Kuruyemiş, alerji...

Neslihan soruyor: 5

Çocuk doktorumuzun tavsiyesiyle Doruk için gittiğimiz alerji profesörü, 4 yaşından önce çocuklara kuruyemiş vermek yanlış. Solunum yollarına kaçabiliyor. Özellikle de fıstık kesinlikle verilmeli dedi. Siz veriyor musunuz? Ben kabuklu fıstık, kaju, badem veriyordum. Daha doğrusu hepsini veriyordum ama Doruk bunları seviyodu.

Bu arada oğluma alerji testi yapıldı ve ota, çime alerjisi çıktı. Bazı ilaçlar verdi. Ben de oğlumun aslında öyle onu rahatsız eden önemli bir şeyi olmadığı için bi sürü ilaç vermek istemedim ve çocuk doktorumuzun da önerisiyle sadece zaditen vermeye başladım. Şimdi eşim, "madem profesörü dinlemiycektin niye gittin" diyor. Tabiki doktorlara danışıyoruz ama günün sonunda çocuklarımızı en iyi biz tanıyoruz. Gittiğimiz profesör yüzüme bile bakmamıştı. İşini robot gibi yapıyor. Kardeşim de çocuklarını aynı doktora götürmüştü. Ona da aynı şeyleri söylemiş takılmış plak gibi. Bir yandan dr tavsiyesi alıp bir yandan da söylediklerini yapmamakta esimin kafasında soru işaretleri bıraktı doğal olarak. Ama ben oğluma kuruyemişte yedirmek, çimlerde debelenmesini de izemek istiyorum. Fikrinizi paylaşabilir misiniz?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


asna

Benim kizim uzuuun süredir cashew, findik, antep fistigi, yer fisitigi, leblebi vs.yi cok cok severek yiyor. Alerjik bir reaksiyon göstermedi. Biryerlerde görüp abur cubur istediginde bunlari sunuyorum, kabul ediyor. Fikir olmasi acisindan...


ikicocukannesi

paylasırım,

dort yıl aktif tıbbi mumessillik yaptım bu sektorun icini iyi bilen biri olarak, doktor seciminde cok dikkatli olmak, doktorun karsısına resmen hazırlanarak cıkmak gerektigine inanıyorum. zira istisnalar haric ozellikle cocukcu ve kadın dogumcuların son derece somuruye musait olduklarını soyleyebilirim. bu konudan da muzdarip oldum bu sektorde olmama ve hazırlık yapmadan dr'a gitmeme karsın.

ilaclar, bilincsizce yazılan ilaclar bunyeye ters etki yapıp cocugu daha korunmazsız hale getiriyorlar, kisisellestireyim hatta, abladan ornekleyerek; erken geldi abla dunyaya daha dogdugu gun yogun bakıma alındı, dogdugu gun antibiyotik almak durumunda kaldı malesef. yenidogan sarılıgı uzadı ecoli canavarı yuzunden 10 gun yattık hastanede yine bir antibiyotik tedavisi bu arada abla 35 gunluk. sonrasında her hapsırık her oksuruk esittir antibiyotik oldu. son tahlilde krese basladık 2 yasında bagısıklık sistemimiz tamamen coktu. 15 gun icinde tam dort antibiyotik turevi tukettik ve karacigerimizin enzimleri kafayı yedi. simdi ayda bir karaciger enzimlerine baktırıp artık ilac alamıyoruz.

sozun ozu; her yazılan ilaca neden diye sorun? faydası mı fazla zararı mı iyice sorgulayın. bogaz kulturu isteyin, crp yuksek cıkmadan antibiyotik diyorsa dr etraflıca konusun, hemoglabin ve akciger grafisi gibi tetkikleri isteyin, uyanık olun...

ben genelleyerek yazdım, dedim ya ben muzdarip oldum diye sebep budur. son not: kontrollerimizi ozel bir hastanenin cocukcusu yapıyor idi(medi... par.) bir muayeneye 185tl visit ucreti oduyorduk. son yasadıgımız krizle yeter dedim simdi iyi bir cocuk hemotologu buldum ona gidiyoruz.

bir son not daha: dr cocuga karsı olası riskleri abartarak sıralıyor ve antibiyotiksiz atlatamaz diyorsa, bu esnada cocuk atesli ise annede somuruye acıksa insan riske atamıyor. lakin evde iki gun bekleme kısmını artık basarabiliyorum.

bu gercekten son not: yazdıklarını9zdan dr'a icinizin ısınmadıgını cıkarttım. ikinci bir gorus alıp alerjenler hakkında detaylı bir arastırma yapıp ikinci dr'a oyle gitmenizi oneriyorum. ayrıca ben kızıma ceviz badem ve kaju veriyorum. bunu ilk kez sizden duydum bende arastırayım bakayım.

imza: drlardan yana hayli dertli ikicocukannesi ve ozellikle cevize bayılan kızı abla:)

hamis : sonuna kadar okumayı basradıysanız ayrıca tebrikler, cok uzatmısım:)


Duygu_2706

Neslihan Benim oğlumun hem yumurtaya hem de Fındığa allerjisi var bunun için öncelikle Sana söyleyebileceğim Dr. Prof. Dr. Işıl BARLAN ( mARMARA üNİ. tIP fAK. aCADEMİC hOSPİTAL ) Ben kendisinden çok memnun kaldım kan tahlili sonucu bunları gördük fakat allerjiler 4 yaşına kadar çocuk allerjisi olarak nitelendiriyorlar 4 yaşında tekrar bu testleri yapıp ya tamamiyle kalıcı olduğuna karar vereceğiz yada evet bu çocuk allerjisiymiş ve geçti diyebileceğimiz 4 yaşı bekliyoruz... fındık ve yumurtayı çok sıklıkla vermemeye çalışıyorum fakat özellikle yumurtanın sarısının protein değeri çok olduğu için arada bir veriyorum fındıkda haftada 1 kez yiyor fakat biz hiç bunlar için ilaç kullanmadık ve dr umuz vermedi sadace zyrtec verdi o da oğlumda uyku yaptı ve kestik sonuç olarak çimenden çok büyük bi acı yaşayacağını düşünmüyorum ama miktarı çok önemli yüzdesi o yüzden bence üzerine gitmekte fayda var diye düşünüyorum... sağlıcakla kal...ayrıca sonuçlarını istersen doktorsitesi.com'a üye olup oradan uzmanlarada sorabilirsin sağolsunlar hemen ilgileniyorlar...


nesejoy

kuruyemis konusunda cocuk doktoru teyzem de aynisini soyler. bogazina findik fistik kacmis o kadar cok cocuk geliyor ki inanamazsin diyor. o yuzden vermemek lazim galiba. tabi cocugun bilinc duzeyi de onemli. bazi 2 yasindakiler 4 yasindakilerden daha farkinda herseyin.


zelalyucel

Merhabalar
18 aylık oğlumun beşinci ayından itibaren kahvaltısına öğütülmüş ceviz,badem,fındık ve tuzsuz ayçekirdeği içi ekliyorum.12.ayına girdiğinde bu karışıma tuzsuz antep fıstığıda ekledim hatta bu kış ekmek yerine her kahvaltıya iki adet haşlanmış kestane koydum şükür bir problem yaşamadık bukadar karışımın nedeni hazır mama kullanmamak adınaydı.Dahası bir yaşından itibaren meyva püresine tuzsuz kabak çekirdeği öğüterek koyuyorum.
Kuru yemişlerin faydaları görmezden gelinemez bence çocuklar için mutlaka uygun hale getirip tüketilmeli diye düşünüyorum. Cevaplamak için Üye ol