3,5 yaşında ama hala AŞIlarını yaptırmadım :(

Ana_Panda soruyor: 10

Daha bir gündür nurturia'ya üyeyim.. neyi nereye yazdığımın farkında değilim.  Anneler fikirlerinizi bekliyorum. Kızım 3,5 yaşında ve ben hala hiç bir aşısını yaptırmadım. bir tek hastanede o ilk günü ne yaptılarsa ben görmedim, ondan sonra yaptırmadım. Bir kaç doktorun kendi çocuklarına bile aşı yaptırmadığını biliyorum. Ben yabancıyım, memleketimde de çok önem verilmez, hatta yan etkileri vardır diye tavsiye edilmez pek. ama şimdi 1 senedir, içim içimi yiyor. Ya yalnış yapıyorsam diyorum. ya hastalanır ve ağır geçirirse. sonra kendimi suçlamak da istemiyorum. bu konuda fazlasıyla kafam karışık. ne önerirsiniz? gerçkten aşının yan etkileri varmıdır? aşı olmasa da olur mu?

Bu soruyu cevapla


95 Cevap


asna

Dk'da hangi asilari oldugumza dair olan son yorumumu güncelledim.


Ana_Panda

Buraya ilk defa yazmıştım, daha ilk günümdü… ve böyle gereksiz sohbetler, daha benim ne dediğimi anlamadan yazılan 1-2 yorum beni üzdü.  Anlayamadım… kötüye kötü denir iyi iyi denir benim görüşümde. Eger bir şey kötüdürse, kötü demek lazım! Pisliğin üzerini kapatmakla vatandaş olunmuyor, bence öyle vatandaş gerek bile dğildir hiçbir ülkeye. Komplekslerden kurtulmak lazım.

Neden gerçeği söyleyince tepki aldım, anlamadım. Bir kere, benim maksadım, niyetim burada türk doktorlarından bahs etmek değildi, eğer bahsetmek isteseydim gruplarda yazardım ve ya bir grup açardım vs.. ben aşı konusunu konuşmak, annelerle fikir alışverişi yapmak istedim. Ama konuyu nedense buralara getirdi bazıları. Hele biri ; “kendi ülke doktorlarınızı daha iyi buluyorsanız  orada muayene olursunuz olur biter. “   zaten ben de böyle yapıyorum genelde.  Ben aşıdan bahs ederken, konuya böyle birden bir yerlerden zıplayıp yorum bırakan hanım, gerçekten beni üzdü ve eminim baştakı yorumlarımı bile okumamıştır, sırf konuşmuş olmak için konuşuyor. 

 

beni anlayanlar, aslında ne demek istediğimi anlayanlar var bu platformda- bu da beni mutlu etti. Ben asla karalamak, kötülemek, yani kötü niyetle yazmıyorum , ben bir anneyim, sizler gibi çocuğum için hatta butun dunya çocukları için ne iyidir, ne kötüdür, bilgi alışverişi yapmak istiyorum, öğrenmek, araştırmak. Destek olalım birbirimize, o kadar çok bilmediğimiz şey varki.   Annevebebis,henna –( çok üzüldüm, hadi bakalım kim inkar edebilir, hadi çıkın biriniz Henna yalan yazıyor deyin) Banuözçelik,senayc,bona-dea,calliophe, ulku arkadaşlar hepinizin mesajını sonuna kadar okudum..

 

Burcu ayaz-a yönelik yazmamıştım ben o son yorumumu, bunu da belirtmek istedim.

 

Gördüğümüzü yazıyoruz yaşadığımızı yazıyoruz.   İkicocuk annesi uzun yazmışsın çok guzel yazmışsınız.. iyiki de yazmışsınız. Neden konuşmayalım ki? Susturulmak bu hangi mantık?nasıl bir mantık?

 

İkicocukannesi, araştırmaktan bahsetmiş.okumaktan, bilgi almaktan.. ben burada “her anne ailesinin doktoru olmalı” dediğimde, tepki aldım.. ne yani? eVet gerekirse alıcaz öyle bilgi, iyi doktorlar bulucazi aaraştırıcaz. Bakıyorum da, zaten doktora bi gidiyorsun, haydi kan ve idrar tahlil, üstüne de antibyotik.. vesselam. Gerçekten, ateşli bir çocuk götürün doktora, hep aynı tedavi, eczaneden antibyotik ve calpol/dolven. Budur! Muayene ve tedavi şekli budur.


Ana_Panda

Buraya yazan arkadaşlar oldu, özelden mesaj yazan arkadaşlar da.. çok sağolun. burda kalıcam..  olabilir, her tip insan var burda, sadece umursamamam gerekir. biliyorum ki, burdaki annelerden öğreneceğim çok şey var. 
Rusya demişsiniz, ben Azerbaycandan geldim. azeriyim yani. sadece doktorlarımın çoğu ruslar, azeriler ve yahudilerdir. bunun da nedeni azerbaycan eski sovyet birliği ülkesi, o yüzden tıp da aynı Rusya gibi, onun yolundan gidiyor. onlar nasıl bir yol çizmişlerse öyle devam ediyoruz. 


Ana_Panda

arkadaşlar, aşı konusuna gelince, ordakı doktorlardan öğrendiklerimi buraya yazıcam.  eşimin burda doktor bir arkadaşı vari o bile kendi çocuklarına aşı yaptırmıyor. önermiyor da. aşı hiç bir şey yapmıyor diyor, o mikrobu görürse zaten çocugun direncine göre geçirir diyor.
ve bugün, kızım çok hastaydı, doktora götürdüm, ordakı çocuk doktoruna da sordum. aşı konusunda ne düşünürsünüz diye sordum. benim aşı yaptırmadığımı öğrenince, "ola bilir dedi. aşı yaptırmasanız bile hiç bir şey olmaz dedi. su içiyorsun ve bu su şifa verir diye içersen verir. yani kısacası aşı,bir şey yapmıyor, tamamen psikolojik bir olaydır dedi.yaptırmamışsınız, rahat olun. hiç bir zaman da yaptırmaya bilirsiniz" dedi..   Nisa hastanesi, çocuk doktoru Fikret bey.


Ana_Panda

Bugün hastaneye gittim dedim. kızımda hafif öksürük, ve ateş vardı. her neyse... doktora götürdüm, Nisa hastanesine. doktor baktı, boğazda iltihap var dedi. zaten biliyordum, pazar gunu bir eve misafir gitmiştik, ordakı çocuktan bulaştığını hemen anladım. mikrop işte.. neyse, şimdi iyi.. ilacını içiriyorum.
konu ne, asıl şeye geleyim.  bugun başıma gelen olay. Kızım 39,2 derece ateşle hastaneye gittik. doktor bey muayeneden sonra, ust kata ateş düşürücü ve  soğuk uygulama için gönderdi. Çocuk bölümüydü.. hemşire hanım, ateş duşurucu şurup verdi ve çocuğnuzun ustunu çıkarın dedi. çıkardım. soğuk uygulama için koridorun sonuna götürün. aldım kucağıma gittim..(özel bir oda sandımi hani su vardır, küçük küvet gibi ve ya ne biliyim kızımı oturtum serinleticem diye, normalde böyle olması lazım zaten) sizce nerede yapılıyor soğuk uygulama?  bir tuvalette!!! WC-de!!!  inanın kendimi kaybettim.. çocuk elimde, ateşten yanıyor, çırıpçıplak. koridorda insanlar oturuyor ve "soğuk uygulama" dedikleri her gun yuzlerce insanın girdiği, minik tek kişilik tuvaleti çocukla sığmıyorum bile.kucağımda tutyordum, su alıp sürdüm. baktım olmuyor,  koridorda koltuğa oturtup, avucumda suyla, gelip kızımın üzerine döktüm sürdüm!   görüyorsunuz değil mi? bu da Yeni Bosnadakı sözde iyi bir özel hastane!   bu da mı uydurmadır?  hemen şikayet ettim zaten. dilekçe yazdım baş hekime. netten de sağlık bakanlığına yazıcaz.   bu nedir? inanın şaşırmış durumdayım!Meryem_

Ana-Panda: Doktorlarla ilgili kotu tecrubelerinizden dolayi cok uzgunum. Bur tur seyler sadece Turkiye'de degil baska ulkelerde de olabiliyor. ABD'de yasiyorum ve doktorumun gozden kacirdigi bir durum nedeniyle dogum sirasinda cocugumu kaybetme riskiyle karsi karsiya gelmistim. Diger yandan cocugumu kurtaran doktorlar yine ayni hastahanedendi. Bu yuzden doktorlara karsi olan tavrinizi anlamakta zorlanmiyorum.
Fakat asi konusunda daha dikkatli olmanizi tavsiye ederim. Bakin Dr. Fethi size placebo denen kavrami orneklendirmis su icmekle. Fakat placebo eriskinlerde daha etkindir diyebiliriz. Bir bebek "bu igne beni iyilestirecek, bu hastaligi ilac almadan da yenebilirim" gibi dusunce gucuyle/inancla kendini iyi hissettiremez/iyilestiremez.  Asinin etken mekanizmasi aciktir. Vucudumuzdaki bagisiklik sistemini tetikler, 'mikrop'lara karsi onlarla savasacak antikorlarin uretilmesini saglar. Hani cok basitce anlatmaya calisiyorum. Belki de siz daha ayrintili biliyorsunuzdur bunlari. 
Her doktorun dedigine inanmamaniz gerektigini tecrube etmissiniz zaten. Dr. Fethi sizi yanlis bilgilendirmis. 
Esinizin doktor arkadasinin bahsettigi soyle bir senaryoda gecerlidir. Bebeginiz son derece saglikli, bagisiklik sistemi genleri sagolsun cok aktif/guclu. Cocuga mikrop islemiyor. Bir mikropla karsilasir karsilasmaz hastaligi cok hafif atlatarak vucudu mikroba bagisiklik kazaniyor (fakat her mikroba degil). Vardir boyle cocuklar fakat sayisi cok az, her cocuk oyle degil.Kendi cocugunuzun o cocuklardan olup olmadigini nereden bileceksiniz?


annevebebis

ana panda teşekkürler geldiğin ve yaşadıklarını paylaştığın için. inan kimi zaman ağzım açık şekilde, kimi zaman da kafamı evet işte bu dercesine sallayarak okuyorum yaşadıklarını ve anlattıklarını.

wc'yi soğuk uygulama alanı diye tanımlamaları hiç hoş değil gerçekten. geçmiş olsun ayrıca.

şu an toparlayamadım ama yazacaklarım var kısmet olursa bir ara yazacağım bu başlık altına.


Taita

Ana Panda, benim için yazdığınız kötü şeyleri görmemezlikten geliyorum çünkü beni an-la-ya-ma-dığınızı düşünüyorum. halbuki kendimi iyi ifade ederim.

tekrar tekrar okumanız için buraya yazdıklarımı kopyalıyorum.bakın ne kadar yapıcı yaklaşmışım. aslında özelden sizinle konuşmak isterdim ama siz içinizdeki duyguları burda ifşa etmişsiniz...

ilk yorumum:

aşı yaptırıp yaptırmamak size kalmış tabii..  ama kar zarar değerlendirmesi yapınca aşı yaptırmak zorunluluk gibi geliyor bana...

bir de Türk doktorları kötü değildir. hatta dünyada sayılıdır doktorlarımızın yeteneği. şahsen ben dünyanın neresinde olursam olayım beni muayene eden kişinin bir Türk olmasını yeğlerim.milliyetçilikten falan değil. cidden eğitimlerine güvendiğim için.ama sağlık sistemimiz kötü  o ayrı konu. yanlış yerden aşı yapılması vs. bunlar dünyanın her yerinde olan şeyler. yüzdelik duruma bakmak gerekir ki bu da yolda yürürken ölme ihtimalimizden çok çok çok daha düşüktür.

birkaç kötü örnekle karşılaştınız diye kötü düşünmeyin


selamlar

2. YORUMUM:

merhabalar

evet hikayeniz gerçekten çok çok kötü. Allah şifa versin ama bir ya da birkaç örnekle tüm doktorları kötülemek doğru değil. size kötüsü çatmış olabilir ama yine söylüyorum bilgisizlikten yapmamıştır onu. ilgisizlikten yapmıştır!! ne yazık ki karşısındaki insanın hayatını hiçe sayan insanlar var. ben öğretmenim. ne öğretmenler var bir bilseniz. ya da diğer sektörler için de geçerli bunlar...

bu yorumlarıma rağmen siz kışkırtmaya devam ettiniz. ve size yemin ederek söylüyorum ki beni özellikle Türkiyede eğitim görmüş bir doktor aramaya Azeri bir doktor itti. dehşet verici şeyler yaptı o doktor.  şimdi birinin muayenehanesine girince ilk baktığım şey diploması oluyor.  bunu size "benim doktorum seninkini döver" iç güdüsüyle yazmadım. demek ki sizin oranın doktorlarından da kötü olan varmış!!!

sağlık sistemimiz kötü dedim, size kötü doktorlar çatmış dedim daha ne diyeyim. siz ısrarla neredeyse hepsi kötü demeye getiriyorsunuz. kusura bakmayın, o kadar uzun boylu değil. bunun üstüne 3.yorumumu yaptım.

keşke her vatandaş benim gibi olsa, olabilse. tabii bunun kararını vermek de size düşmez..Ana_Panda

MeryemD, ben asla aşı zararlıdır,aşıya gerek yok demiyorum. ve ya aşı zararsızdır, her kes aşı yaptırmalı da demiyorum. ben öğreniyorum ben araştırıyorum. ama daha fazla "aşı yaptırmama" düşüncesi ağır bastığı için kızıma da yaptırmıyorum. 2.çocuğuma da yaptırmıcam. her kes farklı düşünüyor, her kesin farklı kararlı. ve de buradakı bugunku doktorun söyledğini paylaşmakla, "evet o haklı " demek istemedim. sadece herhangi bir turk çocuk doktorunun da söylediğini paylaşmak istedim. ben sadece yazdım. yorum yapmadım ve haklıdır demedim. 
annevebebis, çok teşekkür ederim her şey için. 


Ana_Panda

sahra hira, "siz ısrarla neredeyse hepsi kötü demeye getiriyorsunuz." yazmışsınız... ben artık siz bir şy söylemicem, gerçekten.. burda belli yazdıklarım ben asla butun turk doktorları demedim! her neyse.. ayrıca, rica ediyorum, ne yazıp ne yazmayacağıma, nasıl düşüneceğime siz kara veremezsiniz. siz öyle düşünüyorsunuz ben böyle düşünüyorum. bu kadar.
cevap VERMEME hakkınızı kullana bilirsiniz.hoşçakalınCevaplamak için Üye ol