Ellerini yakamdan nasıl çekebilirim?

zeyneps soruyor: 4

Herkese merhabalar;
Kızım birlikte yattığımız zamanlarda sürekli olarak ellerini yakamdan içeriye sokuyor,boğaz bölgemde ellerini gezdiriyor,zaman zaman da cimcikliyor.Uykusunda,gözleri kapalı olduğu zamanlarda da bu hareketleri tekrarlıyor.Elini çekip aldığımda da ağlamaya başlıyor.18 ayını doldurduğunda emzirmeyi bıraktık.Bu davranış da bundan bir süre sonra başladı.Sorunu ortadan kaldırmak için,ellerini meşgul edecek, çeşitli oyuncaklarını "uyku arkadaşı" olarak benimsetmeye çalıştıysak da başarılı olamadık.Birbirimize temas ediyor olmak hoşuma gidiyor olsa da bu alışkanlığı beni rahatsız etmeye başladı.Bu ya da benzeri bir durumu yaşayan anneler varsa(ya da babalar,kızım babasına da aynı muameleyi uyguluyor çünkü) yardımlarınızı,tecrübelerinizi,bu alışkanlığı oratadan kaldırabilecek önerilerinizi bekliyorum.

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


Fundaaa

benim oğlumda sürekli saçımızla oynuyo,tutuyo,parmağına saçı doluyo vs...ve sürekli oynama oğlum diye uyarmamıza rağmen 2 dk sonra yine aynı şey...bizi yanında bulamazsa kendisaçıyla oynuyo....ama çözüm bulamadık


buryav

benim oglumda kulak mememle oynuyor yanina yatip uyuttugumda. sanirim bizlerle temas halinde olmak onlar rahatlatiyor. ama ne zaman gecer bilmiyorum..


janset

Prof. Sabiha Paktuna, bir TV programında "bebekler kendi istekleri dışında memeden kesilirlerse ilerleyen zamanda  ısrarlı  bir şekilde annelerinin vücutlarında herhangi bir noktayı (kulak memesi, koldan etli bir bölüm vs .) tutarak yada temas ederek uyurlar. 

Bu hali uyanıkken de sürdürebilirler" demişti. 
Dr. Sabiha Paktuna yı programlarda ve kitaplarında ısrarla takip ediyorum. Çok ilginç noktaları ummadığın sebeplerle aydınlatıyor ve şaşırtıyor. İzlemenizi tavsiye ederim.


nurcan_eymen_efe

sabiha paktunanın dediği mantıklı olabilir.benim ablamın kızıda istemediği bir zamanda mecburiyetten emmeyi bıraktırdık.oda yanakla oynar uyumadan önce ve hala öyle 7 yaşında.Cevaplamak için Üye ol