3,5 yaşında ama hala AŞIlarını yaptırmadım :(

Ana_Panda soruyor: 10

Daha bir gündür nurturia'ya üyeyim.. neyi nereye yazdığımın farkında değilim.  Anneler fikirlerinizi bekliyorum. Kızım 3,5 yaşında ve ben hala hiç bir aşısını yaptırmadım. bir tek hastanede o ilk günü ne yaptılarsa ben görmedim, ondan sonra yaptırmadım. Bir kaç doktorun kendi çocuklarına bile aşı yaptırmadığını biliyorum. Ben yabancıyım, memleketimde de çok önem verilmez, hatta yan etkileri vardır diye tavsiye edilmez pek. ama şimdi 1 senedir, içim içimi yiyor. Ya yalnış yapıyorsam diyorum. ya hastalanır ve ağır geçirirse. sonra kendimi suçlamak da istemiyorum. bu konuda fazlasıyla kafam karışık. ne önerirsiniz? gerçkten aşının yan etkileri varmıdır? aşı olmasa da olur mu?

Bu soruyu cevapla


95 Cevap


Bona

ikiçocukannesi ben okudum hepsini ve pes dedim..yine pessss diyorum , tamam konu amacından çok saptı falan filan da iyi dayanmışsınız o dpktorlara , ben napardım bilemem :(

gerçi şimdi farz oldu bende komik bi olay anlatıyım bari :))
batu 1 yaşındaydı sanırım mahalleye yeni sağlık ocağı açıldı , aşı vakti de gelmişti.. eşimle koyduk batuşu bebek arabasına yürüyerek gittik , tabi kış hava soğuk ama bizim keyifler süper..
gittik sağlık ocağına aşı yaptırıcaz dedik , önce bir bebeği muayene edelim dediler , gerek yok dedim zaten aylık kontrollerini doktoru yapıyor dedim yok bizde bakalım falan.. iyi dedim bakın o zaman..

soyduk batuyu , doktor geldi , bakınız bu da bir doktor , 6 sene okumuş tıp fakültesi mezunu falan.. aaa bu çocuğun tek yumurtalığı yok dedi , ben şok , nasıl olur doktor hanım bu çocuk 6 aylıkken sünnet oldu dedim , her ay kontrole gidiyor , böyle birşey olsa herhalde biri fark ederdi , yok valla yok diyor..

hemşireler geldi hepimiz batunun üstüne eğildik yavruşun pipisini inceliyoruz.. eşim de aramızda tek erkek , ya doktor hanım saçmalamayın var bu çocuğun yumurtalığı diyo falan neyse kadın bizle 2 saat inatlaştı , öyle ısrar ediyor ki artık benim gözlerim doldu , bir de yok kısır olur , ileride çok ciddi sorunlar yaşarsınız ben sizi çapaya gönderiyim dedi.. neyse çıktık ordan bir telaş , eşim rahat ben panik..

napıcaz falan deren eşim ikna etti beni ben işe gittim , o batuyu alıp eve döndü , ama içim içimi yiyor , aradım kendi doktorumuzu , anlatttım , nasıl olur dedi , panik oldu , ben böyle bişeyi atlayamam dedi , hemen dosyaya baktı falan.. için rahat olsun yoktur böyle birşey dedi..

tabi ben kudurdum , dayanamadım eve döndüm , aldım batuyu gittim doktora ,


ikicocukannesi

hey allahım:)
nasıl simdi batunun pipisi?
var mı bir sıkıntı?
yumurtalık yerinde mi vesselam?

billahi, saka gibi.

selamlar.


annevebebis

iça söylediklerinde çok haklısın, kar zarar hesabı özellikle çok önemli. ama bazen kar zarar hesabını yapabilmek için edinmem gereken bilgi birikiminden ya da araştırmaya ayırdığım zamandan bahsetmem gerekiyor burada. ben bu zamanları kendi işimi daha iyi yapabilmekten ödün vererek yapıyorum. çünkü vaktimi alıyor. istiyorum ki bu kar zarar hesabını bizleri düşünen işin ehli birileri mesleği gereği ve insanlık namına yapsın. (uygulamak uygulamamak ebeveynlerin sorumluluğunda kalacaktır tabi.) ben işimi bunları araştırabilmek adına eksik yaparsam ne olur, birileri de benim işim hakkında der ki nerede bu işin ehli, niye doğru düzgün araştırmamış vs... ve bu böyle devam eder gider. en basitinden doğum ürecinde değiştirdiğim hiçbir doktor bana neredeyse 1 yıl boyunca enine boyuna araştırdığım doğal doğumun hiçbir faydasından ve sezaryenin hiçbir sakıncasından bahsetmedi. ha bahsetmek zorunda mıydı? bence evet. 3-5 cümle de olsa bunlar bilimsel olarak konuşulmalıydı. ama benim şu anda bildiklerimi o gittiğim doktorların bilmediğini biliyorum. bilmiyorlar evet bilmiyorlar. çünkü araştırmamışlar. işte böyle :)


Bona

sonu çıkmamış yazımın , hatta bir kere daha yazım o da gitmedi :(

biz batuşu apar topar doktoruna götürdük , doktor açtı bezini , ikisi de yerli yerinde duruyor :)
eşimle doktor gülmeye başladı , doktor bana dönüp bona dea soğuklarda olur böyle şeyler , o sırada uyuyordur o yumurtalık dedi :))

eşim koptu gülmekten , bense kıpkırmızı bir suratla çıktık doktorun yanından :))


ikicocukannesi

annevebebis,

tıpta etik'e gelmissin iyi de etmissin. bahseder mi canım benim? nasıl alacak avantasını? yok zannediliyor ki soyle ozverililer boyle etikler. palavra. tum genellemelerde oldugu gibi bu da palavra. yok oyle bir sey.

yuzde yuz katılıyorum sana. ben bilmek zorunda degilim mesela hangi antibiyotigin karacigerden hangisinin bobreklerden atıldıgını. ama bunu arastırmak zorunda hissediyorum kendimi. ya da benim işim mi tit/akciger grafisi/crp/hemogram kontrolu yapmak. ben ne anlarım allah askına? ama sormak zorunda hissediyorum artık kendimi. zira isini iyi yapmıyor drlar.

allahım da allahım hic msg/ası konusundaki bilgi denizine girmeye cesaret edemiyorum bak. zira bogulacagım orada iyi biliyorum. calliopheyi okuyunca bir fena oluyorum eyvah diyorum, nasıl anlatsam:( 

burası bu yuzden iyi ki var,
bilmediklerimizi ogrenebilmek diger annelerden gorus alabilmek icin.
bana iyi geliyor vessellam.

selamlar.asna

Soru: Türkiye'de hangi aylarda hangi asilar yapiliyor?

Ben bu asi mevzusunu cok arastirmadim, Danimarka'da yasiyoruz, simdi cocuklarin asi kartlarina baktim, bizde söyle:

3 aylik : Di-Te-Ki-Pol-Hib, Pn
5 aylik:  Di-Te-Ki-Pol-Hib, Pn
12 aylik: Di-Te-Ki-Pol-Hib, Pn

15 aylik: MFR 1

en büyügüm 33 aylik oldugundan gerisi yok ama söyle devam ediyor:

4 yas: MFR 2
5 yas: Di-Te-Ki-Pol

sanirim bunlar danca kisaltmalar, aciklamalarina bakacagim ama önce bi cocuklara bakmam lazim :)

Güncelleme:

Di   (diphteria)     difteri
Te  (tetanus)       tetanos
Ki   (pertussis)     bogmaca
Pol (polio)            cocuk felci
Hib (Haemophilus influenza type b)     B tipi grip

Pn  pnömokok

M    (measles)      kizamik
F     (mumps)        kabakulak
R     (rubella)        kizamikcik

Bu kadar :)


Meryem_

Calliophe, hani dedeni ornek vermissin hayatinda hic asi olmadi ve 96 yasina kadar yasadi diye. Ben de kendi dedemi ornek vereyim: Son tetanoz asisini olmeden 5 yil once bir operasyon oncesi yapmislardi. Yaslilarda (ve cocuklarda) tetanoz olumcul olabiliyor malum. Asinin etkinligi 5 yil suruyordu. ISte tam 5 yil sonra, bahcesinde toprakla ugrasirken muhtemelen, tetanoz kapti ve bir hafta icinde oldu sapasaglam adam. Asisini yenilemis olsaydi hala aramizda olabilirdi. 
Benim, senin cevremizdekilerden edindigimiz anektodlar baska bilimsel veriler baska degerde. Bilimsel verilere sirtimizi dayamali. Asi hayat kurtarir. 


Bona

ay calliophe okuyunca daraldım ben şimdi , yine pişman oldum yaptırdığım her aşı için iyi mi :((Ulku

calliophe, tesekkurler paylasimlarin icin, takipteyim, ellerine saglik.


Meryem_

"bilim dediğiniz homojen tek kutuplu bir alan mı sanıyorsunuz?" demissiniz. degil elbet. bir bilim insani olarak her olasiligi sorgulamak gerektigine inanirim. bu yuzden inanmazsiniz mikrobiyoloji, parazitoloji,  immunoloji dersleri de almis biri olarak televizyon ve gazetelere, boyle forum vb. sayfalarda yazilanlara kulak tikamaya ve mumkun oldugunca kaliteli bilimsel verilerden faydalanmaya calisirim. Cevaplamak için Üye ol