yeni doğan bebeğinizi nerde yatırdınız?

mayaberry soruyor: 10

Şimdiye kadar bebeği hep kendi odasında yatırız diye düşünmüştük. Ama sona doğru yaklaştıkça nasıl bırakıcam ben ayrı odada acaba bi sepetmi alsakda yanımıza koysak ben çok merak ederim endişesi başladı bende.. bebeğini ayrı oda da ilk doğduğu günden itibaren yatıran var mı? nasıl yaptınız ayrı yatırdığınız da ?.. sürekli bebeği gözetlemek mi gerekiyor. Bi arkadaşımda beni endişelendirdi. 40 gün yanlız oda da yatmaz bebek melek daha ne olcağı belli olmaz dedi. ben bu hurafe ne olucak .. bişeyolcaksa aynı oda da yatsanızda olur dedim ama bi yandan da içim bi tuaf oldu :(  ne yapsam acaba yatak odamıza park yatak yada ona benzer bişey sokmam çok zor. sadece sepet olabilir. ama onda da ancak 1 ay yatar sonra eli kolu çarpmaya başlar. ama 40 gün meselesi epey bi aklımı karıştırdı.. siz naptınız?

Bu soruyu cevapla


42 Cevap


aytude

bebekle aynı yatağı paylaşmanın/aynı odada uyunması gerektiğinin hurafe olmadığını ortaya çıkardı bir çok bilimsel araştırma.  Aslından okumak isteyenler için: http://www.kellymom.com/parenting/sleep/familybed.html#safety

bebekle birlikte yatmanın aslında tehlikeli değil, daha güvenli olduğunu söylüyor mesela. Belli önlemleri aldıktan sonra tabii ki: bebek yüzüstü yatmayacak, nevresimler gergin olacak, fazla yastık olmayacak, anne baba alkol sigara almayacak, bebeğin yuvarlanacağı yer olmayacak vb.

Bebeğin ileride anne babaya bağımlı olacağı iddiasına da cevap var makalede. Aynen şöyle diyor: "Such judgments are based on Western values favoring the perception of how individualism and infant autonomy are best promoted and obtained."
Bu tür yargıların Batı değerlerince tercih edilen özgürlük edinimine dayalı olduğunu söylüyor. Hiçbir çalışmanın, özgür irade ediniminin birlikte uyumayla ya da ayrı uyumayla bağlantılı olduğunu göstermediğini ekliyor. Ayrıca, aynı yatakta uyumanın bir sakıncası da yokmuş araştırmalara göre.

http://www.nd.edu/~jmckenn1/lab/longterm.html Uzun süre aynı yatakta uyuyan bebeklerde yapılan araştırma sonuçları bu linkte.
Araştırma sonuçlarını tek tek yazmak isterdim ama vaktim yok gerçekten. Kısaca söyleyeyim, uzun vadeli etkileri konusunda bir araştırma yapılmış, anne babalarıyla birlikte yatan bebekler çocukluk yıllarında daha korkusuz olmuşlar.Bir sürü sonucu var güzel, vaktimin oldugu bi gün ceviricem söz.

Bu linkte bebeğinizle birlikte uyumanız için 10 sebep:
http://www.naturalchild.org/jan_hunt/familybed.html
Tek başına odasında uyuyan, kustuktan sonra boğulan bir bebeğin örneği de var.

Bebeklerin neden yalnız başına uyumaması gerektigine dair bir link
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15911459?dopt=Abstract

Yine aslında yatak paylaşımının korkulacak bir şey olmadığı hakkında bir haber :
http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/2190521.stm

Herkes bebeğini tanır, bilir, annelik böyle birşey. Herkes nasıl isterse öyle yapar, yetiştirir. Hurafelere kulak tıkayalım tabii ki, ama bu bir hurafe değil, bunları göndermemin sebebi sizi ikna etmeye çalışmak değil, sakın öyle düşünmeyin. Bebekle birlikte uyumak gerekliliğinin hurafe olmadığını anlatmaya çalışıyorum sadece. Umarım kolay bir doğum olur, bebeğiniz de siz de sağlıklı olursunuz.

Damla

Aytude,

Aynı özgürlükçü yaklaşım gibi "Attachment Parenting" de yine batıdan geliyor. Bizim kültürümüzde beşikler hep var,  Anadolu Medeniyetleri müzesinde eski örneklerini görebilirsiniz.

Verdiğiniz kaynaklarda gördüğüm kadarı ile referanslar yeni değil. Her zaman ekoller hep karşı karşıya ve verdiklerinizin aksi yönde bir dolu yeni araştırma var. Çocuğunu nerede yatıracağı hakkında belirgin bir tercihi olmayan bir annenin oturup ikisini de okuması, araştırmanın ne dediğini iyi anlaması ve kendisinin tartması lazım.

"40 gün yanlız oda da yatmaz bebek melek daha ne olcağı belli olmaz" bu bir hurafe yalnız. Ve mutlaka yenidoğan'ın güvenliği doktora danışılmalı bence.

GEO dergisinin Ekim 2007 sayısında bu konularda farklı ülkelerde farklı tutumları detaylı inceleyip anlatan bir makale vardı. Uyku sorunları grubundaki dosyalara ekleyeceğim az sonra makaleyi.sule_bilge

eminim bebeğiniz doğup onu kokladıgınızda odanızda yatıracaksınız.cok daha pratik olacak.hem beslemek hem de yatıs pozisyonunu kontrol altında tutmak.


hande

Her insanın kendi düşüncesine saygı duyuyorum. size birçok araştırma linki verebilirimki "çocuğunuzu yanınızda sakın yatırmayın" diye. ama bunların çok anlamı yok. çünkü farklı ekoller ve inanışlar var ve herkez kendine yakın olan araştırmayı okuyor ve pişman olmuyor.

Bizim oğlumuz doğduğu günden itibaren kendi yatağında yattı ve çok hasta olmadığı sürecede yanıma hiç yatırmadım. Bu kararı henüz hamile kalmadan önce vermiştim çünkü İngiltere'de 2 sene Au-pair lik yaptım ve birçok çocuk bakımı gözlemledim. çocukların kendi odalarındaki huzura şahit oldum ve hamileyken kim ne derse desin kimse fikrimi değiştiremedi. zamanla gördüm ki çok doğru bir karar vermişim.


bu durum anne için başlangıçta biraz zahmetli oluyor ve sık sık bebek odasına gel git yapıyor ama;

1.  ilk 2 sene odası ve yatağını son derece sade ve tehlikesiz hale getirdik.

2. odasına bebek yatağı harici bir emzirme koltuğu koyduk. Oğlum çok uzun saatler emen bir bebekti ve ben hep o emerken uyuya kalırdım. kendim bunu saniyelik iç geçmeleri olarak algılasam da bir gün saate baktığımda bir saate yakın uyuduğumu farkettim. dolayısıyla bu koltuk benim emzirirken uyumam durumumda hem benim rahat etmemi sağlıyor hem de çocuğun üzerine abanmayıp onu boğma riskini azaltıyordu. (en riskli durumlardan biride yatarak emzirirken uyuya kalan annenin memesinin bebeğin ağaz ve burnunu kapatıp nefessiz bırakması) 

3. bir bebek telsizi edindik ve odasını sürekli dinledik. (en ufacık bir hareketini bile duyuyorsunuz)

bu bize neler mi kazandırdı;

1. evet oğlumun odasında ilk 2 ay çok uzun saatler geçirmemle beraber oğlumla sadece baş başa o odada olmak onu çok rahatlatıyordu. kolikli bir bebekti ve yabancılara karşı aşırı tepkiliydi saatlerce ağlardı. ama nezaman onun odasına girsek ve baş başa kalsak inanılmaz huzurlu ve keyifli bir bebek olurdu. en büyük kolik ağlamalarımızı ve krizlerimizi Can'ın odasında o koltukta rahatlıyarak geçirdik. ilk 6 ay bebeğinizin sizin sıcaklığınızı duymaya elbetteki ihtiyacı var. uyku (dinlenme ve büyüme zamanı) harici bol bol kucakta gezdi bol sarıldık bol bol koklaştık.

2. Oğlumuz enterasan bir şekilde en ufacık seslere uyanan bir bebekti. oda da bizler olmadığımız sürece kesintisiz 2-4 saat uyurdu ama bizim etrafta (nekadar sessizde olsak) bulunduğumuzda her 20dk.da bir uyanırdı. Kendimi çok yorgun hissettiğimde 1-2 kez yanıma aldım ve aradaki farkı gördüm. hem oğlum süt kokusunu aldıkça gece boyu normalde 3 kez uyanıyorsa 6-7 kez emmeye kalktı, hem de ben onu ezicem endişesiyle rahat bir uyku çekemedim ve her yanım tutuldu. gecenin sonunda her ikimizde çok yorgun kalktık. Aynı odada ayrı yataklarda yattığımızda da ben onun her harekitne uyandım.

3. oğlumu hiç bir zaman sallamam ve ya uyutmak için extra çaba sarfetmem gerekmedi. kendi kendine uyumayı doğduğu günden itibaren yatağına yatıp başardı. (dönemsel gel gitler oldu tabiiki)
ve odasına nasıl alıştırıcam diye bir çaba sarfetmem ve ona istenmiyor hissi uyandırıp bir stres yaşatmam gerekmedi.

4. bir çocuğun uzun süre anne babasının yatağında yatmasını şahsen hem o çiftin ailevi mutluluğu ve piskolojisi açısından hemde çocuğun piskolojik gelişimi açısından çok doğru bulmuyorum. tatillerde çocukla aynı odada yatmak bile piskolojik açıdan eşime yaklaşmamı engelliyor ve beni huzursuz yapıyor.

 Sonuç olarak: küçüklüğünden beridir kendisini odasında çok huzurlu hisseden bir çocuğa sahip oldum. şu anda saatlerce odasında kendi kendine oyuncaklarıyla oynıya biliyor. 2 yaşından sonra daha büyük bir odaya geçirdik ve hiç bir zorluk yaşamadık. her gelen misafirimizin çocuğunu büyük bir gururla odasına götürür, yatağını gösterir "bak ne rahat yatağım gel üstünde zıpla" demeyi de ihmal etmez:))

Kendine güvenli bir çocuk yetiştirmek en büyük idealim ve kendi odası ve yatağı bunun ilk adımıydı benim için.

1.dez avantajı ise bazen eşimle, oğlumuzu aramıza yatırıp öpüp koklamak istedik ve ya ateşliyken yanıma yatırmak istedim ama o " hayırr ben bu yatağı sevmiyorum kendi yatağıma" diye ağladı. (uyku saati haricinde aramızda bol bol yatırıp okşandı ve büyük keyif aldı)

2. tatile gittiğimizde genelde uyku sorunu yaşadık. (şu anda da yastığını tatile yanında götürmek istiyor ve "annecim ben böyle daha rahat uyurum" diyor:))

yine bir bebebeğim olsa hiç endişe etmem ve yine aynı şeyleri yapardım. Türkiye de insanlar bunu sevgisizlik diye nitelendire biliyor ama ben uykusunu almış bir anne ve çocuk kadar daha iyi vakit geçiren ve sevgisini birbirine net göstre bilen bir ailede çocuğun mutsuz olacağına inanmıyorum. Bana inanılmaz düşkün hergün "seni çok seviyorum annecim" diyen bir okadar da bana güvenip paçama yapışmayan bir çocuğa sahip olduğum için çok mutluyum:))

sevgilerhande

çok gösterişli (hediye) olmasının yanı sıra çok kullanışsız bir yatağa sahip olduk. şimdiki aklım olsa kesinlikle ilk 15 ay ikea veya aynı model mothercare bebek yatağı ve ya yer yatağı (kreşlerdeki gibi) alırdım. sonra da tabiiki beşikten atlamalara karşı yer yatağı ve ya yere yakın bir yatak. parmaklığı açılmayan bir yatak kesinlikle almayın derim. (bizimki açılmıyordu ve 1 yaştan sonra başa bela)  birde ilk 2 sene odasına fazla masraf yapmazdım çünkü 2 yaşından itibaren çocuğun kendi tercihleri oluyor ve ya çok hoş görünen birşey pratikte çok kullanışsız olabiliyor.  eğer park yatak almayı düşünürseniz de fermuarlı olanlar var onlardan alırsanız çocuk yürümeye başladığında beşikten atlamaya kalmaz ve fermuar dan çıkabilir (bizim yaptığımız en büyük hata) içine yatak alırsanızda oldukça rahat oluyor. bahçedeki evimizde park yatak kullandık biz de.


selencem

Biz ilk 2 ay park yatakta yatirdik, salonda yasadik zaten. Bir kanepede ben, digerinde esim, park yatakta bebek ve kosede yerde kedimiz. Bej 1 ay yatmak zorunda oldugum icin boyle oldu. Sonra herkes kendi odasina! Evet anne icin zor oluyor ama yataginda huzurlu bebek super bir his. Bir yere gittigimizde ise beraber yatiyoruz. Bence ayni yatak zaten sagliksiz da ayni odayi da cok uzatmamak lazim. Icgudulerinize guvenin derim :)


aytude

Teşekkürler Damla, dosyaya sadece göz atabildim henüz. Güzel yazılar var.
tabii ki bir sürü ekol var, ve biz bazen kendi hayat tarzımıza, bazen bebeğimize uygun olanı gözlemleyip bu ekollerden fikir alıyoruz (en azından ben öyle yapıyorum)..Nurturia'da da cok sık tartışılıyor bu konu.Tek bir doğru yok, olamaz da, çocuk yetiştirmede öyle birşey olamaz zaten. Bir bireyle uğraşıyoruz, doğduğu andan itibaren kendi tercihleri olan ve bunları bir şekilde ifade etmeye çalışan bireyler.

Ben yazıyı gönderirken de söyledim zaten, gönderme amacımı. Zannetmeyin ki fanatik bir attachment parenting taraftarıyım. Yoksa ben de odasını ayırmayı düşünüyorum gece emmelerimiz seyrekleştikten sonra. Yanımda yatırma taraftarı da değilim cok fazla, ben rahat uyuyamıyorum. Ama evet, ilk günler için oda ayırmanın erken olduğunu düşünüyorum sadece.

Herkesin aile yapısı, hayat tarzı da cok etkili bu konuda. Ailem beni 3 yaşına kadar yanlarında yatırmış, eşimin ailesi de..İlk günden odasını ayırsaydık baya tepki alırdık herhalde. Bir de ben anne tavsiyelerini önemsiyorum. O yüzden sanırım.

Yasemina

Ben kızımı ilk gunden beri ayrı odada yatırdım.
Bu konuda yeterince arastırma yapmıstım ama arastırma sonucları kadar pratik hayata ben ve esim gibi bireysel iki insan acısından uygulanabilirlik de onemli.
Damlanın dedidi dogru, SIDS (sudden infant death syndrome) baska yataklarda daha fazla ortaya cıkıyor, ozellikle yastık vb. yuzunden. Biz yazın uzerine hep cok ince orterdik ki suratına teması az olsun, bogusmasın ortuyle. Kısın da hep uyku tulumuyla yattı.
Ilk altı ay hasır, sallanan ayaklı bir sepeti vardı onda yattı. (mothercare ve cok memnundum)
Sonra ise yatagına tesrif etti.
Haftaici aynı odada anneannesi ile yattı.
Haftasonları odasında tek yattı.
Her emzirmede kalktım yanına gittim.
40 gun olayını bilmiyordum, iyi ki de bilmiyormusum.
Sadece otele gittigimizde aynı odayı paylasık ayrıca 2 defa birer istisna olmustu, onun dısında odalar hep ayrıydı ve hicbir sakıncasını, garipligini gormedim. Kızım gayet mutlu bir bebek. En azından sabah kalktıgında bize yapısmayan bir bebek.


Yasemina

bu arada bu sepeti mothercare outletten 20 TL. ye almıstım ben Istanbuldaysanız Kozyatagı Demsa'ya cok sık gidin, ayrıca ay ortası indirimlerini takip edin. Cok da para vermek sart degil.Cevaplamak için Üye ol