3,5 yaşında ama hala AŞIlarını yaptırmadım :(

Ana_Panda soruyor: 10

Daha bir gündür nurturia'ya üyeyim.. neyi nereye yazdığımın farkında değilim.  Anneler fikirlerinizi bekliyorum. Kızım 3,5 yaşında ve ben hala hiç bir aşısını yaptırmadım. bir tek hastanede o ilk günü ne yaptılarsa ben görmedim, ondan sonra yaptırmadım. Bir kaç doktorun kendi çocuklarına bile aşı yaptırmadığını biliyorum. Ben yabancıyım, memleketimde de çok önem verilmez, hatta yan etkileri vardır diye tavsiye edilmez pek. ama şimdi 1 senedir, içim içimi yiyor. Ya yalnış yapıyorsam diyorum. ya hastalanır ve ağır geçirirse. sonra kendimi suçlamak da istemiyorum. bu konuda fazlasıyla kafam karışık. ne önerirsiniz? gerçkten aşının yan etkileri varmıdır? aşı olmasa da olur mu?

Bu soruyu cevapla


95 Cevap


Ana_Panda

teşekkür ederim.. hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum gerçekten.  galiba gerçekten yalnış anlaşıldım. belki buranın vatandaşı bile benim kadar bu ulkeyi sevemez.  neyse.. ayrılıyorum bu platformdan, bu siteden.  bir şey söyluyorum sohbet ediyoruz, ama nedense bazıları anlamak istediği gibi anlıyorlar.. yapacak bir şey yok. her şey güzel sağlık hizmeti güzel.. böyle de kalsın istediğiniz gibi. hoşçakalın.


annevebebis

ya ana panda yapma gözünü seveyim, şimdi okudum yazılanları, arkadaşlarıma ekledim seni, sana ara sıra danışacaklarım olabilir, fikir alışverişi yapmak isterim, aktif olmasan da arada haberleşmek için kal lütfen.

maalesef oluyor bu tarz yazışmalar. ben seni anlıyorum. anlayan da çok var eminim.
ve yazdıklarına hak veriyorum.

zaten kimse her doktor kötüdür diyecek kadar saçmalama hakkını kullanmaz.
velev ki kullandı diyelim, bu da bir haktır.

Türk ve kötü kelimeleri aynı cümle içinde geçince tepesi atıyor bazı arkadaşların sanırım.
Asıl mevzu da kaçıyor bu arada.

Gitmezsen ve yazmasan da arkadaşlık teklifimi kabul edersen sevinirim. sağlık konularındaki bakış açından öğrenmek istediklerim var. heeey sesim geliyor mu?



julyasia

hayatta en sevemediğim şey aşırı milliyetçilik yapmaktır. Bu şekilde anılmak da istemem. Bu konuya aydınlık getireyim de sonra ne derseniz diyin....


annevebebis

zaten amaç paylaşım değil mi? siz paylaştınız, kim ne almak istiyorsa onu alıyor. kimi aşı konusuna takılıyor, kimi Türk mevzusuna, kimi de doktorlara güven duyulmaması ekseninde yazarak konuya devam etmiş. sonuçta saygısız bir yazınız yok, küfür hakaret içeren bir yazınız yok, boşverin niye gidiyorsunuz?

ben şahsen benzer düşünceleri paylaştığım biriyle saygı çerçevesinde bu platformda yazışmak, paylaşımda bulunmak istiyorum. kim karışabilir? kim itiraz edebilir?

diğer arkadaşlarım lütfen siz de takılmayın bu kadar Türk hekim, yabancı hekim ya da tüm doktorların güvenilir olup olmadığı konusuna. Demek ki bir güvensizlik oluşmuş ki bu kadar yazılıyor. bende de var aynı güvensizlik. ne yapalım şimdi? saf kan Türküm ama Türk doktorlarının çoğuna güvenim yok, sstemin tamamına güvenim yok ama insanları seviyorum, kimseyi kırmak üzmek istemiyorum. ne yapalım yani söylemeyeyim mi güvenmediğimi? bu platformda bulunan doktorlar varsa bu onlara siz kötüsünüz demek değil ki. onların da asla böyle anlamamaları gerekir.

yabancı doktorlar hakkında fikir beyan edemem çünkü hiç iletişimim olmadı, olsaydı da güvensizlik telkin etselerdi bana onu da söylerdim.

ne yapalım yani? konuşmayalım mı, güvensizliğimiz var dediğimizde sorun mu yaşayalım sürekli?

saygı duymak başka güven sorunu yaşadığını ifade etmek başka şey. zaten dokorların da elinde fazla seçenek yok, sisteme uyuyorlar, sorun sistemden kaynaklanıyor.

sevgiler sunuyorum herkese, kızmayın, kırılmayın lütfen.
kimse de ayrılmasa keşke.

konuşuyoruz şunun şurasında.


annevebebis

talep var arkadaşlar talep var, benim tarafımdan bu konuları farklı bir bakış açısından öğrenmek için talep var. talep olan yerde arzedilmesi gereken şeyler olur. anapanda gel kardeşim sen.



annevebebis

ne zaman doktora gitsem koridorda ellerinde koca bavul doktorun müsait olmasını bekleyen, hatta bazen sıranızı kapan reprezantlar da bu güvensizliğin önemli bir kilometre taşıdır, belirteyim istedim.


annevebebis

aman reprezant varsa alınmasın, kendilerine karşı bir olumsuz düşüncem yok, her insanı seviyorum, hem de çok seviyorum. sözüm orada gerçekleşen işe yönelik.


nilaylilayla

ana panda ben türküm.,ve hayatımın nerdeyse yarısı hastanelerde geçti..evet devlet hastaneleri berbat,hele de poliklinikler..evet kötü doktor vardır..
sayısız defa denk geldim:

başı ağrıyan ve sürekli kusan babamı ki beyin kanaması olduğunu biz bile anlamıştık..eve gönderdiler...türkiyede önde gelen bir tıp fak.)

yine beyin kanaması geçiren 2.kattan düşen anneanneme ,röntgeni yanlış çekip kırık yok diye günlerce acılar içinde bağırttılar..meğer bilmem kaç yerde kırık varmış..devlet hast)

kuzenimin kist diye yumurtalıklarını topladılar..(türkiyede 3 büyük tıp fak..biri)

diğer kuzenimin sezeryanda 3 kaburgasını kırdılar...doktor akrabalarımız ,buyuk ıhtımal sedyeden düşürdüklerini düşünüyor...türkiyenin en pahalı özel hast..)

ve diğer genç yaşta kaybettiğimiz kuzenimizin, iltihaplı bademciklerini patlatıp bi virüsün beyne ulaşması sonucu ölmesine neden oldular..

off içim şişti daha sayısız örnek yazarım..
evet panda iyi doktorlar 3-4 belkide..kimse alınmasın..umarım bu doktorların sayısı artar artık..
aşı konusunda birşey öneremiyorum..ben yaptırıyorum..



nilaylilayla

ha unutmadan kan değerleridengesiz olan anneme lösemi,boğazında beze çıkan kardeşime de lenfoma teşhisi koyan 2 ayrı proff amcayıda yazayım.(akd üni.tıp fak)


babu

ana_panda,

siz çok istinai bir ülkeden gelmişsiniz. bunu türkiye'deki sistemin sorunlarını normalmiş gibi göstermek için yazmadım ama sizin söylediğiniz koşullar da gerçekten istisnai derecede iyi. 
türkiye'nin birgün öyle olma ihitmali bile yok. hedef o şekilde bir sağlık h,zmeti değil zaten burada. türkiye'de sistem gerçekten sorunlu. sorunların neler olduğunu tekrar yazmaya gerek yok. ben şunu söylemek istiyorum, mesajların sizi rahatsız eden kısımlarını boşverip şu mesaja yönelmenizi öneririm (ilk yazan olmayacağım, daha ziyade haddim olmadan özetlemek gibi bir işe giriştim)

türkiye'de yaşıyorsanız sağlık konusunda 2 seçeneğiniz var

- sizin yaptığınız gibi kendi ülkeniz kanalıyla destek almaya devam etmek
- türkiye'deki iyi doktorları bulup daha az zahmetli bir yolla devam etmek. 2. yol maddi durumunuz elverip özellerden yararlanıyorsanız biraz daha kolay, aksi durumda daha zordur ama mümkündür.


2. yolun da mümkün olduğu birbirinden farklı tavır ve cümlelerle size anlatılmaya çalışıldı diye düşünüyorum.

bunun yanında yurtdışında yaşayan biri olarak şunu da biliyorum ki, insan kendi doktoruna biraz daha fazla güveniyor. ben türkiye'de ihtiyacım olan alanlarda çok iyi doktorlar buldum, onlara çok güvendim. yaşadığım ülkelerde de o ülkenin en önerilen doktorlarını bulmaya çalıştım ama tüm söylediklerini türk doktorlarla mutlaka teyid ettim. türkiye'ye her gittiğimde de birkaç günüm kendi doktorlarımızı ziyaret edip, bir de siz görün bizi demekle geçer.

sistemi nasıl olursa olsun sizin rahatınız için yaşadığınız ülkede mutlaka kontakta olduğunuz birkaç iyi doktor olması acil durumlar vs. için çok önemli bence. şimdiye kadar yaşadığınız sıkıntıların tekrar etme ihtimali de azalmış olur. 

 







Cevaplamak için Üye ol