Konuşurken tekleme

Merve_Esen soruyor: 6

2,5 yaşındaki kızım konuşurken teklemeye başladı. Örneğin, kitap derken kiiiitap diyor ve çok heycanlı konuşuyor. Pedagoga götürdüm, 2,5-3,5 yaş arası olabiliyor dedi ama merak ediyorum aynı sorunu yaşayan var mı?

Bu soruyu cevapla


6 Cevappelinau

Merhaba Merve-esen


benim oğlum da tam 3 yaşını bitirdiği ay konuşmada teklemeye başladı.
 Mesela "ben erken yatacağım" diyecekse, ilk hafta ben ben ben erken yatacağım
2. hafta be-be-be-ben er-erken yatacağım
3. hafta b-b-b-ben.... şeklinde konuşuyordu. Senin bahsettiğin tekleme bu şekilde mi bilemiyorum.

Biz tatildeyken çok yakından geçen bir jet nedniyle korkmuştu. ve ondan sonra başlamıştı. hemen bir pedagoga başladık. evde sesler asla yükselmeyecek, gergin ortam olmayacak, asla konuşmasına müdahele edilmeyecek ve karaoke yapılacak demişti.

Oğlum konuşurken başka kişilerin müdahele etmesi nedeniyle tatili apar topar bitirip eve döndük, sadece sabırla dinledik. dinlerken mutlaka göz hizasına eğildik. (ba- ba -ba dediğinde baba mı diyorsun, banka mı..vs. sorulması çok hatalı. üstlik çocuk belki bacağından bahsetmek istiyor ama baba mı banka mı derken konu dağılınca çok asabileşiyorlar. susmaya başlamaları da çok tehlikeli.)


ancak oğlum konuşma bozukluğunu blmiyordu, yani o normal konuştuğunu sanıyordu. biz de evde heceleyerek melodik konuştuk, birkaç ay içinde düzeldi. Ama geri dönüşler de oldu. önce bir ay, 3 ay derken arada sırada yokladı ve bitti. 

o yaşlarda çocuklar çok heyecanlı oluyorlar, akıl hızı konuşma hızından fazla olduğu için kelime yutma, devrik cümleler filan olması çok normal. kendim de öğretmenim, oradan net söyleyebilirim. umarım anlattıklarım fikir verir. 


Merve_Esen

Çok teşekkür ederim. şimdi içim rahatladı. Aynen sizin bahsettiğiniz gibi şuan ama bizde konuşmalarını düzeltmiyoruz genelde çok heyecanlandğı zaman oluyor. Umarım kısa zamanda düzelir.


nalish

Merhabalar. Aynı sorun bizde de var. 28 aylık kızım yaklaşık 10 gündür kekeliyor. İlk başta azdı ama sanki son iki gündür biraz daha arttı. 1.5 yaşında herşeyi söylüyordu ve 2 yaşında da güzel cümleler kuruyordu. Hatta ingilizce şarkılar söylüyordu. Birden oldu ve kelimeleri hecelemeye başladı. Şimdi baya ba ba ba ba diye devam ediyor ve çok sonra baba olduğu anlaşılıyor. Hiç düzeltmiyorum, bekliyorum, birşey yokmuş gibi davranıyoruz evde. Ama o çok bilmiş cıvıl cıvıl neşe dolu kızım konuşamadığı için durgunlaştı. Sabırla bekliyorum ve internette tüm ilgili yazıları okuyorum. Herşey allahtan, sağlık versin yavrularımıza :)


pelinau

nalish,

 eğer durgunlaşma varsa, sebep başka şeyler de olabilir, bence bir pedagogla görüşmelisin, herşey Allah'tan ama çare için çabalamak da Allah'ın emri...


nilayefe

merhaba

bende bundan sanırım 4-5 ay önce böyle bir soru sormuştum. benim oğlumda çok düzgün konuşurken birden takılmaya başlamıştı. ama biz buna birkaç neden düşündük. birincisi anemin evine hırsız girmişti ve evi o halde falan gördü biraz ondan korktu. birde onu kızdırdıkları zaman çok takılıyordu. bende buradan okuduklarımı uyguladım. eşimde bende çok fazla üzerine düşmedik. onun cümlesinin bitmesini bekledik. sözünü kesmedik. ve üstelemedik. baktık ki en fazla 2-3 hafta sonra normale döndü.
eminim sizinkide öyle olacaktır. ilk başta insan çok takıyor ama üzülmeyin. geçici bir dönem.Cevaplamak için Üye ol