hazır kefir faydalımıdır?

Yusuf_Ahmed soruyor: 10

arkadaşlar hazır kefir faydalımıdır?kendim mayalamayı düşünüyorum ,ama kefirmayasına güvenemiyorum ;nerden nasıl aıp yapsam?, yada hazır sade olanlarımı  kullansam? ;çocklarıma hangisi faydalı olur?hazırıda daha pratik açıkçası:)

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ipekkusgoz

Hazırı kullanmanızda bir sakınca yok diye düşünüyorum.Keşke bizimki de içse...


besgi

Hazır kefir kesinlikle evde yapılandan bile faydalı olabilir, çünkü üretim teknolojisi itibarı ile mikrobiyal bulaşıya evde çok rahat maruz kalabilirken fabrika ortamında önlemleri alınmış olduğundan bu konuda sıkıntı olmaz. İkici bir konu ise kefir ürününün tağşişe maruz kalmayacağıdır. Sadesini alın derim naçizane, çünkü aroma ve şeker ilavesine ne gerek var ki, bebeğiniz yiyebiliyor ise. 


Yusuf_Ahmed

teşekkürlr arkadaşlar, süt konusunda bana yardımcı olan konunun erbabı arkadaşlarımdanda yorum bekliyorum nerdesiniz?


CokBilmis

Hazır kefirle, evde yapılan kefir arasında lezzet ve yoğunluk farkı var. Ben hazır kefirin besleyiciliğine güvenmiyorum. EVde yaptığım kefir çok yoğun olurken, hazır kefir ayran gibi oluyor.

Herhangi bir şey bildiğimden değil, sadece önyargı: Ben hazır olan hiçbir şeye güvenmiyorum. Öyle, böyle bir şekilde besleyici değerini bozuyorlar ya da katkı maddesi ekliyorlar içine.

O nedenle evde yapabildiğim sürece kendim yaparım.


besgi

Kefir üreten firmaların hepsinin üretim müdürü benim arkadaşlarım ve de teknolojilerini biliyorum.CokBilmis

Teknolojilerinden yana önyargım yok benim.

Mesela Pınar Süt, Ülker Süt filan... Hepimiz biliyoruz ki sütler son teknoloji ile, el değmeden, hijyenik koşullarda üretiliyor. Ama işte kutu sütle, şişe sütün tadı aynı olmuyor. Ayrıca kutu süt üretiminde UHT altında yararlı mikroorganizmaların öldüğü, bu durumda da sütün yarardan çok zarar verdiği söyleniyor.

Aynı durum hazır yoğurtlar için de geçerli. Teknolojilerinden yana en ufak şüphem yok ama işte ev yoğurdu gibi değiller.

Tamamen aynı nedenlerle hazır kefire içimin ısınmayışı.


besgi

soruyu soran arkadaşımız "faydalı mıdır" ve daha ilerisinde  "sağlıklı mıdır" noktasında kuşku sahibi olduğu için olaya bu açıdan yaklaşıldı, dışarıda yapılan, teknoloji ile yapılan, toplu olarak yapılan herşeyin tadı ve duyusal özellikler ne yazık ki evdekini tutmuyor...


fthbas

Sağlık için almıştım ve bayağı çoğaldı. 5-10 litre mayalayacak kadar fazladan mayam var. Kafkas kökenli ve doğaldır. Ücreti mukabili 1 lt mayalayacak kadar gönderebilirim. fthbas@hotmail.commaviboncukk

Ücret derken kargo ücretini last ettiniz herhalde. Bu sitede ücretli maya verildiğini duymamıştım da..


fthbas

Benim düşünceme göre, Hiç bir fabrikasyon ürün, evdeki asgari hijyen şartlarına uyularak yapılan ev yapımı aynı ürünlerden daha faydalı değildir. Ben ev yapımı yoğurtlarla, salçalarla, un mamulleri ve tatlılarla büyüdüm. Hiçbir sağlık problemim olmadı çok şükür, ancak ne zaman gurbete çıktık ve pratiklik olsun diye fabrikasyon ürünlere ağırlık verdik sağlık problemleri oluşmaya başladı. Şimdi suyu bile şehir şebekesinden içmeye çalışıyorum. Şu anda orta yaşda olanlar, küçükken anneleri kendilerini nasıl besliyorlarsa (dengeli olmak şartıyla tabiki) aynı şekilde çocuklarını beslerlerse pek çok sağlık problemi zaten sözkonusu olmaz düşüncesindeyim.


Cevaplamak için Üye ol