ortodontik tedavi

ekim_ soruyor: 8

Merhaba Arkadaşlar,


Oğlum 2,5 yaşında.Dişleri gayet muntazam aralıklarla ve düzgün;ama tabi ki sancılı çıktı.Şu an son azılar çıkıyor.Bir süredir dikkatimi çeken: ön kesiciler düzgün ve aralıkları iyi;ama lateral yani yan kesiciler giderek ön kesicilere yaklaştı sanki ve ön kesicilerin arkasına kaymaya başladı.

Sorularım:
-Endişelenmek veya herhangi bir tanı koymak için erken mi?
-Şu an için yapılabilecek bir şeyler var mı?
-Eğer tedavi gerekiyorsa bu kaç yaşında başlar ve izlenecek yol nedir?

Umarım diş hekimi arkadaşlar vardır sitede ve yardımcı olurlar. Ya da bu konuda tecrübe edinmiş arkadaşlar..

Cevaplar için şimdiden teşekkür ederim.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


lopikcim

diş hekimiyim ben, ama ortodontist olmadığım için sizi yanlış da yönlendirmek istemem..süt dişlerine ortodontik tedavi yapıldığını hiç duymadım..sürekli dişlerdeki çapraşıklar için bile ön keserlerin tamamlanması beklenir, çünkü dişlerin boyutu ilk çıktığında da aynıdır ve hep aynı genişlikte kalacaktır, ama kemik gelişmeye devam edeceği için başlangıçtaki çapraşık görünüm zaman içinde normale dönebilir....ama eğer kemiksel bir problem var ise( yani sadece çapraşıklık değil de alt ve üst çenenin birbiriyle ilişkilerinde sorun varsa)  ya da çapraşıklık kemik gelişimi tamamlandığında dahi  mevcut kalacak gibi görünüyorsa( çok fazlaysa)en azından hastaya daha iyi yol göstermesi açısından ortodontiste yönlendiririm hastayı..


ekim_

Peki 14.aydan itibaren ve sadece uykuya dalarken emzik kullanımı buna neden olabilir mi?


Ya da son azılar dişleri öne doğru itiyor olabilir mi?


lopikcim

emzik kullanımı tavşanlığa sebep olur aksine, yani iç içe sokmaz dişleri..eğer çenesinde darlık varsa ( görmek lazım) belki azılar sıkıştırıyor olabilir..kusura bakmayın eve gitmem lazım, akşam müsait olunca bakarım buraya sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım( ama pedodonti ve ortodonti konusunda  çok bilgim yok mmalesef, ) aklıma yeni geldi..www.pediatriportali.com diye bir site var orda pedodontist var , sorunuzu ona sorarsanız cevabı daha tatmin edici olabilir


ekim_

Teşekkür ediyorum lopikcim..Zeytinlerinannesi

iki ay önce (25 aylıkken) bizimkileri  pedodontiste götürdüm, sırf kontrol amaçlı. (doktorumuz önermişti, bu yaşta bir görülsün diye.) balkanın dişleri biraz sıkışık, ilerde ufak bir müdahale gerekebilir dedi. ılgazın ise dişleri çok sıkışık ve çapraşıkmış, onun için ilerde ciddi bir tedavi görecek dedi. nedir tedavi ve ne zaman dedim. birer tane küçük azıyı eksilterek, diğerlerini kaydırarak tedavi edilmesi gerekiyormuş. ama bu işlemler asıl dişleri çıkarken yapılırmış. 6-7 yaşında. bu aşamada çocukların dişlerine müdahale edilmezmiş. sadece 6 ayda bir kontrole götürmek yeterliymiş. bir de diş fırçalamaya başladık 2 yaşından itibaren, amaç sadece alışkanlık kazandırmak, zaten düzgün fırçalamaları beklenmiyormuş bu çağda. bir de, klasik şeyler, emzik ve parmak emme varsa bırakılsın, şekerli gıdalardan uzak duralım, gece beslenmesini keselim..vs. allahtan öyle sıkıntılarımız yok diye kendimi teskin ediyorum.
velhasıl, tanı için erken değil ama tedavi için erken diyebilirim senin soruna. 
yakışıklı doruk'a sevgiler..


yeshim

Merhaba uod,
Ben de dişhekimiyim, Lopikcim'e birebir katılıyorum.
10-11 yaşından önce yapacak çok bir şey yok
kemiksel bir problem olasılığına karşı 6 yaş civarı bir ortodontiste danışabilirsin

Bu arada Lopikcim merhaba
Meslektaşa rastlamak çok hoş oldu
Ben istanbuldayım sen neredesin


lopikcim

merhaba yeshim ben de ist.Anadolu yakasındayım, devlet hastanesindeyim..dur msj atayım da ayrıntılı konuşalım, konuyu sabote etmiş olmayalım:-)


ekim_

Değerli katkılarınız için teşekkür ediyorum arkadaşlar


Cevaplamak için Üye ol