3,5 yaşında ama hala AŞIlarını yaptırmadım :(

Ana_Panda soruyor: 10

Daha bir gündür nurturia'ya üyeyim.. neyi nereye yazdığımın farkında değilim.  Anneler fikirlerinizi bekliyorum. Kızım 3,5 yaşında ve ben hala hiç bir aşısını yaptırmadım. bir tek hastanede o ilk günü ne yaptılarsa ben görmedim, ondan sonra yaptırmadım. Bir kaç doktorun kendi çocuklarına bile aşı yaptırmadığını biliyorum. Ben yabancıyım, memleketimde de çok önem verilmez, hatta yan etkileri vardır diye tavsiye edilmez pek. ama şimdi 1 senedir, içim içimi yiyor. Ya yalnış yapıyorsam diyorum. ya hastalanır ve ağır geçirirse. sonra kendimi suçlamak da istemiyorum. bu konuda fazlasıyla kafam karışık. ne önerirsiniz? gerçkten aşının yan etkileri varmıdır? aşı olmasa da olur mu?

Bu soruyu cevapla


95 Cevap


Ana_Panda

asyasli, 3-4-ü geçmezmi? tamam galiba ben uyduruyorum ve de televizyonlar gazeteler hep yalan haber yayınlıyorlar (!)
Burcu hanım, ben konuların buraya geldiğine inanamıyorum zaten, aşıdan bahsetmiştim. her anne gibi benim de tedirginliğim vardı, bunu annelerle paylaşmak istedim. hepsi bu.
Bona-dea, bazı olay Bitlis Tatvanda başıma geldi.. eşim asker öğretmendi, 1 sene orada yaşadım. ha orası doğu, orası bitlis demekle de olmaz, sonuçta insan her yerde insan.. doktor her yerde de iyi doktor olmalı. sağlık herkes için önemli.
ama sonrakı olaylar, doğumum filan hep İstanbulda oldu. beni en çok etkileyen de doğumum oldu zaten. yalan yalnış bilgiler.. resmen insan duygularını istismar ve yalan, kandırmak..


julyasia

niye agresifleştiniz anlamadım ??
sizin başınıza gelen kötü şeyleri evet çoğu doktor kötü diye onaylayalım mı ?? ısrarla kendi doğrularınızı bize empoze etmeye çalışıyorsunuz. size aksini söyleyince de sinirleniyorsunuz .
tamam siz doğrularınızı uygulayın ama bizim doğrularımıza da karşı çıkmayın.


Bona

konu dağılmasın diye doktorlar konusunda pek yorum yapmak istemiyorum ama bu işin türk'ü yabancısı yok bence..ben yurtdışında da doktorlarla ilgili pek çok şey yaşadım kendi ülkemde de , açıkcası benim duruşum tük doktorlarına güvenmiyorumdan ziyade doktorlara güvenmiyorum.. bu yüzden de sürekli temkinli davranırım , imkanım elverdiği ölçüde 2-3 doktora giderim farklı görüşler alırım , kendim internetten çevreden araştırp öğrenmeye çalışırım… tabiki bu benim şahsi görüşüm ve kendimle alakalı bir konu , kimseye de siz de böyle yapın diyemem..

Batu için ise mevcut doktorumuz gittiğimiz 3. doktor , arkadaşlarımın tavsiyesiyle buldum ve çok ama çok memnunum.. onun da her söylediğine inanmıyorum ve mutlaka başka yerlerden araştırıyorum ama çok şükür bugüne kadar yanıldığını görmedim hiçbir konuda.

 

sana nacizane tavsiyem , özellikle çocuk doktoru konusunda , güvenebileceğin , inanabileceğin bir doktor bul , böyle bir sitede pek çok anneden tavsiye alabilirsin , bununla ilgili farklı bir başlık açarsan bence doğru doktoru bulabilirsin..eğer türkiyede yaşayacaksan kızın her hasta olduğunda rusya'ya götüremeyeceğine göre en azından tanıdığın güvendiğin bir doktorun olur pandacım..


Ana_Panda

Ben agresifleşmedim :) kolay kolay da sinirlenmem, üstelik internetde herhangi bir sohbet yuzunden hiç sinirlenmem.  aksine, dedim ki, (konuyu uzatmamak için) siz doğru söyluyorsunuz, ben uyduruyorum ve Turk televizyon ve gazeteleri hep yalan yanlış haber yayınlıyorlar. bu kadar basit.   size ben hiç bir şey empoze etmedim, ben kendi yaşadıklarımı paylaştım. gördüklerim duyduklarım da bana yeter ve artar bile.  yoksa emin olun, zaten ben hastalandığımda ve ya bir şey olduğunda uçağa atlayıp yurtdışına doktora gidebiliyorum. problem yok yani.  o yuzden hiç sıkıntım yok. benim konum sadece aşıydı.hoşçakalın


cadsiz

yani 3-4 u gecmez denmesine neden bu kadar tepki verdini anlamadim ama, tedaviler arasinda ufak farkliliklar olsa da genel olarak benim basima ya da herhangi bir yakinimin basina hic boyle talihsizlikler gelmedi. tekrar yaziyorum, size gercekten cok gecmis olsun.. normal dogum konusu gercekten hepimizin kabul ettigi bir gercek amncak bunun disinda kotu seyler yasamissiniz ve on yargili olmussunuz.. kendimi sizin yerinize koydugumda ben de memleketimin doktorlarina daha cok guvenirdim diye dusunuyorum.. yani ben simdi ingilterede yasasam, oglumu yine de burada da takip ettirirdim ve buradaki ekole daha yakin yasamaya calisirdim eminim.. bu nedenle guvensizliginizi de anliyorum.. yine de mum isiginda igne aramak ya da "asyasli, 3-4-ü geçmezmi? tamam galiba ben uyduruyorum ve de televizyonlar gazeteler hep yalan haber yayınlıyorlar (!)
" ifadelerine kesinlikle katilamayacagimi belirtmem gerek.. burada daha cok istisna olan sizin yasadiginiz talihsizlikler..
bir de bakis acisi onemli, siz bingildak konusunda oradaki doktorlarin teshislerini yazdiginizda ben de onlardan suphe ettim ve yanildiklarini dusundum mesela, ilk aklimdan gecen bunlardi..
tekrar gecmis olsun.. ben daha cok tibbin nimetlerinden faydalanma taraftariyim, tabii ki herseye baliklama atlamadan, doktorlar arasindaki fikir ayriliklarini da goz onunde bulundurarak..Ana_Panda

bona-dea çok teşekkrüederim bana yol gösterdiğin için.    ve çok doğru söyledin, asla butun turk doktorları kotudur demedim, ayrıca benim arkadaşım var, Fransada yaşıyor, o bile parmağındakı iltihap yuzunden doktora gittiğinde, "öbür kuçuk parmağın, iltihaplanan parmağının bir kaç gün içinde iyileşeğini söyluyor bana" diyip eve yollamıştı kızı.. :) komik değilmi.. mecbur sonra başka doktor aramaya başladı oyle tedavi oldu.. demek istediğim dunyada doktorlar iyi de, bir tek TRde kötü değil yani.. ama TRde yaşıyorsam ve bu ulkenin vatandaşı olucaksam, burda herşeyin iyi güzel olması için çalışmalıyız, en azından nerde yalnış nerde hatalı.. söylemek lazım. yoksa "herşey süper" demekle vatandaş olunmuyor. 


Ana_Panda

bir de şu var, belki de burda yaşadığınız için sanki alışmışsınız.. "doktordur, bizim de başımıza geldi 3-4 yalnış teşhis" demek ne demekdir? aslında yalnış teşhis ne demekdir biliyormusunuz.. yeri gelir, can bile alabilir bu yalnış teşhisler. yani bunu 1-i 2-si 5-i olmaz.  eşim öğretemn asker olduğu için doğuda da bulundum. mesela Bitlis Tatvanda Vanda, hiç devlet hastanelerine gittiniz mi?  insanlara değer bile vermiyorlardı..  bir sürü insan kalabalık, saatlerce doktor yoktu biliyormusunuz peki?  yani gerçekten bir az da gözümüzü açıp bakmamız lazım.. sadece büyük şehirler değil, başka yerlerde neler oluyor bir bakmak lazım.   hiç unutmam orda görüntüleri.. hasta çocuklar anne kucağında, hastanede yerde oturuyorlar.. zaten birinde mikrop varsa, öyle kalabalık her çocuğa bulaşır.. ama benim memleketimde, 6 yaşına kadar çocuk hastaneye götürülmez. devlet her çocuk için bir doktor verir.. ve çocuk hastalandımı bedava doktor eve gelir, çocuğu muayene eder.. tedavisi öyle sürer. yok eğer, ciddi bir şeyse çocuk hastaneleri ayrıdır.. 0-12 yaş için ayrı hastaneler vardır.. yani belki de ben bunları gördüğüm için, burdakı insanlara da değer verilsin, güzel sağlık hizmeti olsun istiyorum. kötü bir şey mi istiyorum anlamadım


cadsiz

saglik sistemi icin hepimiz hemfikiriz sanirim. bu konuda size zaten kimse itiraz etmedi.. boyle sorunlari cok ulkemizin maalesef.. saglik sistemi, egitim sistemi vs.. cocugunuz buyudukce ve burada yasadikca daha cok sorunlarda olabilir.. benim ozellikle altini cizmek istedigim, doktorlardi, egitimleri ve tecrubeleriyle gercekten bir numara olmaya aday bir ulke oldugumuzu dusunuyorum doktorlarimiz konusunda..julyasia

Ana_panda konuyu neden bu duruma getirdin bilmiyorum. Yazdıklarıma bakıyorum acaba ben mi yanlış anlattım diyorum. burada herşeyi yazamıyoruz belki yanlış anlaşılıyor. ben sağlık sistemimiz mükemmel demiyorum. her doktor yanılabilir bunun Türk'ü yabancısı yok. evet yanlış teşhis can alabilir haklısın. ama her doktor cahil değildir bunu anlatmaya çalışıyorum. ben İstanbul'dayım çocuğumu devlet hastanesine götürdüm dediğin gibi bir sürü hasta çocuk alt alta üst üste. ama oradaki doktorun sayesinde kızım iyi oldu. evet sağlık hizmetimiz gelişmiş ülkeler refahında değil ama doktorlarımızın çoğuna da kötü dersek haksızlık etmiş oluruz.


Taita

Ana Panda siz de lütfen yazdıklarınıza dikkat edin. kendi ülke doktorlarınızı daha iyi buluyorsanız  orada muayene olursunuz olur biter. 27 yaşıma girmek üzreyim. şimdiye kadar ne bana ne de kızıma yanlış teşhis konuldu.bu arada küçükken çok büyük bir ameliyat olmak üzere 2 kez ameliyat oldum. ilgisiz doktorla çok karşılaştım o ayrı.. ama karanlıkta mum ışığında iğne aramaya benzer demeniz çok yakışıksız. bilmiyorum belki sizin ülkenizde öyledir ama burda kesinlikle değil. bence konuyu kapatalım burda. ben de tekrar yorum yapmak istemiyorum. sorunuz iyice sapmış çünkü.Cevaplamak için Üye ol