Anaokulu ile kreşin farkı nedir?

mev soruyor: 9

Benim bildiğim, anaokulu ilkokuldan önce gidilen yer. Ama bazıları 3 yaşındaki çocuklarını anaokluluna göndermekten bahsediyor.
Bu durumda anaokulu nedir, kreş nedir ve ikisnin farkı nedir?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


ozguranne

Ilkokuldan hemen once gidilene anasinifi deniyor sanirim. 3-6 yas anaokulu, daha kucukleri de alanlara kres deniyor diye biliyorum.


ozge_oyku

Anaokulu Milli Eğitime bağlı olarak 3-6 yaş arası çocuklara hizmet veren kurumlardır. Kreşler Sosyal Hizmetlere bağlı olarak daha küçük gruplara da hizmet verir. Tabi bu sınırlara pratikte her zaman uyulmuyor. MEB'e bağlı 18-24 aylık oyun grupları içeren kurumlar da biliyorum. Ama mevzuata göre ikisi arasında böyle bir ayrım var değişmediyse...


papatya73

Bildiğim kadarıyla:
Kreş ve Gündüz Bakım Evleri Sosyal Hizmetlere baglı olup 0-6 yaş grubunu kapsar.
Sadece kresler 0-36 ay  Gündüz bakım evleri 36_72 aylarını kapsar.
Anaokulları ise Milli Eğitim Bakanlıgına bağlı olup 36_72 aylık çocukların eğitiminde yetkili kurumlardır.
Bence her ikisininde tek elde toplanması gerekir.
Yapılan etkinlikler hemen hemen aynıdır.Tabii 36 aylıktan itibaren.
Sadece anaokullarına 3 yasından itibaren çocuklar alınmaya başlar.
Bence  önemli olan gönderdiğiniz yerdeki tüm çalışanların çocukları gerçekten sevmesi ve özverili olmalarıdır.Tabii ortamın temiz çocukların ihtiyaçlarına cevap verecek mataryele ve  küçük de olsa bir bahçeye sahip olması lazım.
Sağlıcakla kalın


bilgay

anaokulu demek adındanda anlışılacağı üzere okul yani bünyesinde sadece 36-72 ay çocuklara eğitim veren kurum.anasınıfı ise ilköğretim kurumlarında var olan sadece 6 yaş gurubuna eğitim veren sınıf.kreşler ise hem mebe hem shk ya bağlı olabilen ve 0-6 yaş gurubuna eğitim ve bakım sağlayan kurumlardır.mev

Şimdi anladım. Cevaplarınız için teşekkürler.


UMUTAN

kreşler sosyal hizmetlere bağlı ve bakım hizmeti yaparlar..anaokulları eğitim hizmeti+bakım hizmeti yaparlar..milli eğitime bağlı kurumlardır..ve bakanlığın verdiği müfredatı uygulamak zorundadırlar..kreşler böyle bi zorunluluk yokyur..ama kreşler nedense bakanlığın müfredatını uyguluyorum diye velileri kandırmaktadırlar..çünkü milli eğitim bakanlığının şartları daha apırdır ve bakanlığa bağlı kurumlar bunlara tamamiyle uymak zorundadır..


pony

Sevgili Arkadaşlar

Kreş, gündüz bakımevi ve anaokulu arasındaki farkı ben size anlatayım. Bende bu konuyu çok merak ettiğim için, şuan oğlumun gittiği Beylikdüzün'deki Çiğdem Gündüz Bakımevi kurucusuna sordum.

1. Kreş; 0-24 aylık çocukların bakımını üstlenen kuruluşlara denir ve bunun için özel izinler, hemşire, arada gelip giden doktor, 0-24 aylık çocuklar için yapılmış özel ekipmanlar.

2. Gündüz Bakımevi; 24-72 aylık çocukların bakımını ve eğitimini üstlenen kuruluşlara denir. Anaokulu arasındaki tek fark 24-72 aylık çocukları alması. Tüm eğitimleri ve bakımları anaokulunda olduğu gibidir, sadece Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlıdır. MEB okul öncesi eğitim programını uygulamak zorundadırlar ve tüm evrak işleri anaokulunda olduğu gibi işlemektedir.

3. Anaokulu; 36-72 aylık çocukların bakımını ve eğitimini üstlenen kuruluşlara denir. MEB okul öncesi eğitim programını uygulamak zorundadırlar.

NOT; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına VEYA Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olması çocukların eğitimini değiştirmiyor. Kurum sahibinin bana demesi kadarı ile Gündüz Bakımevlerinin, Anaokullarına oranla daha çok denetlendiği. Buda kurum sahiplerinin hoşuna girmemekte, bu yüzden çevremizde anaokulu daha fazladır.


12Agustos2010

Kızımı göndermeyi düşündüğüm gündüz bakım evi benim bütün sorularımı bana göre iyi yanıtladı.. Ama dün eşimin sorusu beni tekrar başa dönderdi.. Bana bu konuda yardımcı olur musunuz? Yeni bir başlık açmak istemiyorum, bu başlık aradaki farkı çok güzel anlatmış.

Kızımı göndermek istediğim gündüz bakım evi geçen sene yeni yerine taşındı, 17 senedir bu hizmeti veriyorlarmış, binanın fiziki durumu çok güzel, ferah ve geniş, küçük bir bahçesi var, yalnız dans ve resim dersleri için binanın karşısındaki başka bir yere gidecekler, yeni yer olduğu için malzemeler baya temiz, eğitimde mesela benim kızım 2010 doğumlu, ilk 6 ay bir sınıfta, ikinci 6.ay başka bir sınıfta ay farkından çocuğun ezilmesini istemiyoruz dediler.. Buraya kadar herşey olumlu. Eşimin sorusu ise.. Öğretmenini şimdiden tanıyın ve iyi bir öğretmene verin diyen arkadaşları varmış. Bunu genelde ilkokula başlayacak çocuklara veya anaokuluna başlayacak çocuklara yapıyorlar.. Bizim böyle birşey yapmamıza gerek var mı? 36 aylık bir çocuk için eğitim mi ön planda olmalı, güvenilir bir ortamda sosyalleşmesi mi ön planda olmalı?

Yardımcı olursanız çok sevinirim..


mert_mert

şahsi fikrim hepsini kapsamalı ama öncelikli öğretmen.öğretmen işini yapamayan vakit dolduran birisi ise içinde şefkat merhamet yok ise çocuk dilinden anlamayan ve öğrenci stajer ise asla yollamam.deneyimli olmalı anne olmalı ve yüzüne bakınca bana o güveni vermeli.sonrasında ise tabikide ortamda önemli yer sıralaması yapamıyorum ama okulun bazı eksiklikleri olabilir fakat bu öğretmenle kapatılabilir.birde stajer öğretmen olmamasına dikkat edin ben deneme amaçlı gittiğimde bir okula normal öğretmen ile stajerleri gayet iyi inceledim çok toy oluyorlar her konuda.


Cevaplamak için Üye ol