ANAOKULU seçimi, Montessori ve Normal Okullar arasındaki fark nedir?

Nihan soruyor: 3

Çocukları Montessori okuluna giden anneler, normal anaokullarından nelerin farklı yapıldığını paylaşabilirler mi acaba?
Pekçok bilgi edinmeme rağmen, her iki okulu da yaşayarak görmüş annelerin yorumlarına ihtiyaç duyuyorum. Belirgin farklar var mıdır?
Teşekkürler

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


Deniz06

Maria Montessori ortaya çıkarttığı bu yaklaşımla ilgili herhangi bir patent alma girişiminde bulunmamıştır. Her okul kendine göre yorumlar bundan dolayı okullar arasında bazı farklılıklar görülür.


jildando

Bir de kapısında Montessori okulu yazıp, Montessori'nin M sini bile bilmeyen okullar var, onlara aman dikkat.


Nihan

Başak hanım detaylı açıklamalarınız için çok teşekkür ederim. Gerçekten de her Montessori okulu birbirini de tutmayabiliyormuş demek ki. Bunu da yeni öğrendim. Okulların bu adı kullanabilmesi için belli bir standardı sağlayabilmek, bunun da bir kurum vs. tarafında onaylanarak bir çeşit sertifikasyon yoluyla ilan edilmesi gerekir diye düşünmüştüm. Böyle bir durum yokmuş. Başak hanımın tespitleri arasında beni en çok cezbeden inisiyatif kullandırabilme hali oldu. Çocuk eğer istemez ise oyunlara katılmayabiliyormuş, calliophe'nin söylediği gibi dolaşabilme özgürlüğü olabiliyormuş keşke güvenli yapılar hazırlanabilse ve bu yapılabilse. Diğer yandan 0-6 yaş grubunun birlikte olması acaba faydalı mı değil mi? Bilemedim. Oğlum anaokuluna iki hafta sonra başlayacak ve bunu gözlemleyeceğim. Benim göndereceğim okulda sınıflar ayrı fakat belli aktivitelerde birleştiriyorlarmış. Büyükler küçüklere nasıl davranılacağını öğreniyormuş, küçükler de büyüklere. Elbette bunun da bir dengesi olmalı.
Sonuçta her kreşin bir yöneticisi var ve işler büyük çapta o yöneticinin hayata bakışıyla da ilgili bence. Bu işi ticari amaçla mı yaptığı, çocukları ne ölçüde gerçekten sevdiği, kendi değer ve inançları ister istemez işine yansıyacağı için, bizim çocuğumuzun buna uyumlu olup olmayacağını yaşayarak göreceğiz.Cevaplamak için Üye ol