evden çalışan anne

nurturia soruyor: 5

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


15 Cevapiremyavuzisik

ben de şu an ücretsiz izin aldım, bebeğim 6 aylık oluyor 1 hafta sonra. amacım aynı anda doktora(sanatta yeterlilik) tezimi bitirmek. çoğu şeyi tamam, son gaz 3 ayda toparlayıp yazmaya başlamalıyım, bitireceğimi hedefliyorum. ben de üniv. de öğretim görevlisiyim. ve ben bu işe tutkunum o nedenle iznim bitince ders vermeye devam.. yine de ders dışında okulda durmayı çok fazla sevmiyorum ve verimli olduğunu da düşünmüyorum. evde daha güzel ve hoş bir ortamda hem de hiç bölünmeden çalışabiliyorum. amma velakin zor mu zor küçük bebek ben çalışırken kendini fazla oyalayamıyor, akşamları da ben pestil olmuş oluyorum yemek, ev toplama, market, vs.den o nedenle banka kredisi alıp bir iki aylığına temizliğe gelen hanımı yardımcı olarak haftanın beş günü yarım günlüğüne tuttum. o bebekle ilgilenirken ben de işime bakmaya başladım. acayip nefes aldım, çünkü ben işime düşkünüm ve bunun için suluboya yapmaya, resim yapmaya.. tam tez konum olmasa bile haftada iki gün sırf kendi çizimlerimi yapabilmek sayesinde nefes aldım. krediyi de yavaş yavaş ödüyoruz, eylülde okula dönünce de rahat rahat öderim kalan borcu.
iki ay sonra bu yardımcıya nasıl para ödeyeceğim konusunu da hala bilmiyorum ama bu arayı almasam bunalacaktım.
kesinlikle evden çalışmak daha rahat, daha verimli ve medeni. sabah kalkar kalkmaz masamın başına geçmek ne harika,  ve yardımcımız gidene kadar da emzirme dışında hiç bir şey için çıkmıyorum, bebek ağlasa bile.. bu benim soluk hakkım, yasam hakkım.
hep böyle çalışabilmek ve bunun için kaynak yaratmak en büyük hayalim ve evde çalışarak çocuk kitapları ilüstrasyonları yapmak..
bu yazıyı da işte son beş dakikamda yazıverdim, 5 dk a gidiyor yardımcı ve ben işimin başından kalkmak zorundayım. sen ne durumdasın POD tez nasıl gidiyor?
hepimize kolaylıklar,


iremyavuzisik

Ya POD çok geçmiş olsun!
en önemli şey sağlıktır, hiç merak etmeyesin sen fırının üzerinde yazmaya azmetmişsen tezin bitmiş demektir bence. 
iyice toparlanmanı diliyorum. 
iyi haberlerini paylaşmak dileğiyle başarılar,
  


meliketopkaya

merhaba,

konunun üzerinden çok uzun zaman geçmiş ama evden çalışmanın bir başka boyutu konusunda ilgili kişilerin fikrini almak isterim. Evden çalışmak büyük bir nimet, pekçok açıdan.. herşeyden önce bebeğinizin sizin evde olduğunuzu bilmesi bile büyük farklılık dışarıda çalışmaya göre..
ama benim merak ettiğim ve bir türlü cevabını bulamadığım şu; evde olduğumu görüyor oğlum, orada olduğumu biliyor, ama onunla ilgilenmeden çalışıyorum, bu ona ne hissettiriyor? tüm gün böyle geçmiyor elbette ama uzun süre yaşadığı bu aslında. Orada oturan, önündeki bilgisayara bakan ama kendisine bakmayan, oynamayan ilgilenmeyen anne..
bunun çocuk gelişimi üzerindeki etkisini araştırdım araştırdım bulamadım..
fazla mı ince bir düşünce oldu? ama içimden bir ses bunun doğrusunu öğrenmemi, ona göre kurgulamamı söylüyor. belki de aynı odada oturmak yerine başka bir odaya kapanıp ara sıra görünmek daha doğrudur bilemedim...


guven

Evde çalışan annelerin tüm yazdıklarına katılıyorum, bende anneanne desteği, temizlik için yardımcı desteğiyle işimi yürütmeye çalıştım, ama uykusuzluk uykusuzluk dikkat dağınıklığı, projelerde hiç yapmayacağım hatalar yapmama sebep oldu, üstelik evde olmama rağmen evde yokmuşum gibi yaşamak bizi yıprattı...
Bende evde çalışan bir anneyim, yada bugün itibaren idim olacak... Çocuk ile birlikte evde çalışmak gerçekten kolay değil. Büyük bir disiplin ve çok fazla fedakarlık gerektiriyor, ben bunu başaramadım. Çok fazla yoruldum ve kızımı da iyi etkilemediğini düşünüyorum... Benim de işim projeyi teslim edene kadar çok yoğun gündüz gece çalışmak gerekiyor, sonra 1 hafta ara verebiliyorum, ancak gece gündüz çalışan ama kendisiyle oyun oynamayan yemeğini yedirmeyen öğle uykusuna yatırmayan bir anne modeline kızım adapte olamadı. İlk başta bilgisayar yanına gelip sürekli kucağıma çıkma girişimleri, sonralarda sona erse de, hem orada olup sürekli bilgisayara bakıp masabaşından ayrılmayan bir anne modelini kızım benimseyemedi, ben başaramadım doğrusu... Simdi 15 gün sonra işe başlayacağım (bayağı bir tedirginim) ama kızımla olduğum vakitler gerçekten onunla olacağım daha iyi olacak gibi geliyor, bilmiyorum kendimi mi kandırıyorum....
Cevaplamak için Üye ol