdam memleketimden bile çok seviyorum!  insan güzellikleri anlattığı kadar yalnışları da anlatmalı.  bu hiç de haksızlık değil, aksine anlatmalıyız ve çareler aramalıyız. daha iyi olmak için. bir şeyler değişmeli.. sonuçta burda herşeyden önemli SAĞLIK!


Ana_Panda

benim tıp bilgim yok, ama hastalık olduğunda ben kalkıp memleketime gidiyorum arkadaşlar.. yoksa aklıma ne gelirse uygulamıyorum.   mesele dişim ağrıyor ama dişçiye gitmiyorum bu aralar. memlekete gideceğim gunu bekliyorum, az kaldı. çünkü, geçen bir arkadaşımın en arka dişi, akıl dişi deniyor, o ağrımış. doktor o dişi tedavi etmiş, göndermiş. eve gittiğimden beri, kafamı başladım duvarlara vurmaya diyor arkadaşım.  zaten şaşırdım bnunu duyduğumda, çünkü hiç bir zaman 20lik diş tedavi olmaz. o hep çıkarılması lazım. tedavi edersen öyle bir ağrı olur ki. ayni arkadaşımın kafasını duvarlara vuracak kadar bir ağrı. gidip hemen başka doktora çıkarttırmış deişini. yani diyeceğim oki, insanlar deney tahtası değiller.  her neyse... iyi doktorlar gibi kötü doktorlar da var. bunu inkar edemezsiniz.. haberleri bile izleseniz her gun bir sağlık skandalını görürsünüz tvlerde


julyasia

30 senedir doktora gidiyorum. evet yanlış teşhis koyan doktorlar da oldu ama sayısı 3-4' ü geçmez.
hep sizi mi buldu bu kadar kötü doktorlar bilemiyorum tabi ...Bona

Ana-panda nerede yaşıyorsun?  Doktorlar konusunda gerçekten çok fazla şanssızlık yaşamışsın , tamam hepimizin başına mutlaka birkaç olay gelmiştir , bende yaşadım birçok şey ama bu kadar üst üste yaşaman kötü olmuş gerçekten.. o yüzden merak ettim yaşadığın yeri ?


Ulku

calliophe, benim cok faydali bir yazi oldu yorumun, tesekkurler:

ben de suçiçeğinden pişmanım. doktorun gazına geldik, üstelik çocuk kız. aşının koruyuculuğu pek yok(ne kadar olduğu tam belli değil) ikide bir booster doz yaptırmak lazım. oysa adam gibi suçiçeği geçirse tam bağısık olacaktı. aşılı çocuklar defalarca hafif suçiçeği geçirebiliyor, ya hamileyken geçirirse diye sonradan çok pişman oldum. suçiçeği öldürücülüğü çok az bir hastalık. bizim çocukluğumuzda herkes suçiçeğini olurdu kızamığını olurdu o kadar öcü gibi  korkulmazdı hastalıktan. bu işin bu kadar ticari bir sektör oluşu ülkelerin kendi aşısını üretemiyor oluşu bunlar çok endişe verici. .dedem 96 yaşına kadar sağlıklı yaşadı tek aşısı yok.ama 2.3. jenerasyonlar hep hastalıklı. bir de gözlemlediğim hastalıkların ölüm oranları manipüle edilip korkutuluyor olmamız mesela pnomokoktan yılda şu kadar çocuk ölüyor deniyor bakıyorsunuz yüzde 90ı afrikada aç annesinin pörsümüş memesini boş boş emen çocuklar zaten ondan ölmese herhangi bir şeyden ölecek. aşı yapana kadar yaşam koşulları düzeltilse aşısız da ölmeyecek belki. aşıdan kaç çocuk ölüyor ne oluyor onu hiç öğrenemiyoruz zaten.ayrıca bir de içerik sorunu var afrika maymununun böbrek hücresinden yapıyorlar insanın hayatta karşılaşmayacağı bir maymun virüsü de beraber giriyor el kadar bebeğin vücuduna. şimdi bir şey yok diyoruz ama ya 20 yıl sonra?geçenlerde rotadan bir domuz virüsü geçti mesela birşey yapmaz diyorlar ama nerden biliyorlar daha önce hiç enjekte edilmedi ki o virüs insana. sonra içlerindeki msgler formaldehitler aluminyumlar civalar..bir daha çocuğum olursa en azından daha geç yaptırmak niyetindeyim zorunlu aşılarını ama yaşadığım en büyük çelişkilerden biri bu annelik hayatımda.Cevaplamak için Üye ol