evden çalışan anne

nurturia soruyor: 10

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


rabbit

Sizlere çok özendim, keşke öyle bir imkanım olsa:((


ozguranne

Merhaba,


Normal düzenimiz içinde, sabah bakıcı ablamız geliyor. O Ela ile ilgilenirken ben çalışıyorum. Sabahları genelde parka gidiyorlar, öğlen yemeği yeniyor. Ela uyuyor. Uyanınca oyun oynuyorlar. Bazen benim yanımda oynuyorlar. Arada yanıma geliyor. Bir şekilde bu düzene alıştık. Ben onlar yanımda oynarken çalışmaya alıştım, Ela annenin evde ama pc başında olmasına alıştı. Yalnız bir yere gidip gelince hemen bir bakıyor ben yerinde miyim diye.

Şu anda yazlıktayız, genelde Ela uyuduğunda çalışıyorum, bir de geceleri. 

Evden çalışmanın çok avantajı var: Bir şekilde gözün üstünde olabiliyor, ne yiyor, ne içiyor biliyorsun. O seni görüyor. Trafikte zaman harcamıyorsun.

Dezavantajları da var. Ciddi disiplin istiyor. Mesela nasılsa evdeyim şu dolabı bi düzelteyim diye başladın mı sonu yok. Normal mesai saatlerinde ne yapıyorsam onu sürdürmeye çalıştım. Ama öte yandan bir arkadaşımız gelecekse işleri erteliyorum, evden çalışmamın da en azında Ela'nın ve benim sosyalliğim için bir artısı olsun diyorum. Normal işte çalışırken, işte arada öğle yemeği kaçamağı, arkadaşlarla sohbet gibi artılar oluyor. Evden çalışırken bir de bakıyorsun gördüğün kişiler bakıcı ve kızın:)


ADA

Ben de çok imrendim. Nasıl birşeydir hayal bile edemiyorum şu an. Türkiye' de bu tip seçenekler çok kısıtlı diye hayıflandım hep, keşke mümkün olsa ama burada çoookkk zor dedim.Ben mi yeterince araştırmadım acaba diye düşünüyorum şimdi.
 Tık tık tahtaya vuruyorum arkadaşlar sizin için, hayat bu belli olmaz diyorum kendim için de. Belki bir gün, farklı bir fırsatla ...kimbilir : ) svg.


annevebebis

Bakıcı ablamızla yeni başladık. Haftanın bazı günleri evde bazı günleri işteyim. Ablaya alışacak mı diye heyecan içindeyim. Biraz da paniklemiş vaziyetteyim. Düzen kurma aşaması biraz kalp çarpıntısıyla geçiyor benim için. Midem ağzımda sanki!


ozguranne

Evden çalışma üzerine bir kaç not... 


Ela 8 aylıkken onu bakıcı ile bırakıp işe başladım. 4 ay normal işte çalıştım. Evden çalışma koşulları oluşmasaydı normal mesai düzeninde çalışmam gerekecekti. Bu da en iyi ihtimalle sabah 7:30 gibi evden çıkıp akşam 6:30 gibi dönmem demekti(işler yoğun değilse) Kafamdaki hesaba göre, bu saatler arası işin başında olmalıyım. (Kendime izin verdiğim özel durumlar hariç) Ama bunu yapmak aslında çok zor. İlk başta genelde çok yakın olmayan insanların algısı "nasılsa evdesin" oluyor. Yani "ne güzel çocuğuna bakıyorsun." Erkek olsan böyle bir algı olmaz ama kadın olunca "oh ev hanımı" hissi yaygın oluyor. "Sen zaten evi seversin" (Aslında severim) 

İnsanın önce içindeki ev kadınıyla ve anneyle biraz konuşması halleşmesi gerekiyor. Benim için, mesai saatlerinde ev işi yok. Mesai saatlerinde Ela'nın yemeğine karışmıyorum. Yani biraz işlerin ucunu bırakabilir yapıda olmak gerekiyor ya da ona dönüşmek gerekiyor. Konsantrasyon isteyen işlerde beş dakika baktım, yerimden kalktım, yine oturdum işi çok zor. İlk başta zorlandık. Bakıcı abla, Ela'yı biraz alır mısın odasını süpüreyim diyordu mesela. Ama işler evde ben yokken nasıl yürüyorsa aynen öyle gitmeli. İhtiyaç olursa tabi alıyorsun ama minimumda olmalı. Bi de bakıcının otoritesini ya da özgüvenini de  sarsmamak gerekiyor. Çünkü çocukla bir iletişimleri var, kendi ilişkileri var. Her ağladığında gidersem ipin ucu kaçar. Ama tabi mızladığında gitmemek çok zor. Yapabiliyor muyum, tartışılır.Ama yapmamaya çalışıyorum. Seda_

Evde çalışma olanağım olsa 1 dakika bile düşünmeden şuanki işimden istifa ederdim.
Gerçi bu ay sonu kesin düşünüyorum istifayı ama evden çalışılınabilecek bir iş bulunmaz.
İstanbulda bu ordan % 70 iken Antalya`da % 10 falandır. O yüzdedende kimdir,neresidir, nasıldır benim haberim yok.


alev

benim bebeğim 3. ayını yeni doldurdu. bu üç ay zarfında iki iş aldım.evden yürütmek üzere. oğlum uyku saatleri düzgün bir bebek olmasına rağmen gece uyku bölünmelerinden dolayı uykumu alamadığım için gündüz o uyuduğunda ben de uyudum ama iş alınca hem uykudan hem de yemek yeme vaktinden çalmak gerekebiliyor. bu da halsizliğe sebep oluyor. beni asıl endişelendiren 15 gün sonra işe gitmeye başladığımdaki durum. keşke evde kalıp işleri evden sürdürme imkanım olsa sizler gibi.disipline girmek istedikten sonra alışılmayacak bir durum değil, söz konusu minik bebeğinizse...


blackcrow

Ben de evden çalışıyorum. Durumumuzu da yazacağım, işlerimi toparlayınca.

Sorduğunuz soruların cevabı size özel bazı durumlarla çok alakalı.

İşiniz nasıl bir iş, günde kaç saat çalışma gerektiriyor

Çocuğunuzun uyku durumları nasıl, mesela gündüz 2-3 saat uyuyor mu, gece kolay uykuya dalıyor mu yoksa saatlerce uğraştırıyor mu, sık sık uyanıyor mu

Ev işlerini kim yapıyor, yardımcınız var mı

Babanın yardım potansiyeli nasıl, ev işlerine yardım ediyor mu, çocuğu 1-2 saat evde ya da dışarıda oyalayabiliyor mu

Babanneye götürürüm demişsiniz, ihtiyaç olan her an  götürüp bırakabilir misiniz, yoksa sosyal bir kadın mı, planı programı çok oluyor mu, gerektiğinde birkaç saat boyunca ilgilenebilecek mi

Çocuğunuz  kendini oyalayabiliyor mu, o bir kenarda oynarken siz de diğer kenarda çalışabilir misiniz

öncelikle bir durum değerlendirmesi yapıp, sonra tam gün, yarım gün bakıcılı ya da hiç bakıcısız olur mu olmaz mı karar verebilirsiniz. 

 Sheeda

ben de evden çalışmak istiyorum ama hangi firmalar bu tarz iş veriyor hiç bir bilgim yok. bana başvurabileceğim pozisyon ve şirket bilgisi verebilirseniz çok mutlu olrum.


jildando

Benden evden çalışan bir ,hatta iki:) annelerdenim. Benim bakıcım ve yardımcım da yok. Çocuklar uyudugu zaman çalışıyorum. Yani genelde geceleri çalışıyorum. Bir toplantım oldugu zaman da anneme bırakabiliyorum.
Çok kolay değil açıkcası. Çok fazla uykusuz kalıyorum ama mesela 2 hafta çalışıyorsam proje tesliminden sonra bir hafta çalışmıyorum, o arada kendime geliyorum. Bir de çok yoğunsam bir kaç gece ust uste gec saatlere kadar calisip sonra 1 gece ara veriyorum. Meslek itibarı ile uykusuz kalmaya alışıgım zaten, çocuklar yokken de hem gunduz hem gece calisirdim. Çocuklar olunca da bir karar aldım ve hiç bir zaman onlar uyanıkken çalışmaya çalışmıyorum. O zaman hem işimi doğru duzgun yapamıyorum hem de cocuklarla dogru duzgun ilgilenemiyorum. Arada kalmaya çalışmamak en doğrusu.
Ev le ilgili işlere gelince. Kızım zaten oglene kadar okulda, ufaklıkta hala sabahları uyuyor, o arada ne yapabilirsem yapıyorum. Biraz daginik bir evimiz var, onu da kabullendim artık. İki çocuk olunca adımbaşı bir oyuncak beni cok da rahatsız etmiyor.
Tabi dip not olarak belirtmem gerekirse de , hiperaktif degilim ama biraz enerji fazlam var. Kendim yapı olarak birseyler yapmadan oturmayı cok basaramıyorum. Nitekim simdi de bu kadar is arasında buraya yazmadan da duramıyorum:)Cevaplamak için Üye ol