ek gıdaları reddetme

sinemerd soruyor: 6

kızım ilk 6 ay sadece anne sütü aldı.daha sonra yavaş yavaş sebze püresine başladık.2 hafta her gün yedi hatta son 3 gün 120 gr yedi.daha sonra diğer ek gıdalara başlamaya hazırlanırken birden kaşığı reddetmeye başladı.son birkaç gündür hiçbir şekilde kaşık istemiyor,öyleki demir damlasını ve vitaminini bile çok sevmesine rağmen kaşıkla almıyor. memeye çok düştü sürekli emmek istiyor,sütümde azaldığı için doymuyor ve huysuz oluyor.yemek yememeye başladıktan sonra parmak emme isteğide geldi.gece uyurken ve gündüz parmak emmek istiyor.geceleri 6 aydır 1 kere kalkan çocuk 4-5 sefer kalkıp emmeden uyumak istemiyor.
tüm bunlar bir anda oldu,yemeğede hiç zorlamadım.
ne yapmalıyım,bir süre yemeklere ara mı vereyim?kaşık mamasını sulandırıp biberonda verince alıyor,nefreti sadece kaşığa.
birde parmak emmesi konusunda ne diyeceksiniz.çok teşekkürler

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


hande

Diş çıkartıyor olabilir. Bir de dönemsel böyle şeyleri bizimde yaşadığımızı hatırlıyorum. Birkaç gün kaşık istemez biberon ister, bir kaç hafta elinizle verirseniz yer kaşık ve biberon almaz, sonrada ben yicem sen verme demeye başlar.

Ben de bu dönemlerini geçirirken hergün yemesi gereken ürünü ona ikram ederken bir yandan da istediği tarzda sunum yapıyordum.  Mesela bir dönem sadece sıvı istiyordu yemekleri daha sıvı yaptım bir dönem kaşık ve çatalı reddetmişti ama sanırım 8 ay civarıydı bende yemekleri elimle verebilecek ya da o eliyle tutacak şekilde vermeye başlamıştım. Mesela sebzeler ve köfteler ince uzun pişiyor yada kahvaltıda yiyeceği bütün ürünler çırpılıp çok tahıllı bir ekmeğe emdirilip fırınlanıyor ve ekmek ince uzun doğranıp eline veriliyordu.
bence bir geçiş dönemi yaşıyorsunuz korkarımki daha çok yaşayacaksınızda ama dikkatli olun yemeği bir sorun haline getirmeyin. izin verin yavaş yavaş alışsın 9. aya kadar vakti var hala anne sütü oldukça besleyici onun için nasıl olsa.

bizim ek gıdaya geçişimizde çok zor olmuştu 8. aya kadar doğru düzgün hiç birşey yedirememiştik ama şimdi herşeyi yiyor.


Damla

Hande'nin tüm yazdıklarına katılıyorum. Hande, kahvaltı ekmeği dahiyane bir fikir hiç aklıma gelmemişti, çorbalar için de kullanılabilir, seyahat için hazırlanabilir.

Eğer dişse, ki çok benziyor bizim tecrübelerimize de, emmek istemesi de huysuzluğu da bundan olabilir. Diş çıkarken iştahsızlık da oluyor o yüzden aç kaldı diye yemek işini çok zorlamamak en önemlisi bence de. Bir süre sonra düzelecektir.


hande

çorbayı biraz katı yapıp ekmeğe emdirdikten sonra biraz da kaşar peyniri rendesi üzerine koyup fırınlayınca mükemmel oluyor:))


Ozge

eveeet kahvalti ekmegi super:)


YesilAnne

Şuan bizim Tenten' de aynı durumda. Alt dişi hafif kabardı ama daha çıkamadı. Herşeyi gayet güzel yiyen çocuk reddetmeye başladı. Hatta öyleki çok sevdiği elmayı ve yoğurdu bile. Ek gıdalardan sonra beni az emmeye başladı diye şikayet sorusu bile sormuştum. Ama şimdi emmeye karşıda çok daha iştahsızlaştı. Buda gelecek geçecek umarım. Yeterki sağlıklı bir şekilde şu kışı atlatalım.


zelmore

6 ay anne sutunden ek gidaya gecerken bizim doktorumuzu aradigimda bana soyle demisti:

alisacak annesi :)

yemek yedirmeden once pureye parmagini batirip elinle tattirmayi dene... cok ise yariyor...

bir de disleri cikarken ben eline yesil sogan veriyordum... en etkili dis jelinden daha etkili... birazcik sogan kokuyor agzi o kadar :)

bir de makale:

http://www.mutfakonlugu.com/kucuk_onluk.php?p=17Cevaplamak için Üye ol